Bilim ve Teknik değil, bildiğin Sızıntı…

TÜBİTAK’ın ünlü popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik çalışanları, Darwin’in 200. doğum günü ve Türlerin Kökeni adlı efsanevi eserinin 150. yayınlanış yıldönümü sebebiyle mart sayısında Darwin ve Evrim özel dosyası hazırladı. Uluslararası Biyolojik Bilimler Birliği (IUBS) ve UNESCO’nun tüm dünyada ilan ettiği Darwin yılı kapsamındaki bu jest, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Bilim Teknik Dergisi Yayın Kurulu üyesi Ömer Cebeci’ye takıldı.
Darwin ve evrim teorisiyle ilgili kapak ile yazıları gören Cebeci, Derginin Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman’a sert tepki göstererek dosyayı dergiden çıkarttırdı. Dergi ‘ikinci konu’ olan ‘Küresel ısınma’ temasıyla çıkarken, Yayın Yönetmeni Atakuman’a görevden alındığı sözlü olarak iletildi.

Yorum yapacağımdan, çeşit çeşit çıkarımlarda bulunacağımdan değil, sırf Türkiye’nin ne boktan bir ülke olma yolunda yürüdüğünün kaydı olsun da Fasulyeden sayfalarına düşsün diye kopyalıyorum. Recep Tayyip Erdoğan Yaşar Kemal’e ödül verirken demişti ya hani, artık özgür düşünce suçlanmıyor, bik bik bik… Siktirip gideceğiniz günü iple çekiyorum… Başka da bir hayalim yok ülkenin geleceğine dair…