Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bilim ve Teknik değil, bildiğin Sızıntı…

TÜBİTAK’ın ünlü popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik çalışanları, Darwin’in 200. doğum günü ve Türlerin Kökeni adlı efsanevi eserinin 150. yayınlanış yıldönümü sebebiyle mart sayısında Darwin ve Evrim özel dosyası hazırladı. Uluslararası Biyolojik Bilimler Birliği (IUBS) ve UNESCO’nun tüm dünyada ilan ettiği Darwin yılı kapsamındaki bu jest, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Bilim Teknik Dergisi Yayın Kurulu üyesi Ömer Cebeci’ye takıldı.
Darwin ve evrim teorisiyle ilgili kapak ile yazıları gören Cebeci, Derginin Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman’a sert tepki göstererek dosyayı dergiden çıkarttırdı. Dergi ‘ikinci konu’ olan ‘Küresel ısınma’ temasıyla çıkarken, Yayın Yönetmeni Atakuman’a görevden alındığı sözlü olarak iletildi.

Yorum yapacağımdan, çeşit çeşit çıkarımlarda bulunacağımdan değil, sırf Türkiye’nin ne boktan bir ülke olma yolunda yürüdüğünün kaydı olsun da Fasulyeden sayfalarına düşsün diye kopyalıyorum. Recep Tayyip Erdoğan Yaşar Kemal’e ödül verirken demişti ya hani, artık özgür düşünce suçlanmıyor, bik bik bik… Siktirip gideceğiniz günü iple çekiyorum… Başka da bir hayalim yok ülkenin geleceğine dair…

8 Comments

 • Aga
  Posted 11/03/2009 at 01:54

  Bir dahaki sayida da hizlica acan gulle Tanri’nin varligini kanitladiklari bir belgeselin dvd’sini versinler. Tanri denince de kiziyorlar gerci. Ayrica evrim mevrim sacmalik bunlar, Darwin akilli olsun. Ben gecen oturdum, dusundum, evrimi yuz kere curuttum. Mesela kazlar neden evrimlesip aslan sesi cikarmiyor? Sonucta aslan sesi cikarsa avcisini korkutabilir. Ayni sey tavsan ve baska bilumum hayvan icin de gecerli. Milyonlarca yildir yasiyor fakat hala av olarak can veriyor, evrim olsa biraz akillanir, birkac taktik ogrenirdi. Suphesiz ki angut kalmalarinin tek aciklamasi var o da bir yaratici tarafindan tasarlanmis olduklari.

 • Canarino
  Posted 11/03/2009 at 09:00

  Aslinda kaz denen mahlukat, dellenince cok tehlikeli oluyor. Beykoz’un koylerinden Bozhane’de, bir uzak akraba ile beni onune katip 100 metreden fazla kovalamisligi vardir. Ha simdi olsa kafa goz girerim ayri, ama tirsmistik cocukken. Sizinti’nin kapaklarini serpistirsinler ic sayfalara. Sahane kafa yapiyor onlar. Renkli falan. Mis!

 • Post Author
  dea
  Posted 11/03/2009 at 09:12

  “Sansür konusu TÜBİTAK’ın işi değil. Bilime ambargo koymak, Darwin’e sansür koymak akla gelecek bir şey olamaz. Tam tersine bilime ne kadar kendisi yanlış yapmış olursa olsun hizmet eden kim varsa, bilim adamı sıfatını almaya hak kazanmışsa, onun görüşlerinin anlatılmasıdır. TÜBİTAK olarak işimiz gücümüz yok sansürle mi uğraşacağız? Çok açık söyleyeyim, kimse bundan bir ideoloji okumaya çalışmasın. Bizim Darwin ile ne kavgamız olabilir. Adamcağız ölmüş gitmiş.

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın

 • Canarino
  Posted 11/03/2009 at 09:18

  Hahahahahaa

  Lan gel de sevme su memleketi.

  “Tamam, bir yanlis yapmis. Ama Rabbime sordum. Gitmis, ozur dilemis bizzat yukarida. Zaten bize de gaipten haber gondermisti; “Abi icraatlarinizi ilgiyle izliyorum. Bence de cok dogru konustu sayin Erdogan Davos’ta.” diye. Kendisi AKP’nin politikalarina samimi duygularla yaklasan bir isim. Burada Cemil Ipekci, orada Darwin. Kimse bunlar uzerinden AKP’ye vurmaya kalkmasin”

  Devlet Bakani he mi? Yuruyun…

 • bisey
  Posted 11/03/2009 at 19:54

  Yahu ne gerek var reddetmeye Darvin amcayı. Zaten bizim hacı amcalarımız yavaş yavaş akıllanıp, “yahu bu Kur-an’da vardı hacı” diyerek İslam’ın sonsuz ilmini bizler ile paylaşmaktaydı. Şimdi bir daha Allahsızları karşımıza alacaksın, ne gerek var. ÖDP’si ile, DSİP’i ile, Sivil Gençleri ile kuzu kuzu yaşamaktayız, şimdi ne gerek var kızdırmaya? Cık cık cık…

  Bırakınız yazsınlar, bırakınız çizsinler. Liberal olalım biraz (!) Parayı harcarken olduğumuz gibi…

 • hmk
  Posted 14/03/2009 at 01:02

  Cok basit bir olay aslinda.. Konu bilimi falan asmis..

  Bu zamana kadar bu derginin basindakiler evrime inaniyordu, inanmayanlari sallamayip üc sayida bir evrimle ilgili yazi ek mek falan veriyordu; simdi cikaranlar evrime inanmiyor ve inananlari sallamiyor, evrimle ilgili yazilara musade etmiyorlar.. Bu kadar basit..

 • hmk
  Posted 15/03/2009 at 10:45

  Olay cok basit aslinda.. Derginin basinda Darwin’e inanan biri varken inanmayanlari sallamayip üc bes sayida bir evrim yazisi ya da eki cikiyordu. Simdi ise inanmayan biri var ve inananlari sallamiyor.. Iste bu kadar basit abiler 🙂 Konu bilimlik ya da dinlik bir konu da degil, direkt ideoloji savasi. Cok normal boyle olmasi.

  Ps: Buna benzer bir yorumu daha once de gondermistim ama gonderememisim sanirim :/

 • Post Author
  dea
  Posted 16/03/2009 at 00:32

  hmk senin yorumları spam algılıyor ısrarla bizim wp. bu da sansür bir nevi 🙂

Leave a Comment