Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MHP: Ses Ver Türkiye

AKP yazısı haddinden fazla kaldı tepede. Beklediğimden daha uzun bir aranın ardından seçim yazılarında sıra Türkiye’nin en köklü partilerinden birisi olan MHP’de. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde %14.27 oy alarak, 71 milletvekili ile 3. Parti olarak girdi TBMM’ye.

2007-2011 aralığında Cumhurbaşkanlığı seçimleri dışında sürekli AKP’nin karşısında konumlandırdı MHP kendisi. Devlet Bahçeli’nin mizacı gereği de oldukça sert bir muhalefet yaptılar.

Devlet Bahçeli’nin “40 yapar” videosu da bu sürece damgasını vuran bir diğer hadise olarak hafızalarda yer etti. Hepi topu bu kadar. Kavga, gürültü, 40 yapar. Başka da bir şey kalmamış benim hafızamda MHP’ye dair. Benim eksikliğim midir, MHP’nin mi, bilmiyorum

MHP’de Sıkıntı Var

Bugüne gelirsek MHP 12 Haziran seçimlerine çok sıkıntılı giriyor. MHP üst yönetiminden isimlerin gizli seks kasetleri çıkıverdi bir anda ortaya. Yetmedi, Farklı Ülkücülük adı verilen sanal ve gizli bir oluşum, Devlet Bahçeli’ye istifa çağrısı yaptı. Eğer 18 Mayıs’a (yani yarına) kadar istifa etmezse yeni kasetlerin internete sızdırılacağı tehdidinde bulundular. Devlet Bahçeli’nin istifa edeceğini zerre düşünmüyorum. Sanırım yeni bir gizli kaset şoku vuracak MHP’yi. Belki de bizzat Bahçeli’yi…

MHP Genel Merkezi’ne park eden siyah bir aracın ortam dinlemesi yaptığı iddiaları da düştü gündeme. Bahçeli hükümeti göreve çağırdı. Taksicinin birisi arıyor genel merkezi, “abi sizin orda şüpheli bir araç var” diyor. Güvenlik noluyor lan demeden, tak, araç ortadan kayboluyor.

Bu yaşananlardan komplo teorisi çıkarmak zor değil. Gülen cemaati ile MHP arasında yaşanan gerilim herkesin malumu. Bugün CHP’nin bile yap(a)madığını yapıp Fethullah Gülen’e atarlı giderli konuşan tek parti MHP. Emniyet istihbaratındaki Fethullah Gülen gücü de, gören gözler için artık sır değil. Birileri MHP’ye vurdukça vuruyor. Peki sebep ne?

Yeni Anayasa’da MHP’ye yer yok

Sebep şu; AKP’nin alacağı oy oranı az çok belli. %40-45 arasında bir oy alacaklar çok ciddi bir kırılma olmaz ise. Oy oranını %50’nin üzerine çıkarması mümkün görünmediğine göre, Meclis’te daha çok sandalye alabilmesinin tek yolu baraj üstüne çıkan parti sayısını 3’ten, 2’ye düşürebilmek. CHP’nin baraj sorunu yaşamayacağı belliyken, MHP’den koparılacak oyların birinci sıradaki namzedi de AKP olacağına göre; yeni anayasanın en büyük gündem olacağı yeni dönemi belirleyecek seçimde MHP’ye vurmak, onu sarsmak, örselemek AKP’nin işine gelir. AKP’nin işine gelen de, eh, saf değilsek eğer Fethullah Gülen’in de işine gelir. Fethullah Gülen’in işine gelen, F tipi istihbarat için emir telakki edilir. Benim açımdan konunun özeti bu.

Bahçeli bu video skandallarının arkasından, kendisine tehdit yoluyla önerilen istifa müessesini asla kabul etmeyecektir. Bu durumda elinde sarılacak tek dal var. Bu kaset işinin amacını anlatabilir, kamuoyunda MHP üzerine oynanan bu oyun neticesinde mağdur rolünü kapabilirse, bu derin plan ters teper. Zaten –tahminimce- %7-8 civarı kemik oyu var. Sempati besleyenlerin haricinde; mağduriyetin getirisi de, %5-6 puan olabilir.

Politikalar 40 yapmıyor

Yaşadığı kaset şoklarının ötesinde, MHP’nin genel politikası ile ilgili de sıkıntısı var. MHP diyince, komik videoları es geçersek, şahsen zihnimde beliren tek imge mikrofon önünde bağırmaktan sesi kısılmış bir Bahçeli. Başka yok. Üretilen bir politika yok, söylenen yeni bir şey yok, onu geçtim, neredeyse vaat bile yok.

12 Haziran Seçimlerine “Ses Ver Türkiye gibi bir sloganla girdiler. Reklam, PR işlerinden anladığımı iddia edemem ama, çok silik bir slogan gibi geliyor bana. “-Ses Ver Türkiye -Efendim?! -Ha orda mıydın. Gittin sandım.” Vurucu değil, hedefi belli değil. Alt metinlerde de somut vaatlerden çok “temiz siyaset, temiz toplum” gibi daha, nasıl desem, lakırdı laflar…

Milli Seçim Beyannamesi

Seçim beyannamesinde ise tek cümlelik vaatler listesi var. Millicilik damgasını vurmuş. Milli çizgi film endüstrisinden tutun da, milli bilgisayar oyunları yazılım endüstrisine kadar her şey milli. Hilal Kart projesi CHP’nin Aile Sigortası’nı andırıyor.

Beyanname, 30’a yakın konu başlığı için tek sayfalık pdf dosyaları olarak sunulmuş. Her dosyada 30’a yakın vaat var. Okuması çok zor oldu, keşke daha erişilebilir yapsalarmış demeden geçemeyeceğim.

cCc Özet Geç cCc

Neyse, işi zor MHP’nin. Karşısında bel altı vurmaktan geri durmayan gizli (?) bir düşman var. Lakin MHP’nin baraj sorunu yaşayan bir parti hüviyetine çekilme çabalarına karşın 12 Haziran’da öyle bir sorunları olacağını düşünmüyorum. Meclis’e gireceklerdir. 60 civarı koltuk öngörüyorum. Güneydoğu biraz daha karışırsa, AKP’nin acziyeti olarak yorumlanacak bir-iki demeç, sokak gösterisi, şehit haberi vesaire ile oyları bile artar. Türkiye’de politika böyle yürür. Ama 2007 oylarının altında kalmaları çok olası görünüyor.

3 Comments

 • Post Author
  dea
  Posted 21/05/2011 at 13:55

  videoların beşincisi yayınlandı. mehmet ekici’nin 2 videosunun ardından kendisi de dahil 5 kişi istifa etti.

 • öz hakiki gerçek tosun
  Posted 24/05/2011 at 03:21

  Yiyorsa chp’yi de eleştirsene statüko savunucusu beyaz ve parlak demreli!

 • Post Author
  dea
  Posted 24/05/2011 at 19:44

  chp yazısı neredeyse hazır, az biraz daha zamanı var 🙂

Leave a Comment