Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Viva la Chuck Norris

Hepimiz ergen yıllarımızda o “vurdulu kırdılı” diye tabir edilen dövüş filmlerinden izlemişizdir. Ben hatırlıyorum, hele de ilkokul yıllarımda çocuk aklımda çok severdim. Tabii o yıllar, Bruce Lee’nin ölümünün üzerinden 15 sene geçmiş, hâlâ televizyonda filmleri oynuyor, ama yine de eski popülerliği yok. Meydan Jean-Claude van Damme’a kalmış, tam da patlamaya başladığı yıllar hatta. Ara sıra televizyonlarda Bruce Lee filmlerine denk geliyoruz, ama çoğunlukla van Damme filmleri veriliyor, ve sinemalarda oynayanlar da gene onun filmleri.

Dediğim gibi, ergenliğe kadar bu tip filmlere az çok ilgi duymuş bir insanım. Ama mesela, bir Chuck Norris denildiğinde aklımda ne canlanır? Bugüne kadar hiç bir filmini oturup da başından sonuna kadar izlemişliğim yoktur. Hatta gözümde dövüş filmlerinin ikinci sınıf aktörlerinden birisidir. Ve hatta, dost meclislerinde muhabbeti şimdiye kadar filmleriyle değil, hep Atilla Atasoy’a olan benzerliğiyle geçmiştir. Bruce Lee bir efsanedir, van Damme’ın kendi çapında bir ünü vardır, Jackie Chan mevzuya mizah katmıştır, Steven Seagal bile filmlerinin kötülüğüyle bu konuda gene adından söz ettirir. Ama Chuck Norris sanki onca filmi çekmemiş gibi pek ciddiye alınmaz bu mevzularda. Hep aşağılanır, hep hor görülür, hakettiği değer pek verilmez kendisine.

İşte, nasıl olmuş, niye olmuş kısmını pek bilmiyorum, ama bir grup insan Chuck Norris’e hakettiği değeri verme kararı almışlar. Hatta işi abartmışlar, Chuck Norris’i yere göğe sığdıramamışlar. Belki şimdiye kadar duymuşsunuzdur, Chuck Norris Facts sayfasından bahsediyorum.

Ben tesadüfen cikcikleme sayfasında rast geldim bu mevzuya. Bir iki kere üstüste gelince mevzu neymiş diye araştırayım dedim, ve bu Chuck Norris Gerçekleri sayfasına denk geldim. İngilizce olması haliyle bizim için bir handikap, çünkü içlerindeki İngilizce kelime oyunları sebebiyle Türkçe’ye çevirilemeyecek olanlar var. Ama çevirilebilecek olanlardan bir kaç örnek vereyim:

– Chuck Norris aslında 20 yıl önce öldü, ama ölüm henüz bunu kendisine söyleyecek cesareti toplayamadı.
– Chuck Norris acıyı hissetmez, acı Chuck Norris’i hisseder.
– Bazı sihirbazlar suyun üstünde yürüyebilir, Chuck Norris ise karada yüzebilir.
– Chuck Norris sonsuza kadar saymıştır (iki kere).
– Chuck Norris bir kuşla iki taşı öldürebilir.
– Chuck Norris şınav çektiğinde kendisini yukarı itmez, dünyayı aşağıya iter.
– Chuck Norris iki buzu birbirine sürterek ateş yakabilir.
– Chuck Norris saat takmaz, saatin kaç olacağına karar verir.
– Bazı çocuklar karlara işeyerek adlarını yazarlar, Chuck Norris bunu betonda yapar.

Okuduğumda çok güldüm bir kısmına. Sağlam bir mizah duygusunun yanı sıra, bunların Chuck Norris hakkında yazılmış olması da ilginç bir durum. Neticede Chuck Norris, bizim için Yalova Kaymakamı seviyesinde bir adamdır. Sanırım kendi memleketinde de öyleydi, zaten bu esprileri daha da komik yapan bu. Bir de, Chuck Norris’in bu esprileri olgunlukla karşılamış olması durumu var, helal olsun dedirtiyor tabii. Kimilerine kendisi de çok gülmüş.

Adamlar üşenmemişler, bir de Chuck Norris t-shirt’leri üretmişler. Aslında beğendiğim bir iki tane oldu, alıp saklamak lazım bunlardan.

Neticede, ortada bir internet fenomeni haline gelmiş Chuck Norris ve bu ilginç site var. Ara sıra girip okuyorum, neşem yerine geliyor.

Dayanamadım, son iki tane daha patlatayım, “Chuck Norris sıfıra bölebilir.” ve “Chuck Norris’in hiç çocukluk arkadaşı yoktur, çünkü hepsi onunla yakartop oynarken öldüler.”

3 Comments

 • werdure
  Posted 23/12/2010 at 12:47

  Bunun Yadigar Ejder versiyonunu yapmak lazım bence.

 • Altar
  Posted 23/12/2010 at 18:41

  Bruce Baba bi filminde Chuck Norris’ i güzelcene pataklamıştır. Ondandır bu kıymet bilmezlik.

 • silgi
  Posted 23/12/2010 at 22:02

  Bunun pek bir benzerini Jack Bauer için yapmışlardı.

Leave a Comment