Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Milli Arama Motoru

zVn91

BTK Başkanı Tayfun Acarer, ‘yerli arama motoru’ kurulmasına yönelik çalışmaları 2010 yılında tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. Acarer ‘Youtube’ ve ‘Google’ başta olmak üzere mevcut arama motorlarının yabancı kaynaklı olduğunu hatırlattı ve “Bu nedenle, internet yoluyla yapılan her türlü haberleşme yabancı ülkelere gidiyor, oradan geri geliyor. İşin bu açıdan bir güvenlik tarafı var” dedi.

Mevcut yabancı arama motorlarının Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini, ülke hassasiyetlerine zaman zaman duyarsız kaldığını savunan Tayfun Acarer, Türkçe karakterlerden kaynaklanan sıkıntılar da yaşandığını dile getirdi. “Çalışmalarımızı, üniversitelerin yanı sıra işletmecilerle birlikte sürdürüyoruz” diyen ve yerli arama motorunun Türkiye’nin yanı sıra Türk cumhuriyetleri ile İslam ülkelerinde de çok tutulacağını düşünen Acarer, şöyle devam etti:

“Bu ülkelerin bizim arama motorumuza çok daha fazla güveneceğini düşünüyorum. Yerli arama motoru kurulması çalışmaları kapsamında ‘Anaposta Projesi’ni de yürütüyoruz. Proje kapsamında 70 milyon vatandaşımızın her birine 10 GB mail kotası olan bir elektronik posta adresi verilebilecek. Her çocuk doğar doğmaz nüfus cüzdanında yazılı olan bir e-posta adresine sahip olacak. 70 milyon kişinin TC kimlik numarası eşleşmesi seviyesinde kullanılabileceği bir mobil ağ sağlanmış olacak. Yahoo, Hotmail, Gmail gibi yabancı ve güvenli olmayan posta adresleri-ağları kullanılmamış olacak. İslam ülkeleri ile Türk cumhuriyetleri, Türkiye’nin posta altyapısını tercih edecektir. Böylece uluslararası büyük bir ağ ve internet haberleşme ortamı sağlanmış olacak.”

Şimdi anladığımız kadarıyla Google arama motoru, yani, hani bir kelime yazıp, onunla ilgili sonuçları öğrendiğimiz web servisi, bizim e-postalarımızı yurtdışına sulu götürüp, susuz getiriyormuş. Dolayısıyla yüce devletimiz bu duruma müsade edemeyeceği için hemen yerli arama motoru çalışmalarına başlamış. Yerli arama motorunun e-postalarımızın güvenliğini nasıl sağlayacağı konusu henüz muamma ama, ben eminim ki yerli bir arama motorunu gören dış mihraklar, e-postalarımıza salça olamayacaklar, milli güvenliğimizi tehdit edemeyeceklerdir.

Doğan bebek de dahil tüm vatandaşlara mail uygulaması da çok fantastik bir fikirmiş. Şey yapalım, bayramlarda filan başbakan tebrik maili atsın 70 milyona, spam manyağı yapsın bizi.

Olay her yönüyle garip aslında ama web sitesi sahipleri için google’da ilk sayfalarda çıkmak hayati bir önem taşıyor malumunuz. Çünkü bu dünyanın en çok kullanılan, hatta internetin kendisi sayılan bir sayfadan gelecek binlerce hit demek, o da reklam ya da satış demek, para demek en nihayetinde. Google’da kimin daha yukarıda çıkacağına pagerank denen karışık algoritma karar veriyor. Türk arama motorumuz hazır olunca bu herifler büyük ihtimalle Google’u toptan yasaklayacaklar. Biz de intranet tadında yeni arama motorunu kullanacağız toplum olarak.

Tamam kullanalım, anarşik olmaya gerek yok da, o arama motorunun anahtarı neticede bir bürokratta olacak abi… O bürokrat adamın “Yauv bizim eniştenin oğlunun kargo şirketi ilk sırada çıksın, hanımın kardeşi sanal mağaza mı ne öyle bir şey açtı, onu bir tepeye alalım” demeyeceğinden ne kadar eminsiniz?

Ya da milli arama motorumuzun sayfaları indekslemek için göndereceği örümcekler muhalif partilerin, haber sitelerinin, köşe yazarlarının sayfalarına ne kadar ilgi gösterecekler sizce?

Bu gidiş nereye, nasıl, ne amaçlı bir gidiş, bilmiyorum… “Oraya girme, buraya girme” konseptindeki bir sansürcülük anlayışından “buraya gir, buraya gir” kapalıçarşı esnaflığına bir evrilme midir nedir, bilen varsa beri gelsin…

5 Comments

 • Mehmet Ali
  Posted 08/12/2009 at 14:11

  açıklama o kadar komik ki. telekom undan tutunda petkim e tüpraş a, çoğu devlet teşebbüslerini özelleştirmiş bir hükümet zamanında BTK başkanının ettiği kelama bakınız. neyden bahsediyosunuz siz, çocuk mu kandırıyorsunuz yoksa. yargı bile dinleniyo 70 milyonu geçtim yargı dinleniyo, adam gelmiş arama yaparken cızırtı taa ilerlere gidip geliyo diyo. dalga mı geçiyosunuz yoksa sizin dalga boyu mu kısa? doğan çocuğa mail vermeyi bilememde kıçlarına birer çip takıp dinelenebilirler yakında. aslında normal. başbakanı artık yadırgamıyorum ilk geldiğinden beri türk halkıyla hep dalga geçiyo diyordum. btk başkanıda gereğini yapıyo. nedemişler; imam osurursa cemaat sıçarmış.

 • hatchipu
  Posted 08/12/2009 at 18:25

  bu isin arkasindada vardir bi tilkilik.

  zaten sansürleyip duruyorlarmis dünyanin sitesini.

  malum bir sürü yabanci siteye erisim yasakli. bu yerli arama motorundanda o sevmedikleri siteler zaten cikmayiverir. hem kime lazimmiski ?

  yerli arama motoru ciktiktan sonrada “öteki“ arama motorlarini sansürlerler, erisime kapatirlar, sonrada “yerli mali yurdun mali , her türk bunu kullanmali“ edasiyla yapilanlarin halka hizmet vermek adina ne kadar büyük bir fedakarlik oldugunun nutukunu atarlar.

 • buğdaynet
  Posted 08/12/2009 at 19:08

  En kısa zamanda youporn‘a da bir tane alternatif bekliyoruz. Eee olmuyor böyle hep yabancı, hep yabancı, bizim neyimiz eksik biz de yaparız ki. Ha bu arada yapamaz demeyin, hatta aklınızdan bile geçirmeyin, yapılmış örnekleri de var ama şimdi isim veririm ben suçlu olurum.

 • kaiser
  Posted 10/12/2009 at 00:51

  Bu tayfun acarer lise zamanında yaptığım staj (ki türk radyo sahil gemi istasyonu idi) yerinin müdürüydü.İnanılmaz pratik zekaya ve iş bilirliğe vakıftı.İlk uydu vericileri ve devletin hava gemi yer istasyonları gelişimini apmıştı devlet istesin google yaratır facebook kurar bu herif.

  *Şimdi google düşünsün 🙂

Leave a Comment