Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cak Cak Sakız Çiğneyen Prenses

Ankara’da, Devlet Tiyatrosu’nda, protokolde, en önde, oyuncuların gözü önünde sakız çiğneyerek oyun izleyen bir vatandaşımıza, tiyatro oyuncusu tepki göstermiş. Öncelikle oyun sırasında kaş göz işaretleri ile birlikte sakız çiğneme taklidi yapmış. Daha sonra da oyunu durdurarak “Bir şey sorabilir miyim, bu ne şimdi?” diyerek, yine sakız çiğneme taklidi yaparak tepki göstermiş. Sonradan anlaşılmış ki, bu tiyatro oyuncusu her akşam performansını sunarken, oyunun bir bölümünde, ön sırada oturanlara spontane gelişen monologlarla takılır, oyununun bir parçası olarak arz-ı endam edermiş.

Ama asıl fenası, daha da sonradan en önce sakız çiğneyerek oyunu izleyenin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın kızı Sümeyye Erdoğan olduğu anlaşılmış. Sümeyye Hanım bu olay karşısında gülüp geçmek ya da utanıp sıkılmak yerine kalkıp oyunu terketmiş.

Ama asıl fenası, o sırada aynı oyunu, aynı salonda izleyen 150’ye yakın polis de bu olay karşısında salonu terkelemişler. (Sümeyye Hanımın güvende olması yeter!)

Ama dur dur, asıl fenası; olayın baş kahramanı Sümeyye Hanım, facebook hesabından yazdığı notla olayı kendi açısından kamuyla paylaşmış. Efendim, iki başörtülü gitmişler oyuna, oyuna girmeden önce de çok normal bir şey olduğu için ağzındaki sakızı unutmuş bu hanımkızımız. Başka yer olmadığı için en önden izlemişler (ee bildiğin protokol işte?) Sonra oyuncu bunlara doğru bir garip kaş göz yapmış, bunlar da “Allah allah noluyo ya” demişler ama, oyuncunun sakız çiğneme taklidi yapmasıyla anlamışlar, meğer oyuncu bunlara tepki gösteriyormuş. Ama sakız çiğnedikleri için de değilmiş haaa, her şey başörtülü oldukları içinmiş.

Başörtülü oldukları için tepki gösteren adam sakız çiğneme işareti yapar çünkü. Misal sakız çiğnedikleri için tepki gösterseydi pantolonunun paçalarını çekiştirirdi. Sümeyye Hanımkızımı cep telefonunu açık unutsaydı da, o zaman alnınınçatına şılap diye şaplak koyması elzemdi. Evrensel tiyatrocu tepkime kodu bu. Sümeyye Hanım sağolsun, deşifre etti tüm planı.

Sonrası da klasik Tayyipgiller Familyası tepkisi işte. Alabildiğine mağdur edebiyatı. Vay efendim türbanlıları nasıl aşağılarmış, türban inanç gereğiymiş, türbanlılar da tiyatroya gidebilmeliymiş bilmem ne…

Eee ama, yani sakız? Tiyatroda sakız çiğnemek? Ayıp değil mi? Kabalık değil mi? Terbiyesizlik değil mi?

Değil lan manyak mısınız, siz hiç terbiyesiz türbanlı gördünüz mü?

Terbiyesiz olan tiyatrocu…

3 Comments

 • mcD
  Posted 15/04/2011 at 18:05

  çok göt bu tiyatrocular afedersin

 • Abbas
  Posted 16/04/2011 at 19:41

  Terbiyesiz müdürüm afedersin.

 • dellez
  Posted 18/04/2011 at 19:40

  Cıvık bacım afedersin…

Leave a Comment