Pis Kargalar!

Uzunca zamandır bir tarih blogu açmak için garip bir arzum vardı. Tarihin ne kadar subjektif bir bilim olduğunun, tek bir doğrusu olmadığının farkına varılmasını sağlamak, tarihi herkesin farklı bir açıdan anlatabileceğini, önemli olanın hangisine inanmak istediğimiz olduğunu anlatabilmekti amaç. Ancak kişisel olarak ne kadar zaman ayırabileceğimi, ne kadar ayakta tutabileceğimi bilmiyordum.

Ozan, Canarino, Koskorcuk gibi arşivciliği, araştırmacılığı konusunda zerre şüphemin olmadığı çok sağlam yazarlara danışıp, onların da olurunu aldıktan sonra biraz daha hızlandırdım çalışmaları. Ve kişisellikten sıyrılıp, kollektif bir yapıya doğru yürüyelim istedim.

WordPress’in harika bir yayıncılık aracı olmasının yanında sunucu kaynaklarını deli gibi tüketen bir yapısı olmasından dolayı, mevcut konfigürasyonumuza yeni bir wordpress eklemenin sakıncalı olacağını düşünüyorum.

Bir de, geçenlerde FasulyedenKom mücadelesinin nereye kadar süreceğini, nereye kadar tırmalayacağımızı düşünürken “Ya vazgeçersek?” diye sordum kendi kendime. Ya bunca yıldır buraya iğne ile kazıdığımız binlerce cümleyi artık önemsemez de kapatıp gidersek. Ya da belki, en iyi ihtimalle bilgisayara alacağımız bir yedekten öteye gidemezse yazılan, çizilen?

Bu kaygılardan dolayı Google’un sunduğu blogspot.com hizmeti gibi, çok büyük ihtimalle daha çok uzun yıllar daha hizmet vereceğini bildiğimiz bir servisin çok daha önemli bir araç olduğunun farkına vardım. FasulyedenKom için değil ama, daha doğmamış tarih blogu için blogspot’u seçme sebebim de buydu.

İşbu sebeple Fasulyeden.com alan adı altında yayın yapacak (misal tarih.fasulyeden.com), ancak blogspot altyapısını kullanacak bir blog olmasında karar kılmıştım ki, sitenin kontrol panelini barındıracak olan blogger.com’a işyerinden ulaşamadığımı farkettim. FasulyedenKom yazılamalarını genelde iş yerinden yapıyor olmamdan dolayı bu benim için önemli bir açmaz. Ancak bir çözüm bulmaya çalışıyorum.

Blogun adı ne olacak, henüz karar vermedim. Ancak neden bilmem “karga” figürünü hem kendimiz, hem de tarihçilik için çok uygun buluyorum. Neticede hayvanlar aleminin en zeki ve uzun ömürlü hayvanı kargalar. Çok ilginç oldukları da su götürmez bir gerçek. Belki burdan bir yerden yardırılabilir. Neyse, bunlar teferruat tabii.

Konu çeşitliliğini sağlamak amacıyla tarihi kategorize etmeyeceğiz. Yakın tarih, Osmanlı tarihi, Avrupa tarihi, hatta Maya-İnka Uygarlıkları gibi derya deniz bir alanda ilerlemek niyetindeyiz.

Ne kadar zaman ayırabiliriz, düşündüklerimizin ne kadarını hayata geçirebiliriz, ya da ben kişisel olarak bu projenin arkasında ne kadar durabilirim bilmiyorum. Ama biz taşı atalım hele, ne kadar uzağa düşeceğini hep beraber görürüz.

Her türlü öneriyi (isim, konsept, altyapı, vazgeçin bu sevdadan…) buradan paylaşabilirsiniz.

Pis Kargalar!” üzerine 21 düşünce

 • 16/10/2009 tarihinde, saat 14:25
  Kalıcı bağlantı

  Beni heyecanlandıran bir proje.

  Sabırsızlanıyorum, uzun zaman sonra ilk defa…

 • 16/10/2009 tarihinde, saat 16:40
  Kalıcı bağlantı

  Simdi ben kargalarin en zeki olmalari da, en uzun ömürlü olmalari da sehir efsanesi diyecegim ama o zaman gene adim gergine cikacak, ne yapayim ne edeyim ben?
  Gollerimi aceydim de, dea dur yazma diyeydim deee…

 • 16/10/2009 tarihinde, saat 17:24
  Kalıcı bağlantı

  Karga zekidir ya, strateji geliştirirler, örgütlenirler… Tabii daha zekisi yok demiyorum. Gidip labaratuar araştırmaları da yapmadım. Toplumsal algı bu, benim kişisel algım bu.

  Kargayı severim, kim karışır arkadaşım 🙂

 • 16/10/2009 tarihinde, saat 23:10
  Kalıcı bağlantı

  dea vazgeç bu sevdadan, önce ”labaratuar” diye yazdıgın uydurma kelimenin nasıl doğru yazıldıgını öğren. 😛 Hadi canım…

 • 16/10/2009 tarihinde, saat 23:12
  Kalıcı bağlantı

  Ya bak orda yorum saati 17:24 diyor, mesainin bitmesine 6 dakika kala yaza yaza bunu yazmışım. Çok daha kötülerini yazmadığıma dua edeceğinize tosun ordan, sen burdan… Pes 🙁

 • 17/10/2009 tarihinde, saat 01:49
  Kalıcı bağlantı

  Konsept olarak şöyle birşey geldi aklıma, paylaşayım. Gerçi bir miktar alkol barındırıyorum bünyede sabah kalkınca ulan ne saçmalamışım diyebilirim ama fikir olur belki. 🙂

  Bir karganın ağzından sanki birebir görmüş, uzaktan izlemiş ya da yaşamış gibi anlatılabilinir. Bizim karga ortalamanın da biraz üstünde yaşamıştır belki.

 • 17/10/2009 tarihinde, saat 09:00
  Kalıcı bağlantı

  Kargalara haksızlık edilmiş. Alet kullanma becerisi maymunlardan daha gelişmiş olan karga hayvanı, ayrıca sosyal yapı bakımından insan topluluğuna da çok benzer.

  Yeryüzünün ilk cinayet davasının aktörleri Habil ve Kabil arasında yaşanan ölüm olayının (bu olayı kelimesini de sanırım Türkçe’ye kazandıran Bir Demet Tiyatro’daki Asuman karakteridir) akabinde, öldürdüğü kardeşini ne yapacağını bilemeyen Kabil, bir kargadan ders alır. Ölü bir kargayı toprağa gömen bir başka karga kılavuzu olmuştur. Hani karganın kılavuzluğu boktandı 🙂

  Çok gidiyorlar yahu kargaların üstüne. Tamam. Sesleri gıcık ediyor sabahın köründe ama yazıktır günahtır..

  Bu arada tarih demişken. Alternatif tarih kaynağı gözüyle bakılabilecek bir blog önerisinde bulunayım..

  http://milli-tarih.blogspot.com/

 • 18/10/2009 tarihinde, saat 01:32
  Kalıcı bağlantı

  Dea bu yaştan sonra tarihe de ilgi duydun ya… güzel olacak güzel her türlü

 • 19/10/2009 tarihinde, saat 13:29
  Kalıcı bağlantı

  Alınmış Nyg. Gerçi blogspot adresinin bir önemi olmayacak. Onu fasulyeden.com üzerinden yayınlayacağız. Yani gercek-emo-boy.blogspot.com alsak bile, onu gercek.fasulyeden.com olarak yayınlayacağız 🙂

 • 20/10/2009 tarihinde, saat 10:04
  Kalıcı bağlantı

  o zaman; tekgerceklozan.fasulyeden.com.

  çok mu iddialı yada yönlendirmeli bir isim mi acaba?

 • 20/10/2009 tarihinde, saat 10:18
  Kalıcı bağlantı

  piskarga.blogspot.com aldık. karga.fasulyeden.com üzerinden yayın yapma derdindeyiz. Test yayınındayız, haha ne demekse. Lakin benim evde bilgisayarsızlığım, iş yerinde blogger.com’a giremeyişim en büyük açmaz gibi 🙂

 • 20/10/2009 tarihinde, saat 13:24
  Kalıcı bağlantı

  maddi, manevi varız kardeşim. neyse beklenti yaz hazırız.
  arşivsel olarak da kapılarımızı halka açarız, eski Türkçe de öğreniyoruz bu arada

 • 20/10/2009 tarihinde, saat 13:57
  Kalıcı bağlantı

  Abi bloggerda kullandığın mail fenerbahce.com.tr olan mı? Yazar ekleyeceğim de?

 • 21/10/2009 tarihinde, saat 08:30
  Kalıcı bağlantı

  dea(yazar) demiş ki:
  Abi bloggerda kullandığın mail fenerbahce.com.tr olan mı? Yazar ekleyeceğim de?

  @ekolay.net blogger mail

 • 23/10/2009 tarihinde, saat 09:05
  Kalıcı bağlantı

  Ben, Ozan, Canarino, LazQli, huss olrak 5 yazar var şimdilik. Bir internet klişesi olarak “Yazar Alımlarımız Başlamıştır” diyeyim hahaha
  “Ben de tarih yazarım ki, ben de istiyorum ki” diyenlere kapımız açık. Hadi bakalım, başlayalım yavaştan…

  karga.fasulyeden.com

 • 23/10/2009 tarihinde, saat 13:16
  Kalıcı bağlantı

  Parvus Efendi’yi okudum. Uzun ve sıkıcı olan tarih yazısı tadına bulaşmamış o açıdan beğendim ben. Devamını bekliyoruz 🙂

 • 24/10/2009 tarihinde, saat 00:03
  Kalıcı bağlantı

  yazımızı yazdık, ama blog a girip koymak için kombine kart+2 kefil istiyor. nereden dalacağız içeri?

 • 28/10/2009 tarihinde, saat 17:15
  Kalıcı bağlantı

  güzel düşünmüşsünüz. ilk yazılarda gayet güzel. elerinize emeğinize sağlık.

Yorumlar kapatıldı.