Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tayyip Erdoğan ve New York trafiği

O İstanbul’un bilinen 80. belediye başkanı. Belediye başkanı derken, şehremini ve tek parti döneminin valileri filan da var listede. Partisinin Beyoğlu ilçe teşkilatında görev yaptı önceleri. Sonra il başkanı oldu. Beyoğlu Belediye Başkanlığına talip oldu. 27 Mart 1994’te İstanbul Belediye Başkanı seçildi. 4,5 sene belediye başkanlığı yaptı; siyasi yasak nedeniyle koltuğunu halefine bıraktı, o da bir diğer halefine. Yasak aldı, hapse girdi, çıktı, Siirt milletvekili, Rize milletvekili oldu. Ama sürekli “İstanbul benim sevdam” dedi. 15 sene kendisi ya da kendi karar verdiği isimlerin yönettiği İstanbul’da trafik sorunu bir türlü çözülemedi. Çözüleceğe de benzemiyor.

Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için gittiği New York’ta Medeniyetler İttifakı konferansında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le bindikleri araçla salona 30 dakikada gelebildiklerini, aynı mesafenin yürüyerek 15 dakika olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu binaları yıkıp yeni yollar açmamız mümkün değil. Toplu ulaşım araçları kullanmamız gerekir” dedi. Karşısındakiler de bu yerel yönetim dehasını dinledi.

Bu yol gösteren açıklamanın ardından New York Belediyesi Metrobüs projesini 2011’e kadar bitirmeyi amaçladıklarını açıkladı. Dow Jones panikte…

Leave a Comment