Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Açlık ve mantık sınırı

Türkiye İstatistik Kurumu (ki kendisine TÜİK denmesinden hoşlanır) 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 255 YTL olarak belirlemiş. Kişi başı 63 YTL 75 kuruş. Eğer içerisinde bulunduğunuz ay 30 çekiyorsa şansslısınız. Çünkü elinizdeki para o zaman günde 8.5 YTL’ye, yani kişi başı 2 YTL 12,5 kuruşa tekabül ediyor. 12,5 kuruş nedir idrak etmesi zor oluyor ama eski para birimimizle 125 bin TL ediyor o da.

Malum Merkez Bankası 200 YTL’lik yeni banknot hazırlığında. Böylece açlık sınırına 3 adet kağıt parayla ulaşmak mümkün oluyor. Eline 200 YTL + 50 YTL + 5 YTL para verildiği takdirde karnın tok, sırtın pek. Bozuk para derdi yok, cüzdan derdi yok.

Bu tip, para içeren haberlerde hep kullanılan bir yöntem vardır. Hani, milli piyango büyük ikramiyesi ile kaç ev, kaç araba alınır; Olimpiyat Stadı’na harcanan para ile kaç okul, kaç hastane yapılır teorisi. Biz de kullanalım: Dışarıda simit 75 kuruş olduğuna göre, eğer günde 3 simit alamıyorsanız açsınız, ha alıyorsanız eğer, allah devlet büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin…

Ki aslında mantıklı. 3 simitle doy işte, sabah, öğle, akşam… Aç değilsin, açıkta değilsin. Yanına çay bulamayacaksın belki ama, bazı günler tasarruf edip 2 simite düşebilirsen eğer, belki çay içme şansın artar. Sana bağlı… Azmeden onu da içer. Açsın diye yaymayacaksın arkadaş, aylık geliri 300 YTL’ye çıkarmak için mücadele edeceksin. Açlık sınırını aşınca, yoksulluk sınırı, onu da aşınca belki keyfekeder harcayabileceğin birkaç YTL paran olabilir. O zaman yayabilirsin bak. Ne biliim krem peynir filan alırsın yanına, belki de kola.

Neyse aç arkadaşları rencide etmeyelim daha fazla. İki çift kelamımız kaldı, o da TÜİK yetkililerine: Hay sizin istatistiğinize, matematiğinize, mantığınıza, izanınıza arkadaş ya. 255 YTL’yi sana versem 4 kişilik aileni geçindir diye, değil açlık, rezillik sınırının bile altında yaşarsın. Bozuk o hesap makineleri, kıyın paraya da değiştirin kardeşim. Casio filan birşey alın… Allah allah…

Leave a Comment