Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çakma Veritas’ın Seçim Hüznü

Veritas Latince gerçek anlamına gelen bir kelime. Harvard Üniversitesi’nin mottosu. Aynı şekilde, Türkiye’de de Bilkent Üniversitesi’nin ambleminde -İngilizce versiyonunda- kendisine yer bulur. Gülen Cemaati’nin resmi yayın organı Zaman ve omurgasız haberciliğin ağababası Cihan Haber Ajansı bünyesinde oluşturulan bir araştırma servisinin de kısa adı aynı zamanda. Uzun adı Cihan Veri Toplama ve Araştırma Servisi olan kuruma kısaca Veritas diyor şakirtlerimiz. Başarılı bir kelime oyunu aslında.

Tabii, basın-yayın ve habercilik alanında kendi ilkesizliğini kabul ettirmeye çalışan bir medya grubunun araştırma servisinin de aynı ilkesizlikten nasibini almasından daha normal bir şey olamaz. “Gerçek” anlamında kullanılan “Veritas” ismini kendisine rehber edinmiş olması beklenen bu araştırma servisi, yerel seçim öncesi Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu’nda yayınlanan, pohpohlanan, ağızlardan salyalar akıtarak servis edilen araştırmaların sahibi. Gelin Gerçek’e bir kulak verelim:

Zaman’ın Veritas’ına göre İstanbul’da Kadir Topbaş’ın oyu %53.3, Kılıçdaroğlu ise %18.4 oy alacaktı. Oysa Topbaş %44, Kılıçdaroğlu ise %37 almıştı. Haliyle, Veritas’ın yanılma payı AKP lehine %10, CHP aleyhine ise %19 civarında.

Veritas’a göre Ankara’da Melih Gökçek Karayalçın’ı ikiye katlayacaktı. “Ankara’da her iki katılımcıdan biri, oyunu AK Parti’den yana kullanacağını ifade ediyor. Yüzde 49,5’i Melih Gökçek’i, yüzde 21,3’ü CHP’li Murat Karayalçın’ı ve yüzde 15,5’i MHP’nin adayı Mansur Yavaş’ı destekleyeceğini dile getiriyor.” şeklinde dile getirdiği bu iddiası da Gökçek’in %38.5, Karayalçın’ın %31.5, Yavaş’ın da %27 civarında oy alması ile çürümüş oldu. Buradaki yanılma payları ise yine AKP lehine %11, CHP aleyhine %10 civarında.

Veritas, nasıl sağduyulu bir öngörü olduğuna inanamadığım şekilde İzmir’i CHP’nin alacağını bildi. Bildiği tek bok da bu aslına bakarsanız. Ancak Veritas’ın CHP için öngördüğü rakam %47 iken, Aziz Kocaoğlu %55 alarak servisin yine CHP aleyhine %8 yanılmasına neden oldu.

Diyarbakır’da AKP ile DTP’nin başa baş olduğunu duyuran servis, DTP’nin %47, AKP’nin ise %44 ile kora kor bir mücadeleye girişeceğini söylemişti. Ancak hatırlayacağınız gibi DTP %65.5 alırken, AKP %31’de kalmıştı. Yanılma payı mı? DTP açısından neredeyse %20, AKP içinse %13.

Olaylı ve ateşli bir seçim süreci yaşayan Adana için ne demişti çakma Veritasımız, bakalım? Veritas‘ın anketine göre seçmen Durak’a vize vermiyor. AK Parti yüzde 45,6 ile birinci olurken MHP yüzde 22,1’de, CHP adayı Ümit Özgümüş yüzde 14,9’da kalıyor.” Peki gerçekte ne olmuştu? MHP %29.70, AKP %29.50, CHP ise 26.30 aldı. Yanılma payımız ise AKP lehine %15 civarında olmuş. Maşallah.

Yazıyı gereksiz verilerle uzatmak istemiyorum ama çakma Veritasımız, Antalya’yı da AKP’ye gönül rahatlığıyla vermiş, Zaman Gazetesi de bunu “Baykal’ın memleketi yine AKP diyor” diye keyifle duyurmuştu. Burada da CHP aleyhine %15’lik bir yanılma payı ile istikrarını korudu.

Sanırım en ilginç araştırmada Eskişehir’de yapılmış. Kelimesi kelimesine aktaralım ki, ne kadar acınacak halde olduklarına siz karar verin.

Büyükerşen dönemi kapanıyor

Eskişehir, iki dönemdir DSP’li Yılmaz Büyükerşen tarafından yönetiliyor. 1999 seçimlerinde yüzde 43 oranında oy alan Büyükerşen, 2004’te yüzde 45’e ulaştı. Büyükerşen, CHP’nin teklifine rağmen bu seçimlerde de DSP’den aday. Geçen seçimlerde yüzde 42 oy toplayan AK Parti, Prof. Dr. Hasan Gönen ile seçime giriyor. Partilerin 2007 yılındaki oy oranları şöyle: AK Parti yüzde 44, CHP yüzde 25, MHP yüzde 16.

Kamuoyu araştırmasına göre AK Partili Gönen, Büyükerşen’in oylarını ikiye katlıyor. Deneklerin tercihleri şu şekilde: AK Parti yüzde 54,2, DSP yüzde 24,1, CHP yüzde 6,6.

Oysa ki gerçekler Veritas’ın sandığından çok daha başkaydı. Seçimlerde %51.5 DSP alırken, AKP ise %37’de kalmıştı. Yani burada %27 oranında bir yanılma payı var ki, hani insanda az biraz onur, gurur, haysiyet olsa “ya arkadaş biz bu işi hiç bilmiyoruz ya” der, çeker gider.

Araştırma şirketleri yanılamaz mı? Tabii ki yanılabilir. En bilimsel kamuoyu araştırmalarının bile %2 yanılma payı vardır. Lakin, 3-5 yerde değil, veri açıkladığın tüm şehirlerde, özellikle AKP lehine ve rakipleri aleyhine yanılıyorsan bunun adı araştırma filan değil bildiğin, manipülasyondur. Araştırmaymış, veri toplamaymış, veritasmış hikaye anlatmayın. Böyle göt olduğunuzla kalırsınız. Gerçi sizin gibi omurgasızlığı ile nam salmış insanlardan beklenen bu olanları hiç yaşanmamış sayıp, bir de utanmadan bir sonraki seçimlerde aynı aymazlıkla kıçtan sallamasyon araştırmalarınıza devam etmeniz. Kolay gelsin canlarım benim.

Çakma Veritas: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=830630
Gerçek Veritas: http://secim2009.ntvmsnbc.com

[important]Not: Bunu yerel seçimlerden hemen sonra yazmaya başlamıştım. Yarım kalmış. Tamamlamak bugüne kısmetmiş.[/important]

4 Comments

 • hatchipu
  Posted 19/04/2009 at 11:15

  “ abi hangisini kullaniyorsun, söyle, bende kullanmak istiyorum “ diye sormak geliyor icimden yüzlerinden nur akan zemzem fetisistlerine..

  olaylari bu denli carpitmakta, kafalarina göre aciklamakta, evirip cevirmekte, döndürmekte, hoppidik atlattirmakta, üstelik bide binlerce insani gercegin bu olduguna inandirmakta üzerlerine tanimam..

  kafalari paso güzel oldugunu düsünüyorum zaman zaman bu insanlarin. baska türlü anatamaz oldum mantiksizlik boyutunun bu denlisini.

  yada zemzem suyunda harbiden var bi beceriklik..

 • voyager
  Posted 12/05/2009 at 16:21

  Seçmeni yönlendirme amaçlı bu tür güdümlü veri araştırma (aslında yaratma) şirketlerini deşifre ettiğiniz için teşekkürler. Akıcı ve ‘tahminler’le gerçekler arasındaki uçurum nedeniyle şaşırtıcı bir yazı olmuş. Seçim sonrası medar-ı iftarımız medyada bu tür bir analiz yazısına nedense hiç rastlamadım.

 • voyager
  Posted 12/05/2009 at 16:28

  Biraz diyetvari bir havada olduğumdan mı nedir iftihar yerine iftar yazmışım. Sürç-ü lisan affola.

 • ozan
  Posted 12/05/2009 at 16:49

  Aman voyager ne yaptın sen?
  Bu sitenin “bağlaç-edat-zamir muhafızları” var İran’daki kılık-kıyafet muhafızları gibi. Sabah akşam demeden forum forum gezerler imla kılavuzluğu yaparlar. Birazdan sana DA bir ceza keseceklerdir.

Leave a Comment