Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Farkettiniz mi?

Fark ettiniz mi? Parklara, bahçelere, halkın bir yudum da olsa nefes almaya çalıştığı yeşil alanlara birer cami kondurmaya kalkıştılar. İstanbul hiç bu kadar dinselleştirilmemişti! Fark ettiniz mi? Dünyanın en gözde limanlarından Galata rıhtımını yok pahasına satıyorlar. İstanbul hiç bu kadar yağmalanmamıştı! Fark ettiniz mi? Haydarpaşa Garı’nı ve tarihten süzülüp gelen onlarca yapıyı satacaklar. İstanbul hiç bu kadar peşkeş çekilmemişti! Fark ettiniz mi? Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkacaklar. İstanbul hiç bu kadar tahrip edilmemişti!

* * *

İstanbul’un her yerinde gördüğümüz “FARK ETTİNİZ Mİ ÇEVREMİZ HİÇ BU KADAR TEMİZ OLMAMIŞTI” afişleri üzerine;

Fark ettiniz mi? Parklara, bahçelere, halkın bir yudum da olsa nefes almaya çalıştığı yeşil alanlara birer cami kondurmaya kalkıştılar. İstanbul hiç bu kadar dinselleştirilmemişti!

Fark ettiniz mi? Dünyanın en gözde limanlarından Galata rıhtımını yok pahasına satıyorlar. İstanbul hiç bu kadar yağmalanmamıştı!

Fark ettiniz mi? Haydarpaşa Garı’nı ve tarihten süzülüp gelen onlarca yapıyı satacaklar. İstanbul hiç bu kadar peşkeş çekilmemişti!

Fark ettiniz mi? Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkacaklar. İstanbul hiç bu kadar tahrip edilmemişti!

Fark ettiniz mi? Beklenen büyük depreme karşı elle tutulur hiçbir çalışma yapmadılar. İstanbul hiç bu kadar sahipsiz kalmamıştı!

Fark ettiniz mi? Belediye otobüsleri, dolmuşlardan daha pahalı taşımacılık yapıyor. İstanbul hiç bu kadar kazanç kapısı olmamıştı!

Fark ettiniz mi? Vapurları aldılar, işletiyorlar. İstanbul’da deniz ulaşımı hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı!

Fark ettiniz mi? Türbanlıları kamusal alanda çalıştırmaya başladılar; sosyal tesislerde içkiyi yasakladılar. İstanbul hiç bu kadar laik cumhuriyete meydan okumamıştı!

Fark ettiniz mi? Müteahhitlere kaldırım taşlarını söktürüp kaldırım taşı döşetiyorlar. İstanbul hiç bu kadar birilerini zengin etmemişti!

Fark ettiniz mi? Hayırsız adaya Mevlana heykeli dikmeyi düşünüyorlar. İstanbul hiç bu kadar komik duruma düşmemişti!

Fark ettiniz mi? Caddeler delik deşik. İstanbul hiç bu kadar ihmal edilmemişti!

Fark ettiniz mi? Hırsızlık, gasp, kapkaç aldı başını gidiyor. İstanbul hiç bu kadar güvensiz olmamıştı!

Fark ettiniz mi? Kaldırımlar, üst geçitler, alt geçitler seyyar satıcıların işgali altında. İstanbul hiç bu kadar denetimsiz kalmamıştı!

Fark ettiniz mi? Mahalle arasındaki sokaklardan otopark parası toplamak istiyorlar. İstanbul hiç bu kadar sömürülmemişti!

Fark ettiniz mi? Alanlara ‘’Fark ettiniz mi” panoları yerleştirdiler. İstanbul hiç bu kadar enayi yerine konmamıştı!

Fark ettiniz mi?

İstanbul, Türkiye’nin aynasıdır.
Türkiye hiç bu hale düşmemişti!

Fasulyeden Not: Yazı ilginç bir yolla geçti elimize, yazarını bilmiyoruz.. Öğrendiğimiz takdirde ismini yayınlamaktan keyif alırız..

Leave a Comment