Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lig Radyo Saçmalığı

Malumunuzdur, artık lig maçları özel radyolardan değil, sadece Lig Radyo üzerinden yayınlanıyor. Televizyon yayınlarından sonra, ligin radyo yayınları da aynı grubun eline geçti. Neden oldu, nasıl oldu çok fazla bir fikrim yok. Ama yayınların nasıl olduğu konusunda söyleyeceklerimi nasıl dizginleyebileceğimi bilmiyorum.

Geçen sezon, İnönü’deki maça gitmedim. Kendi meşrebimizce de totem yapıp, maçı izlemiyorum. Takıyorum kulağıma kulaklıkları, radyodan dinleyeyim diyorum. Maçların yayını da Lig Radyo’dan ya, açıyorum dinlemeye başlıyorum. Yıllardır alışıldık radyodan maç yayını işte, dinlemeye devam ediyorum. Bir ara, maçın da orta saha mücadelesi olarak geçtiği dakikalarda (dikkat edin, dakikalarda diyorum), spiker maçtan kopuyor, şimdi adını hatırlayamadığım bir markanın arabalarının reklamlarını yapmaya başlıyor. İşte arabaları şöyle iyiymiş, böyle iyiymiş, şu özellikleri varmış, bilmem ne artıları varmış, anlattıkça anlatıyor. Deminki parantez içine tekrar dönün, evet dakikalarda… Dakikalar boyunca (abartmıyorum en az 3 4 dakika boyunca), maçla ilgili tek kelime etmeden bu şekilde reklam yapıyor. Kapatıyorum radyoyu sinirle…

Bugün de Manisa maçına gitmedim. Evde gene totem ayaklarına yatıp, radyodan takılayım dedim aylar sonra nostalji tadında. Açtım radyoyu, maçı dinleyeceğim. Bir yayın başladı ama, maç yayını demeye bin şahit ister. Bilmem kimle dakika skor diye bir program, adam ligde oynanan maçlardan bahsediyor. Ama dikkat, maçları anlatmıyor. Maçlardan bahsediyor sadece. Atıyorum, diyor ki, Fenerbahçe – Manisaspor maçında 10. dakika, Fener’in kaleye çekilen üç şutu var, ikisi kaleyi buldu, Manisa’nın tek şutu var kaleyi bulan. Skor 0 – 0. Sonra konuşuyor, konuşuyor, laf kalabalığı yapıyor bir sürü.

Sonra Trabzonspor – Bursaspor maçından bahsetmeye başlıyor. O maç hakkında da dakika ve skor bilgilerini verip gene bir sürü gereksiz istatistiki bilgi ve onlardan daha gereksiz genel bilgilerle maç hakkında konuşuyor. Daha da coşuyor, alt liglerden maç skorlarını veriyor. İyice coşuyor, diğer liglerden maçların skorlarını vermeye başlıyor. Lan en son bir ara Meksika ligindeki maçların skorlarından bahsetmeye başlamıştı ki, bende kayış koptu, sinirlenip kapattım.

Bu mübarek Ramazan gününde çok fazla sövmek istemediğimden, yorumlarımın çoğunu kendime saklayacağım da, benim anlamadığım radyodan maç dinlemek isteyen futbolseverler ne yapacak bu ülkede? Eskiden olduğu gibi, tuttuğumuz takımın maçını radyodan dinleyemeyecek miyiz artık? Tek radyo kanalınız var, zaten bir kaç maçı aynı anda yayınlamanızın imkanı yok onun farkındayız da, bundan 20 sene önce TRT bile dönüşümlü de olsa maçları anlatıyordu radyoda. 2009 senesinde siz onu bile beceremiyorsunuz. Ya da becermek istemiyorsunuz. Ne halt ettiğinizi muhtemelen siz de bilmiyorsunuz. Arkadaşım, bak açık söylüyorum, dakika skor bilgisi almak istesem maçı radyodan dinlemem, açıp internetten bakarım. Ulan bu ülkede hangi gerizekalı Meksika ligindeki maçların sonucunu öğrenmek için açıp radyo başında bekler ki, siz bu yayını kime yapıyorsunuz?

Zaten televizyon yayıncılığınız berbat kere berbat. İşin o yönünden sövebileceğim kadar sövüp, artık Lig TV’de maç izlemeyi zaten bıraktım. Bana parayla sattığınız maçın ortasına eşek kadar reklamları bindirip bana maçı zehir etmeye ne hakkınız var? Açık kanallar bunu yapınca bir yere kadar mantıklı gelebiliyor, çünkü adam bana izlettiği maçın parasını benden almadığı için sadece reklamla kurtarıyor o maçı. Para verdiğim maçı bu kadar kötü izle(yeme)mek zorunda mıyım? İzlemiyorum, izlememeye çalışıyorum mümkün mertebe. Siz de izlemeyin, kendinizi eşek yerine koydurmayın. Bu adamlara para kazandırmayın.

Ben radyodan maç dinlemek istiyorum. Nasıl olacak bu iş? Lig Radyo bu saatten sonra kendisine düzen vermez. Bu işin sorumlusu Federasyon bir şekilde düzeltir mi bunu? Sanmıyorum. Millet tepki verir mi? Onu hiç sanmıyorum. Bu saatten sonra böyle gider bu iş. Biz de sinirden delirdiğimizle kalırız…

Ama ben izlemeyeceğim de, dinlemeyeceğim de…

10 Comments

 • dea
  Posted 31/08/2009 at 00:21

  Bu sene yapılan radyo ihalesine kimse katılmadı diye biliyorum. TRT bize verin, bedava yayınlarız dedi. Ama federasyon da bir önceki sene 3 milyon dolar gibi bir meblağa sattıkları ürünün bedava olmasına yanaşmadı. Garip bir durum tabii…

 • omento
  Posted 31/08/2009 at 01:19

  evet bu sene lig radyo almadı yayın haklarını,kim aldı bilmiyorum ama yapılan ihalede teklif götüren olmamış.yayın hakkını alamayınca lig radyo bu şekilde bir program hazırladı,maçların önemli anlarını ve gollerini aktarıyorlar.

 • Post Author
  dellez
  Posted 31/08/2009 at 09:53

  Uc asagi bes yukari dediklerimin cogu gecerli hala. Meksika liginden mac sonuclarini radyodan takip edecek adam mi var bu ulkede?

 • canoglan
  Posted 31/08/2009 at 10:03

  guadalajara.

 • Aga
  Posted 01/09/2009 at 04:11

  Bu lig tv internet ortaminda mac ozeti vermenin bile tapusunu almis. Turkiye’de yasiyorsaniz acip pazar gecesi izliyorsunuz ama yurtdisi insaninin uc buyukler harici mac ozeti izleme sansi yok. Adamlar videolig diye site yapmis, sadece goller var, 0-0 biten maclardan tek kare bile goremiyorsunuz. Ayrica gol goruntuleri de toplam 30 saniye, golun 5 saniye oncesinde basliyor, sonra kalan 25 saniye gol sevincini gosteriyor. Goruntu kalitesi de rezil oglu rezil, herif sensible soccer oynarken capture etmis onu gosteriyor sanirsiniz.

 • Post Author
  dellez
  Posted 01/09/2009 at 14:32

  Kalbim temiz a.k…

 • nikosmahlas
  Posted 02/09/2009 at 11:35

  Kupa maçlarını da TRT tvden verecekmiş, o da iyi oldu.

 • Baris
  Posted 02/09/2009 at 13:28

  Otur şimdi her hafta totem yap dellez 🙂

 • Baris
  Posted 13/09/2009 at 21:16

  Maçı izleyecek adam bulamama sebebiyle maçı radyodan takip ediyorum.

  TRT almış ihaleyi almasına da açıp maçı dinleyemiyorsun ki adam gibi. 3-4 dakika arayla farklı maç anlatıyor abiler. Arada Bank Asya maçlarının skor güncellemeleri geçiyor. Reklam da cabası.

  Arkadaş ben Fener maçını dinlemek istiyorum yahu, niye bana bugün oynanan bütün maçları anlatıyorsun?

Leave a Comment