Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sorsan adı devlet…

“Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun” kapsamındaki uygulamalardan faydalanmak isteyenler için başvuruda son haftaya girilirken, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, varlık barışı uygulamasını, “bir daha ele geçmeyecek fırsat” olarak nitelendirdi ve “Mükellefler 2 Marta kadar başvursun. Paranın ak mı, kara mı olduğunu araştırmayacağız” dedi.

Beyan edilen varlıklardan hareketle herhangi bir vergi incelemesi ve araştırması ile vergi tarhiyatı yapılmayacağının altını çizen Ulusoy, ayrıca başka sebeplerle vergi incelemesi yapılması durumunda da beyan edilen farkın, bulunan farktan tenzil edileceğini söyledi.

Gelen ve gelecek paralarla ilgili herhangi bir inceleme, araştırma içinde olmayacaklarını yineleyen Ulusoy, “Beyan edilen paranın ‘ak mı, kara mı’ olduğunu araştırmayacağız. Kara para bu kanun kapsamında değil, bu kanundan yararlanması mümkün değil ama ışığa tutup tek tek paralara bakamayız” dedi.

Hani sorsan, adı devlet, ne bileyim kanunlar, mevzuatlar filan. Adına da hukuk devleti diyoruz. Maliye Bakanlığı var, bakan diye birisi var, bir milyon tane bürokrat var. Hani sorsan, kara parayla mücadele eder derler, hani hırsızlıkla, yolsuzlukla filan… Sorsan böyle derler. Ama sormazsın ki… Ne diye sorasın ki?

Leave a Comment