Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TaşlaMA!

Kotlar “imaj” için beyazlarken, imaj uğruna giydiğimiz bu kotlar, onları beyazlatan biz kot işçilerinin hayatlarını karartıyor. Böylesine derin bir uçurumda ölüme sürükleniyoruz.

Sadece Türkiye’de 10000′e yakın işçi hasta!

Silikozis hastalığına yakalananların büyük çoğunluğu daha 20′li yaşlarda. Hastalığın etkisiyle değil koşmak, yürümekte bile zorluk çekiyor ve haliyle başka işlerde de çalışamıyoruz. Çoğumuz sigortasız olduğumuzdan, hiçbir sağlık ya da sosyal güvence desteği alamıyoruz.

Yakın zamanda ise Kot işçisi arkadaşımız Hüseyin Özkaya aynı hastalık sonucu hayatını kaybetti. Kot işçileri ve aileleri, birileri fazla kazansın diye açlığa, sefalete ve ölüme itilirken, onları bu durumu sürükleyenler ellerini kollarını sallayarak gezinmekte, insan yaşamı üzerinden kazandıkları servetleriyle günlerini gün etmektedirler. Mavi Jeans, Collezione, Levis, Lee, Little Big, Diesel, Adil Işık, Loft, Colins gibi pek çok yerli ve yabancı şirket ölümcül işlerini buralara göndererek işsizlik ve yoksulluk halini kendilerine ucuz işçilik olarak döndürmeye devam ediyorlar. Bu işin yurtdışında yasaklanması üzerine, “Nasılsa burada işçilerin hayatı ucuzdur ve hesabı sorulmaz” yaklaşımıyla atölyelerini de bir bir kurmuşlardır. Bu sektörün önemli organizatörlerinden biri olan Mavi Jeans, bu kanlı pazardaki payını her geçen gün daha da büyütüyor. Merteks gibi taşeronlar kentin varoşlarında kurdukları bir çoğu kaçak, sayısız ölüm atölyeleriyle birçok işçinin ölüm sebebi olmaya devam ediyorlar!

Hem de göz göre göre!

Merdiven altı atölyelere iş veren büyük kot tekelleri Ölüme ittikleri kot işçilerinin yaşamından birinci dereceden sorumludur. Küçük atölyeler nasıl ki bu işçi katliamına imza atmışlarsa büyük tekeller de azmettiricilik yapmış, suçun kaynağı olmuşlardır. Artık kot kumlama işini “lazer sistemiyle yapıyoruz” diyerek insanların vicdanlarını sömüren, gazetelere yaptırdığı haberlerle önceki sorumluluğundan sıyrılmaya çalışan Mavi jeans ve diğerlerinden hesap sorma zamanı. İnsan hayatını hiçe sayan Kapitalizme ve ölüm saçan şirketlerine Dur! Deme zamanı.

Biz kot işçileri olarak; bilerek cinayetlere sebep olan patronlara ve şirketlere karşı sessiz kalmadan, devletin ve yetkililerin “ihracatımız yüksek bu işi fazla kurcalamayın” sözlerine aldırmadan mücadelemize devam edeceğiz.

Yaşasın Kot İşçilerinin Birliği!


Kot İşçileri Birliği
kotiscileribirligi@gmail.com
www.kottaslama.org

yeni-fasulyeden-kom

2 Comments

 • alfredo
  Posted 19/11/2009 at 09:56

  Tarihte sanırım bir hata olmuş.
  İşçilerin o gün ne durumda olacağı belli dayak,kargaşa,biber gazı vs. Basına yansımaz daha fazlası.Toplumsal bir reaksiyon da olmaz herkes kendi çabasında. Unutulur gider işçilerde aç kalmanın verdiği acıyla devam ederler işlerine 40 yaşı görmeden de ölür giderler. Yine kimsenin ruhu bile duymaz. Bence bu ülkede demokrasi açılımından önce bir “insan açılımı, hukuk açılımı ve sendika açılımı” yapılmalıdır. Gerisi şuanda hava civaadır.

 • Post Author
  dea
  Posted 19/11/2009 at 11:11

  Abi pardon, o kısmı silecektim unutmuşum. Protesto Kasım 2008’de yapılmış, bu bildiri onun davet metniydi…

  Kasım 2009 değil yani 🙂

Leave a Comment