Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Barça kalbini mi kaybediyor?

Daha küçücük çocukken forma reklamı almayışını ve bunun nedenini öğrendiğimde sempati besledim Barcelona’ya.. Teneffüs aralarında oluşturulan futbol eksenli kürsülerde de hep bu özelliği ile gurur duyduğum Barça’yı tartıştım okul arkadaşlarımla.. Başarıdan başarıya koşan kanlı Madrid’e karşı hemde.. Kalbini Katalan halkı için boş bırakan, reklam almayan Barcelona kulübü şimdilerde endüstriyel futbolla olan savaşını kaybetmek üzere..

Çünkü Barcelona önümüzdeki bir kaç ay içerisinde, tarihinde ilk defa formasına reklam alarak, bu ünlü geleneğini sona erdirmeyi planlıyor. Barcelona başkanı Joan Laporta, kulübün başına geçtiği günden bu yana sürekli Blaugrana’nın Avrupa Kupaları’nda zirveye giden yoldan kopmamak için mutlaka forma reklamına ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Şimdi Laporta bu fikrini tekrar yineledi ve artık bu konuda yapılacak bir anlaşmanın kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Barça formasına reklam vermek isteyenlerin başında Çin Olimpiyat Komitesi geliyor. Çin Olimpiyat Komitesi bir kaç ay önce Laporta’nın Çin’e yaptığı bir seyahat sırada yaptığı açıklamalarda, Barcelona’ya Pekin 2008’in logosunu taşıması ve Pekin Olimpiyat Oyunları’nın reklamını yapması için forma reklamı vermeye hazır olduklarını belirtmişti. İspanyol medyasının haberlerine göre, Katar Havayolları da Barcelona formasına reklam vermek isteyenlerin arasında yer alıyor. Laporta, Barça formasına reklam alınması yönünde en son yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sezon sonunda hem İspanya Ligi şampiyonluğunu kazanmayı hem de forma reklamımız için bir sponsor ile anlaşma yapmayı umuyoruz. Bu önemli konu her gün daha da çözümleniyor. Eğer formaya reklam alma fikri kabul edilirse, bu önemli olay Nisan sonunda veya Mayıs’ın ilk iki haftasında gerçekleşecek.”

“Bir kulüpten ötesi olmak” felsefesine sıkı sıkıya bağlı olarak Barça’yı bağımsızlık sembölü sayan Katalan halkı ise öfkeli..

Bir sembol.. Bir gurur.. Bir onur.. Bir ulus.. Bir ülke… Ve bir takım.. Umarım kaybeden endüstriyel futbol olur..

Leave a Comment