Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çok özledik

Dünya üzerinde binlerce farklı devlet kuruldu, on binlerce büyük devlet adamı veyahut kurucusu var bu devletlerin. Hepsi de kendi ulusları tarafından biliniyor, anılıyordur elbette, gerek kültürel miras gerek milli tarih dersleri vasıtasıyla. Bu bilimsel bir araştırma değil tabi, sadece kişisel gözlem ama dünya üzerinde Mustafa Kemal kadar çok sevilmiş bir lider daha yoktur eminim ki.

Ölümünün üzerinden 69 yıl geçti, ölümünden sonra kaç kuşak geldi geçti, ama hala her 10 Kasım’da nöbet bekleyen askerini ağlatan, 80 yaşındaki amcayı hüzünlendiren, geçiyorum şekil şemal Atatürkçülerini ve söylemlerini ama özlemle, mahcubiyetle ve yaşadığı bugüne öfkeyle Ata’sını anan bir toplum daha yoktur.

Tekrar edeyim, zoraki törenlerden ve söylemlerden, Atatürk’ten ve “her 10 Kasım’da sap gibi durmaktan” nefret ettiği halde Atatürk’ü diline dolayıp, izindeyiz mesajı verenlerden bahsetmiyorum. Onun resmine bakınca gözleri dolanlardan bahsediyorum.

Türkiye İŞ Bankası’nın muhteşem reklamını gördünüz mü? En nihayetinde ticari bir banka reklamı diyebilirsiniz. Belki de öyle, ama amaç ne olursa olsun, Atatürk’ü görmek, onu dinlemek, izlemek darmadağın etti beni. Bu kadar etkilenebileceğimi tahmin edemezdim. Öncelikle İş Bankası’na, reklam ajansına ve tabii ki Haluk Bilginer’e teşekkürler. Muhteşem bir eser çıkmış ortaya… Tabii bazıları eminim ki hayatımızdan silmek için çabaladıkları ismi karşılarında kanlı, canlı görünce tırsmıştır. Korkmayın olm, canlandırma o…

Herkesin yaptığı gibi “özledik be Atam” diyeceğiz, ama herkesin yaptığı gibi senede bir kere değil, binlerce kere söyleyeceğiz.

– Çok özledik be Atam
– Hala beni mi bekliyorsunuz çocuk?
– Ama, senin gibisi gelm…
– Demek ki ben size hiçbir şey öğretememişim…

Hiçbirşey öğrenemedik Atam, yazık bize!

Leave a Comment