Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ramak ne lan?

FasulyedenKom için yeni bir altyapı, yeni bir tasarım, yeni bir mecra arayışı ile ilgili bir bilgilendirme yapmak lazım sanki. Zira “Ramak Kaldı” dedik, sonrasını getiremedik. Gerçi bu yeni sistem ile ilgili çok kişinin merakla beklediğini, dur bakalım nasıl birşey olucak dediğini de zannetmiyorum. Zannetsem de kılımı kıpırdatmazdım gerçi. Böyle de ağırdan satarım kendimi.

Bahanelerimi sıralayayım öncelikle: İş, güç. Bitti. Başka bahanem yok. Ha bir de vaktimin olduğu anlarda Kurtlar Vadisi’nin ilk bölümlerine göz atayım dedim, özür dilerim. Gelinen noktada yazıları tamamen taşıdık zaten, yorumları da parça parça taşıyorum. %80’i bitti heralde. Tasarımla ilgili ciddi kaygılarım var. Hali hazırda içime sinen bir tasarım yapamadım henüz.

Ama sinse de, sinmese de yeni tasarımla ilgili bazı ipuçları verelim. Sade ve beyaz bir tasarım olucak. Yazıların yer alacağı ana kolon ve yan öğelerin yer alacağı yan kolonla birlikte hepi topu iki kolon olacak. Dediğim gibi sade, yani göze hoş geldiğini düşündüğümüz ama herhangi bir fonksiyonu olmayan öğeler ile doldurmayacağız sağı solu. Belirli aralıklarla yenilenen “tepeleme” sistemine bir son verebiliriz. Bu konuda karar veremedim henüz. Sade, beyaz, biraz gri, azcık mavi… O kadar.

İçerikle ilgili olarak yine gündeme ve hayata dair karalamalar şeklinde ilerleyecek site. Yani birisi yazacak, birisi okuyacak. Özeti budur. Ne yazılacağı ve ne kadar okunacağı ile ilgili ciddi kalıplarımız, kaygılarımız olmayacak. Uzun makalelerin yanı sıra, özellikle gündeme dair bolca yazılama yapılmasını ümit ediyorum.

Daha önceki yazıda üyelik sistemine geçeceğimizi yazmıştım. Üyeler kendilerine sunulan panelden siteye yazı yazabilecekler. Elbette bu yazılar şak diye sitede yer almayacak, yok öyle, önce zat-ı şahanelerinin, yani editörün, yani kısaca benim onayıma mazhar olacaklar, sonra da kısmetse anasayfada yer bulacaklar.

Üyeler için kusma aparatına benzer bir yapı düşündük, herhangi moderasyon ihtiyacı olmadan kusmuklarını buradan yayınlayabilecekler. Bu konuda gayet heyecanlı olduğumu ifade etmeliyim.

Fotoğrafya bölümü eklendi. Ama içerik olarak ne kadar dolu olacağına dair bir fikrim yok. Tayfayı düşününce pek bir fotoğraf meraklısı olmadığımız aşikar. Ama yine de bulunsun bir köşede mantığıyla bu bölümü açıyoruz. Selameti hakkında kuşkularla birlikte.

Tribün için özel bir bölüm açma niyeti var. Henüz şekillenmedi.

Hımm, onun dışında yazılım ile ilgili olarak sayfalama sisteminde bir hata var, henüz düzeltemedim. Düzeltemez isem sayfanın altında ileri, geri şeklinde linkler yer almayacak. Onun yerine takvim kullanacağız ve geçmiş tarihli yazılara bu takvim üzerinden ulaşılabilecek. Bu kadar da şeffaf olunmaz tabii, her haltımızı, hatamızı raporlayacak mıyız? Allah allah…

Yazarların kendi yazılarını listeyebileceği, kendileri hakkında kısa bilgiler ekleyebileceği kendi sayfaları olacak. Sitenin tamamının RSS desteği olacağı gibi, sadece bir yazara ait yazıların da RSS beslemesi olacak. Bu şu demek. Eğer bir siteniz ya da blogunuz varsa, FasulyedenKom’da yazdığınız yazıları o blog’da listeleyebilirsiniz. Ya da listelemezsiniz, bana ne? Ya da şey de olabilir, bu yeni aklıma geldi. RSS destekleyen bir browser kullanan hayranınız, misal Firefox’una sizin RSS adresinizi yazarak, sadece sizin yazılarınızı takip edebilir. Bu güzelmiş bak.

Boklu ortam hadisesi Youtube’un seyriyle alakalı olarak gündemimizde. Fotoğrafya’nın yanıbaşında, eğer bizim sulh mahkemeleri arıza çıakrtmayı bırakıp youtube’u açarlarsa bir de Boklu Ortam (ya da daha güzel bir isim) yer alacak.

Gerekli olduğuna kanaat getirir isek en çok yorumlanan ve en çok okunan yazıları listeleyebiliriz. Ancak mevcut sistemde kayıtlı tutulan okunma sayıları ne yazık ki yeni sistemde sıfırlanacak. Zaten bundan önceki sistemde yer alan okuma sayıları mevcut sistemle sıfırlanmıştı. Herşeyi taşıyoruz da, bu sayılara her seferinde veda ediyoruz. O yüzden, sağlıklı bir “çok okunan” listesi için biraz zaman geçmesini beklemek lazım.

Etkin bir arama fonksiyonu olacak yeni sitenin. Örneğin karides ile ilgili ne yazmış bu adamlar gibi sapıkça bir merakınız olursa, bu arama motoru ile yazılara ulaşabileceksiniz. Sonra başınız göğe erer heralde.

Aklıma gelenler bunlar. Geri kalanları ve gelişmeleri yorum kısmı ile aktarırım. Hatta eve gidince birkaç ekran görüntüsü koyma niyetindeyim. Çok sıkıldım şuanki tasarımdan. Bir an önce bitirip geçsek yeni sisteme iyi olacak sanki.

13 Comments

 • ağa
  Posted 16/09/2008 at 13:35

  bari tosun’u da editor yap da yazi gonderenler 3 ay senin onayini beklemesin 🙂

 • sechoe
  Posted 16/09/2008 at 13:35

  fasulyeden radyo isteriz her akşam belli saatler aktif olsa uzakları yakın etse 🙂

 • altar
  Posted 16/09/2008 at 13:36

  harbi aslında biz tosunla canli perfomans bile çıkarabilir. Sahur özel yaparız bi yerde…

 • dea
  Posted 16/09/2008 at 13:36

  Kovalarız diyen varsa yaparız radyo. Ama misal tosun kanada ile görüşmekten fırsat bulabilir mi?

 • tosun
  Posted 16/09/2008 at 13:37

  E artik kis da geliyor, hergun disarida surtmek de yok biryerden sonra.
  Olur olabilir gibi sanki…

 • emre
  Posted 16/09/2008 at 13:38

  Altar yine nereden eder bulur acayip acayip şarkıları. Ben dj olmasına karşıyım. Forever tosun

 • sechoe
  Posted 16/09/2008 at 13:38

  arada igordan da özlediğimiz eski şarkıları duyarız güzel olur, ozan abi sinir olsa da 🙂

 • Fw: Fasulyeden.com
  Posted 16/09/2008 at 13:39

  “tüm Fasulyeden.com kullanıcılarının dikkatine:

  Fasulyeden.com son zamanlarda aşırı derecede kalabalıklaştı. birçok kullanıcı Fasulyeden.com’un yavaşlamasından şikayetçi. kayıtların gösterdiğine göre bunun sebebi çok fazla aktif olmayan kullanıcı olması. öte yandan çok fazla yeni Fasulyeden.com kullanıcısı var. biz bu mesajı, kullanıcıların aktif olup olmadığını bulmak için çevrenize gönderiyoruz. eğer aktif kullanıcı iseniz lütfen 15 kişiye bu mesajı kopyala+yapıştır yapın (yani gönderin diyor).

  bu mesajı 2 hafta içinde göndermeyenler, yeterli boş alan açılabilmesi için tereddütsüz silinecektir.
  eğer Fasulyeden.com hâlâ çok kalabalık olursa kibarca bir parça bağış isteyeceğiz (ödemeli yapacaklar). fakat bu mesajı tüm arkadaşlarınıza gönderdiğinizde bize kimlerin aktif kullanıcı olduğunu gösterecek ve üyeliğiniz silinmeyecektir.

  Fasulyeden.com kurucusu
  Dea

 • dea
  Posted 16/09/2008 at 13:39

  Kim o dea? Anlamadım ben?

 • altar
  Posted 16/09/2008 at 13:39

  Bu ne lan?

  Oldu olacak bi de deniz feneri standı açın orta yere.

  Töööbe

 • tosun
  Posted 16/09/2008 at 13:40

  Lan biri facebook’la dalga geciyor iste…

 • dea
  Posted 16/09/2008 at 13:41

  Bugün yeni siteyi koyuyorduk yayına ama son anda flagg’ın ayıktırdığı bir hata yüzünden biraz daha gecikti. Çözer çözmez yayında olacak.

 • Ashis
  Posted 12/12/2015 at 00:07

  bu dızıyı cok sevıyorum ama 1. sezon cok kısa surdu umarım 2. sezon bıraz uzun surer fotolara bakılırsada 2.sezon cok hecyean verıcı olacak

Leave a Comment