Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kutlu Doğum Haftası vs. Mevlit Kandili

Dini konularda ahkam kesmek hiç kolay değil. Özellikle Türkiye gibi müthiş bir hız ve arsızlıkla çoğalan bir muhafazakarlık akımına maruz kalmış bir ülkedeyseniz, ağzınızdan çıkacak kelam size ana, bacı küfür ya da taşlı sopalı bir kavga ile geri dönebilir. Bu, temelde İslam dininin 21. Yüzyıla denk düşen gölgesi ve özellikle demokrasiyi hazmedememiş, Ortadoğu ülkelerinin gergin yapısı ile de alakalı elbette.

Kişisel anlamda, dinle aram pek iyi değil. En iyi olduğu dönemde de bir Gülen cemaatine ait bir yurtta namaz kılıyor numarası yapıyordum. Çünkü namaz kılmayı bilmeyen, 10 yaşındaki küçük bir çocuktum ve namaz kılmak zorundaydım. Göz ucuyla sağımdakini kesiyor; o eğilince, ben de onu taklit ederek eğiliyordum. Ağzımı da belli belirsiz kımıldatarak dua okuyor numarası yapıyordum. Yani, yanımdaki namaz kılınca, ben de namaz kılmış sayılıyordum.

Bu yurda namaz şartlı 6 ay, toplamda 1 yıl tahammül edebildim. Bu 6 aylık süre zarfında namaz kılmayı öğrenmiştim elbette. İçime huzur doldu mu emin değilim ama yüzüme cemaat üyelerinin default özelliği olan nurlu gülümseme kesinlikle çökmedi. Onu biliyorum. Hala pis suratlı bir herifim neticede. Ki ben 6 yaşından beri pis suratlıyım ulan!

Neyse, konuya din genelinden girdik ama, başlıktan da anlayacağınız gibi asıl meramım Kutlu Doğum Haftası. Öncelikle bu konu hakkında ahkam kesecek verilere sahip değilim. İnternetten çok kısa birkaç araştırma yapmam gerekti. O yüzden bu cümlelerin amacı ahkam kesmekten öte bilgi sahibi olmak, işin temel gerekçesini anlamak. Öğrenmek istiyorum, merak ediyorum.

Öncelikle hepimizin ilkokul ve ortaokul sürecinde öğrendiğimiz gibi, Mevlit Kandili peygamberin doğum tarihini ifade eden kutsal bir gecedir. Sünniler Rebiul-evvel ayının 11. gününü 12.sine bağlayan geceyi, Şiiler de 17. Günü 18.sine bağlayan geceyi Mevlit Kandili olarak benimsemişler. Bu iki tarih arasına da Vahdet haftası adı veriliyor. 2009 için bakarsak eğer, Türk toplumunun da genel anlamda dahil olduğu Sünniler 8 Mart’ta, İranlılar’ın başını çektiği Şii’ler ise 14 Mart’ta kutladılar. Allah kabul etsin. 2008’de de 19 Mart/25 Mart olarak kutlanmıştı. Yine Allah dualarını kabul etsin.

Şimdi gelelim Kutlu Doğum Haftası’na. İlkokul da Kutlu Doğum Haftası filan öğretilmemişti bana, babaannemden de duymadım ilkinin aksine. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında da kutlanıyor mu emin değilim. Tarih olarak ise “Peygamber Efendimizin doğduğu günü içinde barındıran hafta” alt metni ile bir hafta boyunca 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor.

Diyanet’in resmi sayfasında yapılan açıklama da yeterince bilgi vermiyor, bir garip. Yani diyor ki özetle, 1989’da kadar Mevlit Kandili olarak kutlanıyordu ama biz herhangi bir siyasi görüşün oldukça uzağında, peygamberimizi daha iyi tanıtmak, anlatabilmek için bir kararla bunu 20 Nisan’a aldık. Bundan sonra böyle kutlanacak. Bitti.

20 Nisan’da peygamberin miladi takvime göre doğum yılıymış. Gerçi anladığım kadarıyla 1989’dan 1994’de göre Kameri Takvim’e göre doğum gününü kutlamışlar, 1994’ten bu yana da Miladi takvime göre. Kameri Takvim ne, onu da pek anlamadım.

Tabii ki bir ülkede Diyanet Başkanlığı varsa ve amacı İslam dinine dair çeşitli çalışmalar yapmaksa, dini özelliği olan günleri kutlamak, o günlerde çeşitli sempozyumlar, konferanslar düzenlemesi normal. Burada bir sorun yok. Ama benim anlamadığım ve öğrenmek istediğim Mevlit Kandili neyimize yetmedi? Yeterince anlamlı, yeterince kutsal mı görünmedi gözümüze? O gün için konferans düzenlemek aklınıza mı gelmedi yoksa?

Hayır, nerden çıktı bu icat? Dünya üzerinde bizim yaptığımız gibi, kendi kafasından Mevlit Kandili uyduran başka bir “%99’u Müslüman” ülke var mı? İcat etmek zor belki de Kutlu Doğum Haftası adını verdiğimiz bu takvimi kabul eden, kutlayan, etkinlik düzenleyen başka bir Allah’ın kulu var mı İslam Dünyası’nda? Araplar? Malezyalılar? Türki Cumhuriyetler? Afrikalılar? Amerikalılar? Varsa kim, yoksa neden?

Yoksa bu dinci camianın Cumhuriyet kazanımlarına dayalı milli bayramlara alternatif yaratma, bu günlerde daha cılız sesler çıkmasını sağlama, dini referanslarla bezenmiş çabalarla milli şuurun yerine dini ve ümmi şuur yerleştirme kaygısının bir ürünü müdür?

19 Mayıs’a İstanbul’un Fethi ile, Kurtuluş Savaşı’na Çanakkale ile karşılık verme gayretinde olanlar, 23 Nisan Milli Egemenlik Günü’nü de bu Kutlu Doğum Haftası adı verilen organizasyonla mı daha az baskın, daha az etkin hale getirmek amacındalar?

Rica edeceğim, bir aydınlatın şu günahkar kafamı…

13 Comments

 • Recep Hilmi Tufan
  Posted 12/04/2009 at 16:28

  Hocam öncelikle Kameri Takvim dediği şey aya göre düzenlenmiş olan takvim. Yâni Hicrî Takvim. Senin de bildiğin üzere hicrî yıl, şu an kullanmış olduğumuz miladi takvimin günlerinden 11 gün eksiktir. Bu yüzdendir ki bizler Ramazan Bayramı’nı, Kurban Bayramı’nı ve kandilleri her yıl, bir önceki yıldan 11 gün önce kutlarız.

  Peygamberimiz Hicri 12 Rebiulevvel 571’de doğmuştur. Bu tarih Miladi olarak 20 Nisan’a denk geldiği için her yıl 20 Nisan sabit olarak Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanıyor. Hicri olan gün her yıl değiştiği için Mevlid Kandili her yıl 11 gün beriye geliyor.

  Biraz karışık oldu ama umarım anlamışsınızdır. Ha niye buna gerek duymuşlar ben de bilmiyorum 🙂

 • hatchipu
  Posted 12/04/2009 at 16:45

  Yakinda Türkiye de genel olarak takvim degisikligi yapilirsada sasirmayalim.
  Hicri takvim gecerli kilinir ondan sonra tüm dünya yilbasi kutlarken Türkiye ye kim bilir hangi dini bayram,hangi kandil,hangi kutlu hafta yada ay falan denk gelir ?!

 • Post Author
  dea
  Posted 12/04/2009 at 16:54

  RHT: Kameri Takvim ile ilgili bilgi için teşekkürler. Evet kandiller, bayramlar, falanlar, filanlar 11 gün beriye geliyor. Kafa karışıklığına sebebiyet verebilecek, garip bir durum.

  Lakin bu Mevlit Kandili’ni alıp da Kutlu Doğum Haftası gibi birşey icat etmek için yeterli sebeb midir, emin değilim.

  Hem şöyle bir şey yapılsa, misal, Kutlu Doğum Haftası’nda düzenlenen etkinliklere katılanlara mikrofon uzatılsa, hani Kuran okuma yarışmaları, küçücük çocukların İsrail’e lanet yağdırıldığı o gecelerden bahsediyorum, sorsan Miladi Takvim mi, Hicri mi diye, “Biz Müslümanız, Cuma tatil olsun, Miladi gavur icadıdır, Hicri kullanılsın” diyen, Atatürk devrimlerinin genelinde olduğu gibi Miladi Takvim Devrimi özelinde de rahatsız olan tipler muhakkak olacak.

  Ama diğer yandan bu yazıyı okutsan aynı kitleye, ne anamız kalır, ne bacımız, dinsiz ateist, şerefsiz oluruz 🙂 Adam bir şey kutluyor, kutsal bir şey kutladığını sanıyor. Ama ne olduğunu, neden olduğunu da bilmiyor, anlatamıyor. Diyanet bile anlatamamış misal.

  Garip bu işler.

 • hmk
  Posted 13/04/2009 at 01:58

  Abi diyanet annatamamis ya da o gece ekstra ibadet eden kisi neyi neden yapiyor bilmiyor olsun.. da kutlu dogum haftasinin neyi seni neden rahatsiz etti. Oyle ya da boyle insanlarin peygamberlerini anmasi ve Allah’a dua etmesi icin bir vesile sonucta.. Dine uzak kisileri de baglamayan bir durum. Bundan kim neden rahatsiz olur onu anlamiyorum ben de.

 • Sekhranikos
  Posted 13/04/2009 at 06:19

  Efenim konu ilgi alanımın içinde olmasından mütevellit bir iki bir şey yazmam icab etti. konu pek çok dindar olmayan müslümanın bilgisi haricinde olduğundan pek çoğu tarafından aziz geceleri gibi kutlanılmaktadır.

  aslında müslüman kardeşlerimin pek çok kızdığı, bileninin bilmeyeninin rahatça “olm bu hristiyanlık tahrif olmuş. sonra bizim din gelmiş” -bu arada tahrif ne desen onu da bilmez- geyiğine daldığı bir dönemde bilgi vermek laik bir devletin din kurulu olan diyanete düşünce ve bu kurumda pişkince özel geceler tertib edip yine laik devletin resmi televizyonundan canlı yayınlar yapınca garabet büyüyor.

  Ne peygamberimin ne ashabının ne de tabiin olarak bilinen sahabe sonrası mubareklerin kutlamadığı, üzerine değil ayet, hadis, bilinen hiç bir üstadın söz etmediği çakma gecelerden bir tanesidir. güne özel ibadet addetmek ise islamda sağlam:) günahlardan kabul edilen bid’atdır. özel ibadetleri kur’an hükmü belirler peygamber insanlara açıklar. oysaki malum geceye, gecede okunan süleyman efendi şiirine dair bir övgü bulunmamaktadır. kur’an dinlemeyen ama bu şiiiri başlarını örtüp dinleyen cühelaya söylenecek söz dillerin hacimleri dahi dışındadır.

  Aslında işin daha ironik yanı yıllarca doğum günü kutlamak caiz değil hristiyan adedi “kim bir kavme benzemek isterse o kavimdendir” hadisi ile -sahihiyeti tartışmalıdır- vuran cenahın ne hikmetse kutlamakta beis görmemesi ilginçtir. adına mevlit kandili denince insanların algısında kaymalar yaşanmakta. oysaki bildiğimiz hepi börtday durumudur. bu gecelerde naylon kaplı sarıkları ile boy gösteren diyanetin kodamanları ise zaten ibadetlerini dahi paraya mukabil yaptıklarından herhal ek mesai alıyorlardır.

  -olm mesaiye kaldık hasılatda iyi değildi. ihya olmadı gecemiz.

  tarzı muhabbetleri kendi aralarında dönüyormudur bilinmez ama yıllık izinlerinde namaz kılmadıklarına dair sağlam şüphe beslediğim kur’an okumayı bilmeyen ve okuma sırasında “tahrif” yapanlarına denk gelmişliğim vardır.

  Bu konuları aslında ülkenin kafası çalışan ilim erbabı müslümanları bilirler lakin konuşmazlar çünkü maalesef ülkemde neden bilinmez dine saldırmak için bahane kollayan bir güruh bulunmaktadır ve bu güruh alan bulamasın diye insan evlatlarına bilgi vermezler. aslında haksız da sayılmazlar.

  yorum yazı kadar uzun olucak nerdeyse keseyim artıkın.

  Allah selamet versin. basiret afiyet versin cümlemize.

 • Sekhranikos
  Posted 13/04/2009 at 06:27

  Bu kadar yazsamda ihtiyarlığıma veriniz unutmuşum. bu ülkeye hicri takvim gelir zanneden kitle için bir garanti vereyim hicri takvimi o koktuğunuz taraf getirmez sıkıntı etmeyiniz. hatta hicri takvim veya çok korkulan şeriat gelicek olsa bu ülkeyi ilk terkeden onlar olucaktır. dikkatinizi mi çekmiyor yoksa salağamı yatıyosunuz bilemeyeceğim ama korktuğunuz cenah olan mçp, rp, msp, sp ve onların dölü akp den herhangi birinin oğlunun, yakınının veya bilmemnesinin iranda yaşamak istediğini, arabistana yerleşenini gördünüzmü? hiç düşünmezmisiniz bunların alayının efradı abd ve avrupada yaşar diye? yahu şeriat gelicek olsa sormazmı olm üniversiten bitmedi daha ne bu gemicik diye. ver o kolları bi keselim diye. şeriat gelecek olsa TBMM bildiğin çolaklar parlamenosuna döner mubarekler.

  etmeyin eylemeyin müslümana kızıp dine dalmayın. Din güzeldir. uygulayanını mutlu eder, çevresini mutlu eder.

  ayrıca aklıma gelmişken bir türk insanın miladi takvimi sahiplenmesi de bir o kadar komiktir zannımca. ikiside senin değil. biri romanın işi diğeri arabın. işte bahsettiğim dînî her doneye saldırı biraz da burda gizli.

  alfabe içinde geçerli. şu an içinde bulunduğum 3.5 milyonluk gürcü milletinin bile kendi alfabesi var iken benim yoksa bu neyin sevinci sahiplenmesi. ben atatürkü eleştireceksem bundan eleştirim yoksa banane ister latin ister arap alfabe benim değilki. ha ona yamanmışım ha buna.

 • Post Author
  dea
  Posted 13/04/2009 at 08:46

  @Sekhranikos: Harika yorumlar gerçekten de, ellerine sağlık.

  etmeyin eylemeyin müslümana kızıp dine dalmayın. Din güzeldir. uygulayanını mutlu eder, çevresini mutlu eder.

  Yok, tabii ki dine saldırdığım yok. Saldırdığım tam da, senin işaret ettiğin kitle aslında. Ki o kitle, beni 10 yaşında dinden soğutan kitledir tam olarak.

  @Hmk: Abi, dinciler değil midir “din esnemez, gelişmez, din belirleyicidir, sabittir” diyenler? O halde nerelerinden uyduruyorlar bu Kutlu Doğum Haftası’nı? Ben onu merak ediyorum. Kötüdür, başka amaçları da vardır demiyorum, sadece aklıma gelenleri sıralayıp, daha iyi bilene yuvarlıyorum topu…

  İnsanın dua etmesinin elbette kimseye olmadığı gibi bana da zararı yok. Lakin işte, dini kafanıza göre yorumlamayın, dinin emirleri, şartları bellidir diyen bir zümre var, o zümre kendi kafasından hafta uyduruyor, ben bu çelişkiyi anlayamıyorum.

  Ha, neden? çünkü ben kime “İslam’ın bir reforma ihtiyacı var, dünya geliştikçe daha da radikal kalıyor” dediysem höyyt münafık cevabı aldım. Ee aynı kitle kafasından hafta icat ediyor, internette bannerlar yayınlıyor. Garip değil mi?

 • Sekhranikos
  Posted 13/04/2009 at 10:20

  böyle çok üst perde bilgi verir cinsten oldu dea cım ama açıklayayım istemekteyim.

  islamda reforma gerek bulunmamaktadır. müslümanların kendilerinin reforma ihtiyacı vardır. Radikalliği ile meşhur Seyyid Kutub bile -el ezherdendir, radikalin bayrak taşıyanı yani- islam aslında daha hızlı yayılır dünyada ama müslümanlar olmasa demiştir.

  Sen dinde olmayan şeyleri sırf devleti idare etme amacı ile güçlenme amacı ile – garip bir şekilde vatikanik yollarla ve amaçlarla- dine sokarsan ortaya katolik bir islam çıkarırsan yıl 2009 olup iletişim mecraları gelişip insanlar temel bilgilere ulaşıp soru sormaya başlayınca ağır olacak ama kaba et gibi kalırsın. sonra diyanetin, bilmemnen, cemaatlerin yok ılımlı idi, ılık idi bilmemne idi diye islama yafta takmaya çalışırlar. Aslında hristiyanlığın tarihini biraz iyi inceleyen islamın nereye nasıl sürüklendiğini gayet net görür. Bu gün papadan dolayı ne kadar hristiyanlıktan soğuyup dinsizliğe yelken açan varsa ondan daha fazlası bu ülkede erbakangillerden dolayı aynı denizde surf yapmaktalar.

  Ülke insanının bir hendikapı arapça bilmeyişi ve meal okumaktan yıllar evvel soğutulmuş oluşu. Kur’anı yatak odasında yatağının başına asıp altında cima ederken saygısızlık addetmeyen millet, türkçe kur’an okumayı manasız bulabilecek kadar takva sahibidir. Türkler özel millettir vesselam:)

  Konu uzun, üzerine belki 100lerce kez yazdığım, efradıma, öğrencilere 100lerce kez anlattığım bir konu. lakin benim değil isimlerinin önlerinde sıfat olanların aşk meşk olaylarını bırakıp anlatmaları gereken bir konudur ki millet bilgilensin. Şurda gürcü topraklarında dahi dinleyip dinlerini değiştirenler olurken türkiyede kaldığım 30 sene boyunca bi milim fikir değiştirmeden atadan kalma dinler ile yaşayanlara içim buruk selam ediyorum.

  Güzel bir konuya değinmişsin sonuç olarak.

  ÇAkma kandiller diye bir seri dahi çıkabilecek bir konudur aslında. Veya sadece türklerin bildiği kandiller gibi:) veya sadece türklerin bildiği hadisler gibi:)

 • hmk
  Posted 13/04/2009 at 11:43

  @Sekhranikos; cok güzel bisey demissin abi: Reforma ihtiyaci olan islam degil, müslümanlardir..

  @dea; Abi kutlu dogum haftasi sonradan cikartilan ve sadece bizde olan bisey olabilir. Ama kural bisey degildir. Herhangi bir zorunlulugu yoktur. Sart olan herhangi bir zorunlu ibadeti yoktur. Ben boyle biliyorum. Sizi baska sekilde kandiriyorlarsa bilemem 🙂 Ama netice itibariyle insanlara (düzenli ibadet sansi bulamayanlari kastediyorum) yine peygamberi anma ve Allah’a dua etme vesilesi oluyor diye düsünüyor, iyi bisey oldugunu saniyorum.

 • whoisit
  Posted 14/04/2009 at 01:22

  @ Sekhranikos: Yazdıklarınızdan gerçekten bilgilendim, bilinçli kişilerden din yorumları okumak keyif verici.

 • dellez
  Posted 14/04/2009 at 08:43

  Sevgili hemeka reis,
  Sence de geri kalan her sey Hicri Takvim’e gore programlanmisken, ortada durumun “tek ornegi” olarak Miladi Takvim’e gore kutlanan bir Kutlu Dogum Haftasi olmasi sacma degil mi?

 • CaHiL
  Posted 23/09/2009 at 01:27

  önce açanda yorum yazanda herkeze teşekkür ediyorum.Bu gün ramazan bayramının 3 cü ve son günü arkadaşlarla akşam saati yine toplandık saat 11 gibi bir arkadaşla konuşurken bu konu açıldı bu arkadaşlar görüşlerimiz çok örtüşür o sorar ben cevaplarım ben sorarım o cevaplar ama tabiki ortak yanımız ve farklılıklarımızda var nitekim şüpelerimizde ama bildiğim şeyler var onlarda şunlardır:

  islamda bence diye bişe yoktur. İslam kuranda hadiste icmada ve kıyasta olduğu gibidir.icma ve kıyası mahalle camii hocası yapamaz dünyevi işlerini boş vermiş tamamen kendini dine adamış kişiler yapar demekte yanlıştır. bunları fıkıh alimleri yaparki bunlar pek kamera karşısına çıkmaz halk içinde olurlar.

  başta türkiyenin bu hale gelmesinin nedeni olarak yani şöyle diyiyim daha çok oyun oynanmasının nedeni olarak türkiyede çok isimsiz çocuk olduğunun kanatindeyim ve herkezin ismine göre yargılanmasına. hani derlerya sen nerelisin …… lıyım ay sen kürt sün kanun kaçağı ay sen lazsın salak ay sen izmir tarafındasın ….. bunlar gibi peşin hükümlülük.bir takım fikri örtüşen insanlar toplanmış kendilerine bazı isimler bulmuş yada bazı isimlere yamalanmış ve o isimi yayılma amacı güden reklamlar gibi kullanmışlardır.Örnek vermek gerekirse : biz kemalistiz, nurcuyuz, aydınız, muhafazakarız, kapalıyız, açıkız, biz müslümanız onlar …., biz atatürkçüyüz onlar geri kalmış örtü altından iş çeviren …. bunalrdır.arkadaş sen türksen türksün o kadar. ve bi adamı eleştirmek için ilk vatana millete yararı varmı diye bakarsın varsa onun ilmine erişirsen yaparsın çünkü onun yaptığı işleri anlamak için onun ilmine yaklaşman lazım herkez kendini bu konuda fıkıh alimi sanıyor.

  ben yukarıda yorum yazan arkadaşa hicri takvimi biraz olsun örneklendirmek istiyorum: mesala hicri takvim 11 gün az olduğu çin yani hi.cri yıl 354 gün olduğu için 11 gün geri gelmekte şimdi geri gelmezse düşünsenize dünyanın 4 bir yerindeki müslümanları kuzey yarım küredekiler ramazanı her sene yazın kutluyacak güneydekiler her sene kışın. islam eşitlik üzerine kurulmuştur.

  ve islam ilk vahiy dinidir. vahiy dini ne demek ilk iman edersin kuranda geçiyorsa vallahi billahi tallahi doğrudur demektir. uyarsın uymazsın bilemem çünkü bende namazımı 5 vakit kılanlardan değilim. hayatımda bi kere içki içtim oda arkadaşlarla ve hiç biri içmeyen çocuklardı akıllarına girmişler bende o ortamdaydım yaptım ama ondan sonra bir kere bile azıma sürmedim ama benim bu konularda gerek devlet gerek dini konularda yani fikir alışverişi yaptığım arkadaşım içiyor. ama ramazanda bayramda deyil. her enyese içimi dökmek istiyorum uzattım.abi sen nasıl kendiliğini yaşlılığa verdiysen bende kendimi gençliğin çenesine veriyim ayıp olmazsa.

  islam herkezin kendine göre yorum katıcağı birşey deildir kuran tüm zamanların kitabıdır kıyamete kadar sana yol gösterir.tabiri cayizse ne atatürkle hak yol bulunur nede ampul yani akp ile. hak yol odur.

  bi kıssa zamanında bir sahabe peygamberime demiş efendimiz na-müslimler böyle böyle bi icat bulmuş kullanalımmı yoqsa gavur icadı diye ellemeyelimmi tabiki kullancaksınız demiş. arkadaşlar islamın reform gerektirmez çağın gereklerine insan ayak uydurur.ve şunu unutmayın şimdi gerek musevilik gerek hristiyanlık dinlerini iyi yaşar gibi gösterilir ama aramızdaki fark şu onlar dini kendilerine uydurmuşlardır. din insana uymaz insan dine uyar sonra çağın gereklerine uyar ve kesinlikle yetişmesi lazım ki yetişmesi imkansız çünkü islam dini için günde 1.5 saat bile ayırmak yeterlidir farzlar için 5 vakit namaz bide 30 dk sünnet olan kuran okumak CaHiLliklerimizi kapatmak için tabiki mealinide. her neyse çok uçtum. arkadaşım bana dedi peygamber efendimizin doğduğu gün mevlit kandili olduğu ki yazarken bile unuttum isimlerini biliorumm genelde olaylarını biliyorumda uynutuyorum. ama miladi takvimde insanların kutludoğum haftası kutlaması hiç bişe ifade etmez kötü olarak.insan o günlerde manevi olarak daha iyi hisseder doğum günü olayına gelince günümüz doğum günülerini biliyoruz arkadaşlar he ben gidiyomuyum belki hayatımda 10 kere anca ne yaparım ne giderim okulda yaptığımız hariç yılbaşıda kutlamıyorum kendi doğum günümde arkadaşlarımla takılırız kafeye gideriz her zamanki gibi tavla falan filan.

  arkadaşlar türkiyenin en büyük dönen rantlarıda unutmayın 2 şey üzerinden döner. 1 din üzerinden 2. atatürk üzerinden ve hep karşı karşıyadır bu 2 grup ve birbirinin ekmeğine yağ sürerler. atatürk günümüz türkiyesinde putlaştırılmıştır. atatürke böyle şöyle die yorumun başında dediğim gibi onu8n adının arkasından işler çevirlir. eğer benle konuşmak tartışmak isteyen varsa kendimi hoca zannettiğim için demiyorum sadece böyle konuşmayı sevdiğim için diyorum nitekim alış verişte 1 alırsın 1 verirsin elinde 1 varken alış veriş yaparsın 1 kalır her şeyde böyledir sadece fikir alışverişi hariç msn adresim enesbilaslan@hot….
  Sekhranikos abi seninlede tanışmak istedim ve dea seninlerde ben istde oturan 17 yaşında bi lise öğrencisiyim haydi sağlıcakla enson 14 nisanda atmışsınız msj ı ama arştırdığım için rasladım sağlıcakla kalın…

 • CaHiL
  Posted 23/09/2009 at 01:32

  bide gençlik dedik unutuyoruz miladi takvime göre kutlu doğum haftası kutlanıldığı gibi hicriye görede kutlanıyor hala bakınız mevlit kandili demiyorum miladi diyorum.ve kandilin adını bilmiyorum dedim ya çünkü karıştırıyorum. kutlu doğumun miladide olmasının hiçbi zararı yok şahsımca …

Leave a Comment