Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kullanma Kılavuzu

FasulyedenKom sitesine üye olmaya hak kazanmış şanslı kitleye selam olsun! Öncelikle hoşgeldiniz. Sitemizin üyesi olarak bazı ayrıcalıklara da hak kazanmış durumdasınız. Hepinizin ev adresinize FasulyedenKom kurumsal kimliğini yansıtan 2 adet takım elbise, 3 adet italyan ayakkabı, fötr şapka ve en önemlisi ropdöşambır gönderildi. Henüz ulaşmadıysa panik yapmayın, eli kulağındadır.

Bu sayfayı görüntüleyebildiğinize göre üyelik işlemlerinizi sorunsuz olarak tamamladınız. Artık profil sayfasından şifrenizi değiştirebilir, bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Daha sonra da FasulyedenKom sitesinin içeriğine katkıda bulunabilirsiniz.

Laf kalabalığını geçersek eğer efendim FasulyedenKom dediğimiz sikindirikten hallice siteye üye olarak pek birşey kazanamazsınız. Zaten ne ümit ediyordunuz ya da ediyor muydunuz bilmem, elinize geçen tek hatrı sayılır şey, site içeriğine katkı da bulunmaktır. Bu katkı nasıl olur der gibisiniz. Hemen yanıtlayayım; şimdilik yazı yazarak olur. Belki arada kusma aparatına da halet-i ruhiyenizden iki gıdım birşey bırakırsınız o kadar…

Yazı konusunda nasıl bir süzgecimiz olduğunu site de az biraz zaman geçiren herkes görebilir. O yüzden uzun uzadıya bir “yazı ama nasıl?” rehberi sunmak niyetinde değiliz. Siteye üye olup, Kontrol Paneli’nde yer alan “Yeni Yazı!” linkini izlerseniz sitenin karanlık dehlizlerinde kısa bir yolculuktan sonra yazı yazacağınız alana gelmiş bulunmaktasınız.

Bu alanı kısaca tanımlayalım. Öncelikle yazınız için bir başlık seçmelisiniz. Bu başlık yazının genelini yansıtır bir durumda olmalı tabi. Merak uyandırıcı olması da tercih sebebi. İkinci alan yazının yer alacağı genişce bir saha. Burada, üst kısımda yazıya ekleyebileceğiniz öğeler ya da yazı formatını kurcalayabilmeniz için küçük sevimli butonlar var. Çok kurcalamayınız, zaten editörlerimiz yazınızı olması gereken formata sokarak yayına koyacaklar.

Evet evet, yanlış duymadınız. Üye olmak doğrudan size sitede yazı yazma hakkı veremiyor ne yazık ki. Belli otokontrol ve hiçbirinize güvenmeme durumundan ötürü önce editör dediğimiz taşşaklı abilerin kontrolünden geçiyor yazılarınız. Uygun görülürse sitede yayınlanıyor, uygun görülmemesi durumunda ise siz bize küsüyorsunuz ve siteye bir daha uğramıyorsunuz. İlişkimizin özeti budur.

Yazınızın konusu için herhangi bir sınırlama olmadığı gibi yazı uzunluğu ile ilgili de bir kısıtlamama bulunmamaktadır. Lakin İsviçreli bilimadamları okuyucuya en kolay ve çabuk etki eden yazıların kısa yazılar olduğu konusunda ciddi araştırmalar yapmışlardır.

Yazınızı oluştururken Türkçe’ye azami ölçüde önem vermenizi, kullandığınız noktalama işaretlerinin ardından bir adet boşluk bırakmanızı, yazınızı anlam bütünlüğünü sağlayacak ölçüde paragraflandırmanızı öneririz. Aksi takdirde yazılarınızı okuyarak göz ve sinir sağlığımızı bozmayacağımızı garanti edebiliriz.

Biraz kurcalayın, biraz düşünün, biraz karalayın… Ve…

İşte oldu, artık FasulyedenKom kitlesi ile paylaşmaya hazır bir yazınız var. Tebrikler. Ama henüz bitmedi. Tags diye belirtilen sahada yazınızın içeriğini bizim için özetleyecek bir kaç etiket girmeniz gerekmektedir. Misal, Meksika’da Zoque kabilesinin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşulları analiz eden bir yazı için ideal etiketleme şu şekilde olabilir: “dünya, meksika, zoque, toplum, ekonomi, analiz”

Örnek biraz uç oldu gerçi. Her zaman bu şekilde sosyobilimsel bir makale yazamayabilirsiniz. Hatta belki bunun yakınından bile geçemeyebilirsiniz. Ki geçebilseniz bu sitede ne işiniz olur allah aşkına? Konu ile ilgili ciddi kaygılarımız yok demiştik zaten. Ama sorgulayıcı, detaycı, derinlikli yazılara da her zaman ihtiyaç duyarız. Bu detaycılık tribün konusunda olabileceği gibi, toplum, sanat, insan, şehir, politika gibi çok çeşitli alanları da kapsayabilir.

Etiketleme konusunu da atladıktan sonra sağ üst köşede bulunan buton vasıtasıyla yazıyı editörlerin onayına gönderebilirsiniz. Zaten az biraz internet deneyimi ile üstesinden gelemeyeceğiniz şey yok. Bu siteye yazı göndermek de dahil.

Şimdilik bu kadar… Yeni bir didaktik yazı ile en kısa zamanda burada olacağız. Saygı, sevgi…

Not: Site ve kullanımı ile ilgili her türlü soru ya da sorunu aşağıda bulunan yorum aparatı ile gönderebilirsiniz. Öptüm, kib, babay!

Leave a Comment