Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir kupa insanın kalbini kaça bölebilir ki?

Kupa başlamadan birkaç gün önce ofise “buraya televizyon alalım” dedim. Şiddetle karşı çıkıldı. Niye anlamadım. Maçları yarım yamalak seyredebildim. O yüzden maçların hepsini izlememişin, ne favoriler vardı daha demeyin. Benim adım Hıdır, elimden gelen budur. (FIFA ev kirasını ödesin)

Kupadan önce gruplara bakarken ben kendi ölüm grubumu belirledim. Angola’nın olduğu gruptu. Dünya kupasının geleneği mazlumun yanında olmaktı. Angolayı favorim yaptım. Gruptan ikinci çıkarsa adak adadım horoz keseceğim diye. Angola çıkamazsa gruptan çıkanları tutacaktım. Bu da ahde vefa ilkesi gereğiydi.

Neyse oturup ilk maçlarını seyrettim. Portekizle tarihi hesaplaşma falan diye anons ediliyodu. Ben farklı yenilmesin diye dua ediyodum. Diğer tutuk 1.tur maçlarına göre en azından çaba vardı. Bir kulüpte oynamayan kalecileriyle aslında en takdir edilmesi gereken takımdılar herhalde. Ben dua etmeye devam ederken Portekiz’in golü patladı. “Adaletin bu mu dünya” diye isyan ederken yine de içten içe gol bekledim.

Maçta sanki yaşlı bir grup adamla 20’li yaşlarında gürbüz çocuklar karşı karşıyaymış gibi hissettim. Diğerleri teknik çalışa çalışa kıvraklaşmış, beslenme düzenlerine dikkat edilmiş, kırmızı yanaklı çocuklar, Angola ise sanki içsavaşın yükünü de omuzlarında taşıdığı için daha ağır, uzun paslarla gol arayan takım gibiydi. Halbuki kişisel olarak baktığında adamlar daha mı artistiktiler neydi? Sanki Angola’da 11 kişilik takımın antrenman yapması için yeterli büyüklükte saha yokmuş izlenimine kapıldım. Ne bileyim çok karışıktı işte ama Angolayı tutuyodum, arkasındaydım ve ha bre dua ediyodum. Bu kupa beni dindar yaptı. Maç bittiğinde “durdurun dünyayı, incek var” diye sayıklıyodum. Bu kupa beni arabesk te yapmış.(FIFA “Batsın Bu Dünya”yı FIFA Marşı ilan etsin)

Sonra Meksika maçı geldi. Hadi 2 rekat namaz başla gene duaya. Dayan oğlum, koş oğlum, düşür oğlum şeklinde Veliefendideymiş gibi seyrettim maçı. Dualarım işe yaramıştı. Allahım; birden yerimde zıp zıp zıpladığımı fark ettim. Neyse olay son maça kilitlenmişti. İran yatıversin diye birden şikeci iğrenç taraftar ruhum her yeri kapladı, evde hareket edilemez duruma geldi.

Herkes dalga geçiyodu benle. Ama taktiğim sökmüştü. Son maçta da dua edecek, maçı 2’li koltuktan seyredecek, geri kalan tüm batılları da yerine getirecektim. Sonra şimdi bile hatırlamadığım dandikten bir şey oldu, eve gelemedim ve maçı da izleyemedim. Eve gelir gelmez Trt 1 teletekse bastım ve korktuğum başıma geldi. Angola’m elenmişti. Ben maçı izlemeyip, dua etmemiştim. Şimdi paşa paşa Portekizle Meksikayı tutacaktım.

Ama o sırada nasılsa denk getirip, ilk defa Arjantini izleyebilmiştim. Maç 6-0 bitti ve adamlar gerçekten çok heyecan vericiydi. Başladım mı Arjantin’i de desteklemeye.

Arjantin çıktı 2.tura. Sahada Messi kuzen falan yoktu, yoksa ben bir şeyler mi kaçırmıştım. Noluyor dedim kendi kendime. Sonra baktım oyun tutuk hade len dedim. Zaten skorda öyle dedi. Uzatmalarda öldüm öldüm dirildim.

Ertesi gece döndük tabi diğer favori Portekiz’e. Ronaldo tekmeyi yiyince birden müzik yeteneğim ortaya çıktı. Kıydılar Ronaldoma kıydılar… Oynamaya devam edince aa iyi o kadar sert yememiş galiba derken gözünün yaşıyla sahayı terk edince ben de kuzenime üzülüyormuş gibi üzüldüm. Sonra da başladım Hollandalılara ah etmeye-her ahımın terbiyeli olup olmadığını hatırlamıyorum- Sonra jantim Figo dirsek yiyince Allah diye nida verdiğimi hatırlıyorum. Sonra da başladım Scolariyi iyi kelimelerle anmaya. Önüne bak bağırma, kırmızıya koşuyorlar derken, yedi Deco kırmızıyı, oyun da koptu zaten.

Bir taraftan da kupa başından beri tek başına Zidane vardı. Dikkat edin lütfen. Fransa değil, Zidane. Aramızda eskiden beri süregelen gönül birlikteliği vardı. Bir de şimdi futbol otoritesi mazlumu olmuştu. Zidane’ı tutmamak olmazdı. Kanımda Zidane dolaşıyordu. İspanya maçından önce malum kanalımızdaki malum futbol katil-otoritesi gürbüz yorumcu Zidane için konuşunca bende de ipler koptu. Zidane’ın ortasıyla golü bizimkinin ağzına tıkaç oldu.(FIFA Zidane’ı takım statüsünde kabul etsin)

Bende gönül geniş anlayacağınız. Arjantin, Portekiz, Zidane.

Arjantin gitti. Portekiz Zidane’a karşı. Şu anda napacağımı bilmiyorum. Hayati bir karar aşamasında olduğumu hissediyorum. Neyse sonuç ne olursa olsun, şikeci İtalyanlar ve soğuk Alman futboluna kalmadım ya.

20 Comments

 • dea
  Posted 09/08/2008 at 14:35

  Benim takımım da Gana idi. Çok sevimli bir oyun anlayışları vardı. Amoah ve Asamoah Gyan’ı ayrı tutmak lazım tabi. Beceriksiz herifler… Appiah asist kralı olucaktı bu ikisinin yerine bi tane yetenekli bi kara boğa olaydı. Gana evine gitti, dünya kupası -benim için- bitti.

 • canoğlan
  Posted 09/08/2008 at 14:36

  Cambiasso kaçırdı penaltıyı, çocukluktan beri Arjantin aşkıyla yanıp tutuşan beni aldı bir hüzün. Neyse ki Zizu kaçırmadı da efsaneye yakışır bir veda izleme şansı doğdu bize. Zidane Arjantinli olaydı ya…

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:36

  italya 90’dan beri italyayı tutarım. Zenga vardı efsane kaleci. Hala en uzun süre gol yememe rekoru onun elindeymiş. O zamanlarda mahallede kalecilik yapardım, kaleye geçip zenga olurdum hep. Az dizleri yarmadık onun sayesinde, sağa sola atlayarak. O gün bugündür hep forza italya!

 • werdure
  Posted 09/08/2008 at 14:36

  Brezilya nın elenmesine sevindim, joga bonito reklamına çıkmaya benzemiyor.

 • goner
  Posted 09/08/2008 at 14:37

  “Don’t cry for me Argentina” ah ulan ah…

 • dante
  Posted 09/08/2008 at 14:38

  gitti bu aksam bir futbol efsanesi hepimiz icin..o bizim kelimiz o bizim maral gozlumuz..juventus ta oynarken istanbula gelmem diyende oydu ama olsun bea,biz cok sevdik onu..gidisi de cok guzel oldu..serefsiz bi italyana tos koyarak gitti zidane`im zizum..lan italya hak etmedigin bi kupayi koydun yine cebine,futbolun adaletinin olmadigi birdaha belgelendi..materazzi anani….cannavaro anani….italya anani…benim gonlumun sampiyonu zidandir zizudur..20 yil sonra torunlarima anlatacagim onu..veya sunu 25 yapalim..:)viva la france viva zizu..

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:38

  yavaş gel dante…

 • dea
  Posted 09/08/2008 at 14:38

  İtalya’yı takım olarak severim, ama Zidane’ı topçu olarak çok severim… Bugün de son resmi maçının şerefine Fransa’nın değil ama Zidane’ın kupayı kazanmasını istedim ama olmadı. Zizou’ya sahayı elinde kupa ile terketmek yakışırdı ama Materazzi­ denilen insan müsveddesine dersini vererek çıkmak nasip oldu 🙂

 • goner
  Posted 09/08/2008 at 14:39

  Zizou aniden Materazzi’nin göğsüne kafayı koyunca içim bi tuhaf oldu.Her şeye rağmen o hala yaşayan bir efsane, izlediğimiz en iyi oyuncuların başında geliyor. Ve inatla “Hepimiz Zidane’ız ulannn!!!” diyorum.Bu Materazzi denen kasap kesin ırkçılık yapmıştır.yarın bir gün çıkar ortaya.

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:39

  yaptığı hareketle kariyerinin son maçını rezil bir şekilde bitirdi. dünya kupasının yanından kafasını çeviremeden, başı önde geçişi de çok şey anlatır gibiydi.

  Neyse her yönüyle İtalya haketti bu dünya kupasını. Savunma yapıyor olabilirler ama lucescu taktiği gibi sıkıcı değil en azından. Yaptıkları savunma bile izlerken keyif veriyor. Bu arada Buffon kıramadı Zenga’nın rekorunu hehe =) Gerçi kırsa da üzülmezdim; zamane çocuklarının efsanesi de Buffon olurdu, 2018’de de onlar İtalyayı tutardı 🙂

 • bravo
  Posted 09/08/2008 at 14:39

  90 derece: topa vücuduna tam tamına doksan derece ile vurur ve topta aynen öyle gider; aile babası:kendiniz topu çıkaramayacaksanız zidane’ı beklersiniz -onu beklersiniz ödevini yapamamış çocuk gibi-o halleder, rahat olun; savunma cahili:3 portekizliyi yürürken ufak bir engebeyle karşılaşmış gibi harcar, savunma kelimesini duyduğundan ve gördüğünden bile şüpheliyim; tanrısal hilebaz: top ayağına lastikle bağlanmış gibi istediği yere, santimi santimine indirir, siz evde ağzı açık seyredersiniz,kesinlikle bu işin bir hilesi vardır, normal değildir o vuruşlar; terden adam:tek maçta akıttığı terle 3 futbol sahası çimi yetişir, kardan adam:penaltı kullanırken dünya alem onu bekler, mimik bile yapmaz,durur ve vurur;madaracı:topu ayağında sektirerek adam aşar, karşısındaki sıradan futbolcu dünya aleme rezil olur; hacıyatmaz: düşer ama yerden hemen ve üstelik zaferle kalkmasını bilir; profesyonel topçu:mahalle takımına yoldan geçerken eğlencesine takılmış, ligde top koşturan adam-onu izlerken hep bu hisse kapıldım, Allahım o ne kadar şık ve üstündü sahadaki diğer futbolcular ne kadar basitti-; insan-adam: ronaldoya sarılıp teselli eder, hep saygılıdır ve mümkünse güler; efsane:popüler falan değil kesinlikle bir efsane, gerçeküstü(bazen kafa atarak insani tepkiler verse de)
  Zidane’a saygılar

 • dante
  Posted 09/08/2008 at 14:41

  igor afferim sana,italya haketti oylemi bu kupayi?nasil seyrettin sen bu kupayi merak ettim..nesini hakettiler yaa?hangi macta cok guzel oynayip bizi mest ettiler?cirkeflik de dahil herseyi yaptilar kupayi almak icin..italya futbolu SIKICI futbol ile butunlesmis futboldur,igorcum.o materazzi gibi serefsizler yuzunden bugun kupaninda italya yuzunden de futbolunda tadi kalmadi.varmi aranizda biri,ulen su mac neydi ama diyen?tek forvet ve ileri cikmayan savunma..bunlar bize italyan futbolundan geldi..ve son soz zidane`a..o kupanin gercek sahibiydi.efendiligiyle (keske birde yumruk atsaydi o serefsize) yetenegiyle,azmiyle herkese ornek olmasi gereken bir oyuncuydu o..ben on yil sonra zidane`i hala hatirliyo olcam ama materaziyi kimse ziklemiycek..

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:41

  milletin ağzı torba değil ki büzesin. nedir bu aferimler, igorcumlar birader? bu samimiyetlik nerden hayırdır?

 • dante
  Posted 09/08/2008 at 14:42

  sayin igor..(oldumu) hitaba degil,yazilanlara bakin..ayrica yavas gelen dante; afferim der..

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:42

  üslup düzgün değilse, yazılanların içeriğine bakmam bile. Sanki fransızların analarını italyanlar kovalamış gibi saydırmışsın herkesin anasına. iki çift kelam edip keyif alıyoruz şurda. tadını kaçırmana gerek yok.

 • dante
  Posted 09/08/2008 at 14:42

  sanirim ilk kufur eden bu sitede ben degilim ve sonda ben olmayacagim..eger burada bile soylediklerime dikkat etmem gerekiyosa ne anlami varki burada ozgurce dusuncelerimi soylemememin?ki eminim baska konulara baksam seninde icerik konusunda (!) ofsayta dustugunu gorebilirim…dedigim gibi:sovulen siz olmadikca bence icerik hicbirsey susuzluk hersey:)

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:43

  küfürdeki espriyi yakalarsak sorun yok zaten. buradaki herkes de günlük hayatında gayet güzel küfür eder. ama işte tadını bozmamak lazım. bkz: kusma aparatı neden kaldırıldı.

 • dante
  Posted 09/08/2008 at 14:43

  isin tadini kacirdigimi dusunmuyorum..ama yinede surcu lisan ettiysem affola..(insallah dogru yazmisimdir,bide bunun icin firca yemeyelim)

 • dea
  Posted 09/08/2008 at 14:43

  Arkadaşlar, sakin olalım öncelikle 🙂

  dante: küfretmek güzeldir, bu sitede bulunan, daha açığı emeği olan herkes, kız, erkek farketmez, küfür eder.. Bundan da fena halde haz alır… Yalnız ananı bilmem ne yapiim demek, pek tatlı küfür değil, takdir edersin ki… Yoksa küfretmek sanattır 🙂

Leave a Comment