Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bak Allah’ın işine…

Yüzyılın projesi Metrobüs’ün değil insan, hayvan bile taşınmayacak kadar insan yığması sistemi üzerine buralarda defalarca kelam ettik. Geçtiğimiz günlerde de tıklım tıklım otobüste bir vatandaşımız ne yazık ki, fenalaşarak kalp krizi geçirdi ve öldü. Konu ulusal basına taşınınca İETT Genel Müdürü, metrobüs hattında 300 aracın hizmet verdiğini, beklediklerinden daha fazla talep olması nedeniyle otobüslerin çok yoğun olduğunu, ancak altyapının daha fazla otobüs ve daha fazla seferi kaldıracak durumda olmadığı için bu yoğunluğun çözümü olmadığını ifade etti.

Metrobüs projesi başlamadan önce herhangi bir mühendis araştırması yapılmadığını çok iyi biliyoruz. Çünkü, ilk etapta metrobüsün Avcılar değil, Küçük Çekmece’ye kadar yapılması planlanmış, inşaat o şekilde başlamış, daha sonra son durak için düşünülen Küçük Çekmece’de araçların manevra alanı olmadığı için Avcılar’a kadar uzatılmıştı. Feğil mühendis diploması, ilkokul diploması bile trilyonluk projeye başlamadan önce bir plan yapılması gerektiğini bilmek için yeterli iken, gün gibi aşikar olduğu üzre Büyükşehir Belediyemiz “saldım çayıra”dan öte bilimsel bir çalışma yapmamış. Ki yapsaydı bu hat üzerinde yolcu taşıyacak kapasitede bir ulaşım şekli olarak ucube metrobüsleri değil raylı sistemi gösterirdi. Göstermezdi diyebilecek olana metrobüste tecavüz ederim, o derece iddialıyım.

Şimdi ise, yaşanan rezilliklere cevapları net. “Çok talep geldi, karşılayamadık.”

Sen Avcılar’dan, yani İstanbul’un neredeyse en batısından Kadıköy’e, yani Anadolu yakasının merkezine bir ulaşım metodu düşünüyorsun. Bu hat üzerinde Bakırköy var, Şirinevler var, Cevizlibağ var, Mecidiyeköy var, Zincirlikuyu var, Kadıköy var. Yani İstanbul’un en ana arteri üzerindesin. Metrobüs nedeniyle şeritleri daralttın, o hatta giden otobüsleri ya kaldırdın, ya da minimuma indirdin. Sonra da çıkıp utandama “Allah allah bu kadar insanın ne işi var metrobüste” diye şaşır dur.

İETT dediğin şey, koskoca Türkiye’nin en büyük ili, kendi başına ülke bile sayılabilecek İstanbul’un toplu taşıması beyler! Milyar dolar bütçesi var. Lakin bu cahil, eğitimsiz, işinin ehli olmayan kişiler var tepesinde. Aha gidip gidebileceğimiz bir arpa boyu yol. Ötesi değil.

4 Comments

 • huss
  Posted 06/10/2009 at 01:54

  geçen 3 otobüsün biri boş ama çok bilen yöneticiler bi rant olmadığı için midir(!) bilinmez, ya yolcu al ya da trafik yaratma deme zahmetinde bulunmuyo…

 • mcD
  Posted 06/10/2009 at 03:26

  iyi ki bizim oğlanın gemiciklerini yürütelim istanbulda demedi vallahi!
  birileri rant sağlayacak diye biz pestil olmuşuz çok mu?

 • Kuntz
  Posted 07/10/2009 at 03:06

  metrobüs projesi topkapı-avcılar arasında planlanmıştı.
  hatta hybrid (yani hem elektirikle hem de mazotla çalışan) araçlar koyulacaktı.
  yine bu hat üzerine döşenen alıcı-vericiler sayesinde araçlar şöförsüz çalışacaktı.
  bu phileas otobüslerin alınma gerekçesi de buydu.
  fakat popülizm rüzgarına kapılan belediye hattı önce zincirlikuyu’ya sonra da kadıköy’e kadar uzattı.
  tüm dünyada projeler 10-15 sene sonrasını öngörerek yapılırken,bizde ise büyük paralar harcanarak yapılan hat adeta bıçak sırtı bir konumda.şu anda maksimumda olan sistem senelik nüfus ve talep artışı durumunda kilitlenmeye namzet durumda.

 • Taylan
  Posted 07/10/2009 at 15:31

  Bir kere servisi kaçırmam sebebi ile kullanmak istedim Metrobüs’ü. Hay kullanmaz olaydım. Boş değil 1 kıçlık bile yer olmuyor hiç birinde. Ha bunun yanında bir de arkadanboş gelip durmadan kaçanlar bile var.

Leave a Comment