Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kes Sesini Hortumu Kesik CHP Medyası

Türk televizyonlarından ödünç alacağımız bir cümle ile girişi yapalım. Gün geçmiyor ki, Recep Tayyip Erdoğan bir gariplik daha yapıp güne gülümseyen bir yüzle başlamamıza sebep olmasın.

Gelin dünkü gelişmeleri kısa bir haber turu eşliğinde takip edelim.

Dün öğleden sonra, işyerinde verdiğim bir kahve molasında, gazetelere bakarken bir haber gözüme çarpıyor. Sanırım Hürriyet’te görmüştüm, ama şimdi bulmaya kasamadım, google’da aratıp ilk çıkan sonuçlardan birisini koyuyorum buraya:

“AK Parti Manisa İl Başkanlığı’nın “MHP’nin mitingine katılımın az, kendi mitinglerine çok olduğu” iddiasıyla basına gönderdiği fotoğrafta, bilgisayarda photoshop programı kullanıldığı, katılan insanların klonlama tekniğiyle çoğaltıldığı ortaya çıktı.”
AKP mitingine photoshop ayarı

Bu dünya tarihinde ilk kez yapılmıyor. Daha önce binlerce belki milyonlarca kez yapıldı. Tamam, etik değil, insanları yanıltmaya, göz boyamaya yönelik bir hareket. Ama o kadar büyütülecek bir mesele değil bence. Herneyse, benim fikrim öyle ama, (sanırım) MHP olayı basına duyuruyor. Evet, bariz fotoşoplanmış. Dikkatli bakınca farkediliyor. Ardından, AKP Manisa örgütü, durumu kabullenip bir açıklama yapıyor. Buraya kadar da herşey normal, ister bilinçli bir çabanın üstünü kapatma hamlesi olsun, isterse gerçekten merkeze yalakalık yapmaya çalışan bir işgüzarın yaptığı olsun, bu da çok büyük mesele değil benim için. Dediğim gibi, propaganda tarihi kirli ve temiz milyonlarca örnekle dolu. Herneyse, bir AKP Manisa’nın açıklaması da şu şekilde:

“Basın sorumlumuz, meydanı kalabalık göstermek değil, meydanın bir bütün olarak gösterilmesi amacıyla fotoğrafları birleştirdiğini ifade etmişse de ortaya böyle bir görüntü çıkmıştır. Yapılan art niyetli olmayan teknik bir hatadır.”
AKP’den açıklama

Buraya kadar, siyaset sahnelerinde daha önce örneklerini çok gördüğümüz sıradan olaylardan birisi değil mi? Evet, ama işte ne zamanki Tayyip Erdoğan bu durum hakkında konuşmaya başlıyor, zurnanın zırt dediği yer nedense tam da oraya denk geliyor:

“Eğer bu hortumlar aynen devam etmiş olsaydı bunlar olmazdı. Hortumu kesilenler bağırıyor. Niye bu CHP yandaşı medya bağırıyor? Bak, ne diyor? ‘Fotoshop yapılıyormuş.’ Konuşmaya başladık, şu ana geldik. Belli bir süreden sonra kopmalar, dağılmalar oluyor. O yandaş medya oraları çekmeye başlıyor. Sahnenin arkasında boşluklar varsa, onları alsınlar, ortaya çıkarsınlar. Burayı göstermezler. Yahu neyi çekerseniz çekin, benim milletim burada. Oynadığınız o fotoğraflarla bir yere varamayacaksınız.
Erdoğan’dan photoshop açıklaması

“Oynadığınız fotoğraflar”, “Hortumu kesilenler”, “CHP yandaşı medya”…

Bende mi bir sorun var? Ben mi şimdiye kadar okuduklarımı anlayamadım, yoksa başbakan mı olayın gelişiminden habersiz? Hayır, “oynadığınız fotoğraflarla bir yere varamazsınız” diye kızdığı insanların AKP Manisa Örgütü olduğunu hiç sanmıyorum. Ama fotoğraflarla oynayan bir tek onlar var bu hikayede anladığım kadarıyla.

Hayır desem ki, CHP-Medya-Hortum üçgenine ise bu laflar, resimlerle oynayanlar da onlar değil. Ortada gerçekten bir sorun var…

Buraya yazının sonuna bir dolu tespitle, bir dolu yorum ekleyebilirim aslında, ama sanırım her şey ortada. Sadece dipnot olarak, şimdi farkettiğim bir ayrıntıyı paylaşayım sizinle. Eklediğim alıntıların kaynaklarına bir bakın siz yine de…

2 Comments

 • dea
  Posted 10/03/2009 at 10:25

  Fotoşop demiyor hazretleri, fotoşok diyor. Dikkatlerden kaçmasın 🙂

  * * *

  Konu ile ilgili olarak, senin de karşında düşünmeyen, sorgulamayan, okumayan, gerzek bir kitle olsa; sen de böyle saçmalardın dellez’im. Neden? Çünkü bu kitleye kayda değer birşey söylemene gerek yok. Ne versen alıyorlar. Ne versen yiyorlar.

 • Canarino
  Posted 10/03/2009 at 15:36

  Bu fotosopu bir ara bikiniyle poz vermis magazin gulu hanimlarin vucutlarinin ust kisminda duran kumassi kismi seffaflastirarak nipples muessesesini zahir kilmak icin kullaniyorlardi. Ne guzel komsumuzdun sen Fahriye abla!

Leave a Comment