Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hasan Doğan İktidara Yalanma Stadı

Her akşam yaşanan, Maslak’ta başlayıp, Avcılar’da son bulan eve dönüş ayini sırasında farkettim. Küçükçekmece’nin stadının adı Hasan Doğan Stadı olarak değiştirilmiş. Tam da o saatlerde, tam da oradan geçerken mütemadiyyen uyuyor olurum. Ama nedense dün uyuyamadığım için kulağımda kulaklık Fırat İşbecer’le Verkaç programını dinlerken bir yandan da etrafı kesiyorum. İğrenç bir tabela tasarımı ile koskocaman harflerle Hasan Doğan Stadı yazıyor protokol tribünün de bulunduğu bölümün çatısında. Hasan Doğan kimdi ya diyorum anlık bir sersemlikle.

Tabii bu soru benim andavallığım ama, sormaktan geri duramayacağım çok daha manalı sorularım var elbet. Bilmeyenler için söyleyelim o stadın ismi daha önce Metin Oktay Stadı idi. Ve Florya’ya ramak kala, göl kenarında, bakımsız ama gayet anlamlı bir stattı benim için. Peki Metin Oktay kimdi?

Anlık sersemlikten kurtulur kurtulmaz tartıyorum kafamda. Hasan Doğan en fazla 5 ay gibi bir süre Federasyon Başkanlığı görevini yürüttü. Ondan öncesinde de Bıçakçı federasyonunda başkanvekili görevindeydi. 2 yıl mıdır? Daha mı uzun? İdari ve örgütsel ne gibi çalışmaları olduğunu pek bilmiyoruz elbette. Zira bizim spor basını pek ilgilenmez bu durumlarla. Varsa helal olsun, tebrikler. Hani sokaktaki adama bana bir tane başarısını söyleyin desem, %99’u Milli Takımımızın yarı final oynamasını söyleyecektir elbette ama, bana göre de 5 aylık bir federasyon başkanı herhangi bir uluslararası futbol turnuvasında yaşanan başarının müteahhiti olamaz. Arda’yı, Kazım’ı, Semih’i o oynatmadıysa eğer.

Elbette bu Hasan Doğan başarısızdır, aman canım abartıyorsunuz yazısı değil. Başarı dediğimiz şey çok nesnel verilere dayanmadığı sürece herkes dilediği ahkamı kesebilir zannımca. Hiçbir şekilde rahatsız olmam. Ama işte bu stad isimleri değiştirmecilik oyunlarında sergilenen yapmacık bir sevgi tiatralı, altında iktidar çevrelerine yalaklanma barındıran samimiyetsiz anma hissiyatı da mide bulandırıyor.

Küçükçekmece Belediyesi Başkanı Aziz Yeniay’dır muhtemelen olayın mimarı. AKP’lidir kendisi. Ben çok yakıştırdım, zerre yadırgamadım. Metin Oktay gibi bir ismi silip Hasan Doğan ismini stada isim olarak koyan zihniyet, yarın Reşat Nuri Güntekin sahnesinin adını Osman Yağmurdereli sahnesi de yapar. Haklarıdır, yapsınlar. Ama ya ne Beşiktaş’a ne oluyor allah aşkına?

İnönü Stadı’nın adı hangi akla ve hangi hizmetle değiştirilebilir? Tek bir cevabı var bu sorunun. Tek bir şartla, eğer stadın adı Şeref Stadı yapılacaksa… Bunun dışındaki her türlü çaba terbiyesizliktir. Ötesi yok. Ama Küçükçekmece Stadı için harcadığım kelamı Yıldırım Demirören yönetimi için harcayamam. Kusura bakılmasın.

2 Comments

 • emre
  Posted 16/09/2008 at 11:36

  Aziz gittikten sonra da kavga başlar AZİZ YILDIRIM stadı olsun diye.
  Popilizmi çok seviyoruz aynı unutmayı sevdiğimiz gibi.Bu ülkede ne insanlar kahraman olduda sonra unutuldu. Bence şimdiden bahisler açılmalı o stadın bir sonraki adının ne olacağına dair.

 • dea
  Posted 13/10/2008 at 11:27

  Stadın tabelası kaldırıldı. Noldu bir AKP’li daha mı öldü? Osman Yağmurdereli mi olacak yoksa yeni adı?

Leave a Comment