Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fasulyeden Abonelik

Bir zamanlar yeni teknoloji olarak anılan ama yıllardır kullanılmasından dolayı artık web standardı haline gelen birçok özelliği FasulyedenKom bünyesinde kullanmıyorduk. Neden? Çünkü, ne bileyim, lüzumsuz geliyordu. Şimdi de çok lüzumlu değildir elbet ancak bir kişinin bile bu siteyi daha kolay takip etmesini sağlayacaksa eğer, denemeye değer. Ucuz reklam sloganlarını bırakırsak eğer, nedir bu bahsettiğim özellikler, hemen aşağıda listeledim.

Özetle, RSS okuyucu kullanan, bunun bir siteyi takip etmenin en kolay ve rahat yolu olduğunu düşünenler için bir takım besleme özelliklerimiz var. Masaüstü okuyucular ya da Google Reader gibi çevrimiçi okuyuculara bu besleme linklerini eklemek suretiyle siteye uğramanıza gerek bile kalmadan, gayet hızlı bir şekilde içeriğe ulaşmanız mümkün olabiliyor.

Sitede yer alan yazıların takibi için:

http://www.fasulyeden.com/mecmua/feed

http://feeds.feedburner.com/fasulyedenkom

Yazılara yapılan yorumlar için:

http://www.fasulyeden.com/mecmua/comments/feed

Herhangi bir yazar, mesela benim yazılarımı takip etmek için:

http://www.fasulyeden.com/mecmua/author/admin/feed

(Tabii admin yazan yere diğer yazarların kullanıcı adını yazarak çeşitleme yapabileceğinizi belirtme gereği bile duymuyorum.)

Ya da sitede yayınlanan yazıları her gün e-posta adresinizde görmek için:

http://www.feedburner.com/fb/a/emailverifySubmit?feedId=1599343&loc=en_US

…kullanabilirsiniz. Özellikle e-posta aboneliğini herkesin kullanmasını özellikle rica eder, en derin saygılarımı sunarım.

Öptüm, kib, babay!

4 Comments

 • canoglan
  Posted 08/10/2008 at 08:31

  niye admin yazıyo lan linkte, dea yazsın ayrım olmasın. ne o öyle, yukardanbakmacı elitist misin sen ?

 • aga
  Posted 08/10/2008 at 09:23

  trackback nasil kullaniliyor bunu hala anlamadim.

 • dea
  Posted 08/10/2008 at 12:36

  @canoğlan: valla programı kurarken kendisi verdi admin kullanıcı adını, şimdi de değiştirilemiyormuş. yazılar da dea görünüyor ama, login id hala admin. ben de sevmiyorum.

  @Ağa: Şimdi başka bir site, fasulyedenkomda ki bir yazıyı referans göstererek birşeyler yazdı diyelim ki, yani kendi sitesindeki yazıda bizim yazıya link verdi. o zaman sistem bizim siteyi de uyarıp, onun bize link verdiğini gösteriyor. şu yoruma bakarsan göreceksin.

  Ama bildiğim kadarıyla o trackback linkini vermesine gerek yok, normal yazı linkini verince de çalışıyor sistem. Haa tabi bunun olması için karşı sitenin de trackback açık olması lazım.

 • canoglan
  Posted 08/10/2008 at 15:33

  trackback’ini kolla mı diyoruz diğer sitelere, bu amaçla ? bi nevi ayık olun imdat düğmesi.

Leave a Comment