Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cemaate Girmek Gerek

Daha önce de anlatmış olmam lazım; hayatımın bir döneminde cemaatle yollarımız kesişmişti. Sinsilikliklerine doğrudan, ilk elden, birebir tanık olmuşumdur. Sene 1994-1995. Daha yaşım 11. Lanet okuyarak kaçtım ellerinden. Ben gibi kurtulanlar oldu, o sele kapılan arkadaşlarım oldu. Herkes hayattan kendisine bir şekil yol biçti.

Düne kadar da cemaat görüşüm çok net ortada. Ama artık yeter! Artık muhaliflik, anti-cemaatçilik miyadımı doldurdum. Yanlış yolda olduğumu, cemaate haksızlık ettiğimi farkettim. 2011 itibariyle, düne kadar “ellerinden kurtuldum” şeklinde anlattığım hikayemi artık “vay anam nasıl da kaçırdık balığı?” şeklinde anlatmaya başlıyorum.

Kimbilir, şimdi TRT’de mi olurdum, STV’de mi, Zaman’da mı? Belki polis olurdum, takur tukur telefon dinlerdim. Sınav sorularını karaborsada okutur, Çamlıca’da villada otururdum belkide.

Geç mi peki her şey için? Yani tamam hayat görüşümüz az çok belli; din desen, sınıfta kalırız, alkol var, sigara var (o RTE yasağı gerçi, cemaat de serbest olabilir), Fethullahçı İstihbaratta kara bir sicilimiz var. Ama çok naif bir sicil yani. Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile oynuyordu. Maç izleme isteğimiz yurdun abisi Bahri tarafından bastırılmak istendi. Bir arkadaşımıza fiziki şiddet uyguladı. Biz de kendisini elbise dolapların askılık kısmındaki o güzel kesimli tahtalarla dövdüydük. Çok abartılacak bir şey değil yani. Bahri abi nerde, hangi cemaat hizmetinde şimdi kim bilir, ama yani cemaat beni kabul ederse, gidip abimizden de özür dilemesini biliriz.

Maklubesiyle, birbirinden keyifli ve faydalı sohbetleriyle, kendi içindeki dayanışma ruhuyla, ahlakı, erdemiyle ben kendimi cemaate yakın hissediyorum beyler. Abilerimden anlayış bekliyorum. Bahri Abi, beni affet. Beni de alın aranıza. Nolur lan?!

9 aylık birlikteliğimizde sağolsunlar namaz kılmasını öğrendiydim. Gerçi sureleri filan bir gözden geçirmem lazım. Bayram namazında da dudak oynatma, sağdakininin hareketlerini taklit etme tecrübem var. Ömrümde hiç Cuma namazına gitmedim ama, öğrenilir yani, nolcak?

Ne yapayım, CV mi göndereyim? ik@cemaat.com mu adresiniz? Zaman gazetesine abone mi olayım? Ordan mı gireceğiz üye listenize? Aa dur Zaman yetmez ki, Aksiyon, Sızıntı filan? Onlara da abone olmaya hazırım? Hadi be abiler? Bi’ buldurun be?!

7 Comments

 • ortega
  Posted 06/04/2011 at 20:11

  CPSS gibi bir şey çıksın. Ona girelim bari. Olmayacak böyle.

 • erkk
  Posted 08/04/2011 at 07:02

  Yau geçen babama söyledim ben de…
  Dedim baba! bırak bu inadı! gel biz de bu seçimde oy verelim artık bunlara! oy pusulamısının da fotografını çekeriz belge diye ohhhhh! dedim… hem bak belki sora bana dosya verirler üç beş dedim…
  Ciddiye aldı konuşmadı benimle:/

 • nedim
  Posted 04/05/2011 at 14:34

  dikkat demokrasi testi bu yorum karşıt görüşlü biri tarafından yazılmıştır

  bence çok farketmezdi. sen yine bu yazıdaki gibi bilip bilmeden konuşurdun çoğunluğun gözünde “boşboğaz” olarak adlandırılırdın.

  dolayısıyla cemaatte olsan bile belirttiğin firmalarda çalışma şansı bulamazdın. çünkü bildiğinin aksine akrabağcılık cemaat arasında yasaklıdır. bunun başlıca sebebi yayılmacılık politikasıdır. ne kadar çok farklı kişiye ulaşılırsa o kadar iyi anlayışıdır.

  denemek istersen trt’ye staj talebinde bulunabilirsin. cv’ne de alkol ve sigarayı eklersin. veya hiç yorma kendini bu sayfadan sallamaya devam et türkiye sensiz de ilerler

 • lentini
  Posted 04/05/2011 at 18:18

  Cemaat sesini duydu Reşo hadi yine iyisin:)

 • Post Author
  dea
  Posted 04/05/2011 at 21:15

  nedim ne diyorsun sen allah aşkına?
  ne akrabağcılığı? ne boşboğazı? 🙂

 • Insanol
  Posted 08/12/2011 at 06:14

  Bu şekilde bir yalanı hangi vicdana sığdırarak yazdın anlamıyorum. Ben de cemaatte bulundum. Ne dayak gördüm ne de zorlama. Anlatılanları tatbik etmek yada etmemek senin elinde. Bak çıkmışsın cemaatten kimse gelip yakana yapışıpda sana niye çıktın dememiş. Hala ortalıkta zırvalamaya devam ediyorsun. Tabiki her toplulukda iyiylerin yanında bozuk olanlarda olur ama çoğunluğa bakmak lazım. Hadi cemaati bir kenara bırakalım…Sen dinini yaşamaktan geri kalmışsın. Kendi ağzınla ne namaz var ne de niyaz diyorsun..Onları yapmaktan seni alıkoyan ne? O da mı cemaat. Geç bunları arkadaşım geç…

 • mine
  Posted 15/01/2012 at 04:33

  ınsanol bence sen ayakta uyuyorsun arkadasım sen gec bunları allah hepınızı senın gıbı tum tarıkat mensuplarını bıldıgı gıbı yapsın adi örgüt üyeleri topunuzun canı cehenneme

Leave a Comment