Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yetmez ama Allah Belanızı Versin

Bazen bu ülkede yaşayan insanlara şaşırıyorum. Bunca yıldır bu ülkenin insanları nasıl başardılar da bu kadar saf, bu kadar temiz kalmayı başarabildiler inanamıyorum.

Ben kendimi bildim bileli bu ülkede öğrenciler dövülüyor. Bu olay ilk kez olan bir şey mi de bu kadar şaşırdınız? Ben küçüktüm, televizyonlarda haberler gösterilerde dayak yiyen öğrenci haberleriyle doluydu. Ben büyüdüm, haberler hâlâ gösterilerde dayak yiyen öğrenci haberleriyle dolu. Bu ülkede, bir iki ufak yol kazasını saymazsanız, 60 senedir sağcı hükümetler iktidarda. O yüzden bu ülkede, 60 senedir sağ görüşlü olmayanların söz hakkı yok. Öğrenciler, işçiler, memurlar, öğretmenler, kadın hakları savunucuları ne zaman sokağa çıksalar hep aynı görüntüler. En hafifinden biber gazı, cop, kask, tekme yerler. O da şanslılarsa tabii. Yoksa standart muameledir yerlerde sürüklemeler, linç misali dövülmeler. Ya da emir gelir bir yerlerden, otellerden ateş edilir üstlerine, panzerlerle ezilirler canlı canlı.

Demiştim size, gündemi takip etmemeye çabalıyorum bir süredir. Bünyem kaldırmıyor artık. Bu ülkeye, ya da daha doğrusu bu ülkenin insanlarına olan inancım zaten her geçen gün ölüyordu. 12 Eylül’de de bir daha geri gelmemek üzere bu kez tamamen yok oldu. İnanmıyorum artık insanlara. İnanamıyorum çünkü.

Yahu gerçekten, bu adamların demokrasi konusundaki sözlerinde en ufak bir samimiyet hissetmiş miydiniz de bu kadar inandınız? İnanmak mı istediniz? Yani gerçekten bu adamların bir şeyleri değiştireceğine bu kadar mı güvendiniz? Geldiği günden beri samimiyetsizliğin yeryüzünde vücuda gelmiş hâli olan bu adama bu kadar mı safça kandınız?

Sırf seçimlerde fazladan üç beş oy almak için Peres’e çemkirdi diye adamı kahraman yaptınız da, soykırımla suçlanan bir devlet başkanını sırf müslüman olduğu için himayesine alırken de mi aklınıza hiç soru işareti takılmadı?

Hiç boşuna şaşırmayın. Senelerdir bu ülkede işler nasıl devam ettiyse, şimdi de öyle devam ediyor işte. Bundan sonrası da farklı olmayacak. O polisler ceza almayacak. Prenslerine dokunmazlar, dokunmayacaklar. En basitinden Masis Kürkçügil‘i tokatlayan polis bile ceza almadı göstermelik bile olsa, yerde yatan hamile kadını döve döve “bebeğini öldüren” polisler mi ceza alacak bu ülkede?

Bu ülke “bizimkiler“in kıyafetlerinin “Velev ki siyasi simge olsun, ne olmuş yani?” diye savunulduğu, ama “ötekiler“in kıyafetlerinin “giydikleri montlar bile aynı!” diye halka şikayet edildiği ülke. Bu ülke “analar ağlamasın”cı oy avcılarının, bir anneyi yerde döve döve karnındaki çocuğunu öldürdükleri ülke.

Bunları yazmışken, işin basın ayağıyla ilgili de iki çift lafım olacak. Elbette yancı medyanın tavrı beklendiği gibiydi. Benim sinirlerimi oynatan, yıllardır kendisini özgürlükçü olarak etiketleyen Oray Eğin’in “Hamile kadının orada ne işi var?” diye sorması oldu. Ondan sonra düşünüyorsunuz bu ülkede niye gazete satamıyoruz diye…

7 Comments

 • ozgurlk
  Posted 11/12/2010 at 15:58

  olaylara objektif yaklaşamamak bu olsa gerek. tek taraflı düşünmek. Nasrettin Hoca misali; hocanın evini soymuşlar, bütün komşuları hocaya yüklenmiş “kapıyı niye iyice kilitlemedin”, “o kadar derin uyku mu olur”, “değerli eşyalarını niye daha iyi saklamadın”, vs. diye. Hoca kızmış; “Yaa evimi soymuşlar bütün suçu bana yıkıyolar. Hırsızın hiç mi suçu yok?” Eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. Öğrencilerin hiç mi suçu yok bu olaylarda. Daha çok düşün, daha akıllı planlar yap ve öyle çık ortaya herkes senin haklılığına inansın. Böyle davrandıkları sürece destek göremeyecekler.

 • dea
  Posted 11/12/2010 at 17:12

  Öğrencinin de suçu büyük hakketten…
  Sen kimsin de hazretlerini protesto ediyorsun?
  Sen kimsin de özgürlükler noktasında, güven ve istikrar ortamını zedeliyorsun?
  Sen kimsin de ileri demokrasinin ayak seslerini duymamazlıktan geliyorsun?

 • Post Author
  dellez
  Posted 12/12/2010 at 15:19

  Tamam Amerika işgal edip bir milyon sivili öldürdü, ama Irak’ın hiç mi suçu yok? Tamam İsrailliler Mavi Marmara gemisinde sivilleri öldürdü, ama gemidekilerin hiç mi suçu yok? Tamam Amerika nükleer bomba attı ama, Pearl Harbor’u bombalayan Japonların hiç mi suçu yok? Tamam polisler bir kadını döve döve karnındaki çocuğu öldürdüler, ama o kadının hiç mi suçu yok?

 • Aga
  Posted 13/12/2010 at 23:42

  Adam internetci turu pasif agresif, yaptigi maksimum muhalefet facebook’ta avatar degistirmek, arkadas ortaminda “abiiii bu 80 gencligi cok apolitik” demek. Gelmis “ogrencinin hic mi sucu yok” diye soruyor. Ne yaptin la bugune kadar YOK denen universite despotluguna karsi, ne yaptin universiteler iktidar oyuncagi haline gelirken? O ogrenciler AKP iktidari oncesi de YOK’u protesto etmedi mi hic? Ne yaptin da simdi “bu ogrencilerin sucu yok mu?” diye otuyorsun? Senden mi ogrenecekler nasil muhalefet yapilacagini? facebook avatarinizi degistirirsin en fazla, git Israil bayragi uzerine carpi koy, en kral muhalif sensin.

 • Nevzat Dağlı
  Posted 17/12/2010 at 12:15

  Gençlere serzeniş

  İleri demokrasi yaramadı gençlere,
  Anayasa değişti gitti emek boş yere.
  Azarladık olmadı, tehdit ettik kaç kere,
  Bilmiyorlar devletin fiyakası bozulmaz,
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  İşçileri coplatıp seslerini kesmiştik,
  Memuru soruşturup ateşini kısmıştık.
  Askeri titretmiştik, kışlalarda esmiştik,
  Neden gençler pısmıyor, bir bilmece çözülmez,
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Rektörler bizden dedik, okullara yöneldik,
  Lâkin kaldık kapıda saatlerce dineldik.
  Üçbeş çocuk yüzünden iktidarda bunaldık,
  Belli çılgın Türk bunlar, dövülse de ezilmez,
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Herhalde Ergenekon yumurta üretiyor,
  Yumurtayı kapanlar devlete diretiyor.
  Bu eylem nerden çıktı, geçmişi aratıyor,
  Kurşun yağsa razıyız, karizmamız çizilmez,
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Cemaât yurtlarında yan gelipte yatsana,
  Yumurtanın yerine bize çiçek atsana.
  Bizim çocuklar gibi malına mal katsana,
  Beyinsiz olanlara devlet baba üzülmez,
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Herşey güzel pişerken su kattı aşımıza,
  Yüce dağlar gibiydik kar yağdı başımıza.
  Kim sardı bu gençleri aniden dışımıza?
  Neler yapacakları, neden önce sezilmez?
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Aslında bizden yana olmaları beklenir,
  Çıkar hanelerine neler neler eklenir.
  Neden gençler bizlere asi olur diklenir?
  Neden bizi görünce tespih gibi dizilmez?
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Nerde yanlış yaptık biz, yolumuz açılmıyor,
  Gençlere sevgi ile kolumuz açılmıyor.
  Kulağımız kapalı, dilimiz açılmıyor,
  Nevzat bilir gençleri, ağızları büzülmez,
  Bu gençlerin içinde şemsiyesiz gezilmez.

  Halk Ozanı Karamanlı Nevzat

 • facebook avatarım atatürk
  Posted 28/01/2011 at 00:45

  selam panpalar..

  0- demokrasiyi sikiyim. -günümüz için demiyorum, genel konuşiyrum heheh-

  1- yazı baştan başa sümsük fikirsiz ideolojisiz romantik demokrat mıymıyları olduğundan üzerine bi şeyler söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. doğru olanın ne olduğunu bilmeden zıt düşüncenin zıttını söyleyerek doğruya ulaştığını zanneden idraklerin değişmesi lazım.
  o da bizim harcımız değil.

  2- 60 senedir sağ görüşlü olmayanların söz hakkı yok.

  kadınların çantasındaki ayna gibi cebinizde ezberlerinizle fink atmayı bırakın agalar… bu memlekette sol görüşlü olanların 60 sene değil hiç bir zaman söz hakkı yoktu. cemil meriç marksistim dediği için idam cezası aldığında sene 1939’du.
  nazım hikmet hapiste, sürgünde bi ömür geçirirken senin baban daha doğmamıştı. daha kimler kimler, seversiniz bilirsiniz hepsini…
  inönü hepsinin köküne kibrit suyu dökmeye ant içmiş sanki amk..

  bunları neden söylüyorum? hem chp’li olup, hem inönücü olup, hem kemalist olup, hemde nazımcı, komünist, sosyalist olan o kadar çok kuşbeyinli var ki…

  ha gelelim diğer tarafa… peki bu memlekette diğer görüşün söz hakkı var mıydı? yarraaamı vardı..

  60 darbesi sağcı menderese yapıldı
  sağcı adnan menderes
  fatin rüştü zorlu
  hasan polatkan asıldı
  71 muhtırası sağcı demirele verildi
  80 darbesinde başta demirel vardı
  80 darbesinde 2 013 ülkücü öldürüldü.
  6 728 ülkücü işkence altında sakat kaldı
  23 043 ülkücü cezaevine atıldı
  2 651 ülkücü yurt dışına kaçtı
  40 722 ülkücü fişlendi
  20 ülkücü hala hapiste (91 affıyla tüm solcular salındı)
  28 şubat sağcı-islamcı erbakana yapıldı.
  yüzlerce kişi hapse atıldı, fişlendi.
  nihal atsız
  osman yüksel serdengeçti
  necip fazıl kısakürek vs. sağcı isimler düşüncülerinden dolayı mahkemelerde, hapislerde dolandı durdu.
  kürtlere hiç girmiyorum.. onların sağcısıda solcusuda islamcısıda itinayla mikildi

  ne sikimden bahsediyosunuz… hala solcu sağcı bıdı bıdısı yapıosunuz amk..

  cemil meriç derki, bu memlekette sağcı solcu yok. ilerici gerici yok. namuslular ve namussuzlar var..

  bugün o namussuzların anasını sikme fırsatını yakalamıştır bu ülke.. yanlış eksik gedik illaki vardır.

  dellez efendi bir sayfanın ortasına bir çizgi çek ve soluna yanlışlar sağına doğrular yaz.. hükümetin icraatlarını sırala, sonrada buraya koy.. bi bakak amak ne neymiş muuahahahh

 • Post Author
  dellez
  Posted 29/01/2011 at 00:37

  Nasreddin Hoca bir gün eve gelir, karısı iki gözü iki çeşme ağlıyor. Nedenini sorunca karısı, bugün bir mesel dinledim, ona içlendim deyip anlatmaya başlamış: “Hz. Davut Allah’a ‘Yarabbi bana bir kız çocuğu ver de sana kurban edeyim’ diye yakarmış. Duası yerine gelmiş ve Ayşe doğmuş. Tam adağını yerine getireceği sırada Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş, ‘Kızı bırak, keçiyi kurban et’ demiş…”
  Hoca kahkahalarla gülmeye başlamış: “Hangi yanlışını düzelteyim: O peygamber Hz. Davut değil Hz. İbrahim… İstediği çocuğun cinsiyeti kız değil erkek… Doğan çocuğun adı Ayşe değil İsmail… Gökten gelen melek Azrail değil Cebrail… Kurban edilen de keçi değil koç…”

Leave a Comment