Skip to main content

Horto Magiko, Dale Cavese, Sos Cagon

Youtube’un hayatımıza bu kadar kısa sürede, bu kadar çok sirayet etmesi ile birlikte, bir çok fayda ve faydasızlığın arasında tribün ve tribün grupları için de garip bir mecra oluşturulmuş oldu. Türk tribünleri birkaç kısa süreli ve yetersiz istisna dışında hiçbir zaman basılı bir mecra oluşturamamışken, youtube ile birlikte dijital mecra hadisesine en birinci sıradan giriş yapmış oldu.

Artık kendi icraatlarını youtube vasıtasıyla hem dostlarına, hem düşmanlarına ve de tüm dünyaya yayınlamakla kalmıyor, dünyanın önde gelen tribünlerini ve tribün şovlarını çok yakından takip ederek bir garip etkileşimde bulunuyor.

İnternet ve Youtube öncesi, televizyondan mesela Arjantin liginin ancak 2-3 dakikalık özet görüntülerinden haberdar olunan ve şehir efsanesi tadında güzel, ateşli olduklarına kanaat getirilen tribünler youtube ile birlikte artık didik didik incelenebiliyor. Besteler, koreografiler ve hatta tribün kavgaları oradan takip ediliyor. Bizim tribünler kendi tezahuratlarını yayınlarken yurtdışındaki meslektaşlarının (!) Horto Magiko, Dale Cavese gibi efsanevi tezahüratlar yapmış olduğunu keşfediyor.

Hatta gariptir, bu tezahüratlar müthiş bir hızla, neredeyse aynı anda birkaç tribün grubu tarafından kapışılıyor. Daha sonra da “ilk biz gördük” kavgaları yapılıyor. Misal Horto Magiko için hem Fenerbahçe, hem de Beşiktaş iki ürün sundular piyasaya ve kıyasıya bir tartışma başlamış oldu. O da yetmedi, Dale Cavese hadisesi çıktı başımıza. Daha önceleri “bu beste bizim” şeklinde süregelen tartışmalar, artık “bu besteyi youtube’da ilk biz gördük” şekline büründü.

Bir de işin alakalı/alakasız videoların yorum bölümlerinde küfürleşme yönü var ki, hiç değinmeyeceğim. Zaten Youtube okyanusunda birkaç kulaç atan herkes neden bahsettiğimi biliyor.

Neyse, hemen asıl amacıma geçip hepinizin neredeyse ezbere bildiği, sırasıyla Horto Magiko, Dale Cavese ve benim favorim olan Sos Cagon videoları ile yazıyı sonlandırıyorum.

dea

2004'ten beri FasulyedenKom sitesinde yazıyor. Bekar. Karşı cinse düşkün. Şişman ve çirkin.

18 thoughts to “Horto Magiko, Dale Cavese, Sos Cagon”

 1. Hakikaten aynıymış, ben bunu yeni görüyorum. Bu melodi de Boca’nın çıkarsa nirvana olur La Doce için 🙂

 2. Aslında son yıllarda yapılan bestelerin çoğunda youtube’ta duyulan melodiler kullanılıyor.

  yazdıklarınızın dışında bjknin, Porto tribünlerinden aldığı Beşiktaşım oley melodisi var.

 3. Dale Cavese diye bahsedilen tezahurat da aslinda Dale Boca olup da o da Boca tribunlerinindir seklinde bir bilgi sunayim ben o zaman size…

 4. HaberTürk jeneriklerinde kullanılan Mano Chao tadındaki şarkıyıda bulsanız da dinlesek..Bu arada Chelsea’yi eleştiren ‘fuck abramoviç’ li bi şarkı vardı , onu bulamadım sitede..

 5. teraziye tıkladım üstad. Bu arada şu Habertürk’teki caveseyi de aklınızda olsun bir bakının.

 6. Sos Cagon bestesi eğer Türk tribünlerine girerse Fenerbahçelilerin ilk biz bulduk biz çevirdik demei htimalleri yüksektir çünkü antuda biri bu melodiye birşeyler karalamıştı zamanında.

 7. Şu habertürkü bulamadık ya..Dale cavese’nin böle kaliteli versiyonu..habertürk tanıtımlarında dönüyo..

 8. Aramaya devam et olm, memlekette telefonlarin yarisi o melodiyle caliyor son gunlerde…

 9. bi de “para mı alıyoz la biz” var dale istanbul tayfa’nın yaptığı mükemmel beste. yakında osasuna tribünlerinde duyarsak, şaşırmayalım.

 10. tosun demiş ki:
  Aramaya devam et olm, memlekette telefonlarin yarisi o melodiyle caliyor son gunlerde…

  * * *

  Ohaa benimkisi de lan!?
  Bu arada Dale Boca’dan mı bahsediyoruz? Hinchada bilmem ne bişi dosya adı 🙂

 11. Dale Boca, Grup CK’nın resmi melodisi..Gruptaki herkesin telefonu bu melodiyle çalıyor..İnanmayan Denizli maçında denesin bi derim 🙂

 12. Özgünlük derken? Var olan bişeyi yeniden yorumlamak özgünlük sayılmıyor mu? Yahut, var olan bir şeye dandirik bir unsur ekleyip orijinalini degil de “özgün olmayanı” sanat kabul ettirenler var. Şarkıların coverları ya da… Bu da onun gibi bir durum, kötüdür iyidir tartışılır ama özgünlük diye yakınmak bana garip geliyor.

 13. dışarıdan araklama olunca, ne hırsızlık oluyor ne de insanlar bu durumdan utanıyor..

  tribün alemi bu yeni raconu öğrenmek de zorlanıyor..ya da benim gibi eski kaşarlar mı deseydim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir