Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir site: Dahke.zine

Bu siteyi günlük adsl kotası tüketimine katan bireyler bilirler Dahke’nin ne menem bir şey olduğunu. Sınırsız tarifeye geçmiş elitler de elbette. Site tanıtımı tadında bir yazı olacak belki ama zaten uzun uzun anlatmaya da gerek yok kendilerini. İnternet dergahının şeyhlerinden birisidir bana kalırsa ve sanırım 98’de başladılar yayın hayatlarında, ya da hayat yayınlarına.

Web.archieve’de ilk indexlenen sayfa 2003 tarihli ve bu sayfa’nın ilk yazısı “uzun bir aradan sonra tekrar yayında” olmuş. Dahke’nin de makus talihi midir bilmem, sürekli ara veriyorlar be kardeşim.

Şimdilerde de güncel bir “uzun ara”nın ardından yeniden göz zevkimizi, gönül keyfimizi okşamaya başladılar. Web.archieve olayından başlarsak eğer, ilk indexlenen sayfadaki pembe Dahke.Com bannerı için Immo şu günlerde ne düşünüyor çok merak ediyorum ama tasarım açısından o günlerde bile başarılıymış adamlar, helal valla.

Konsept kategorize edilmiş yazıların arz-ı endamı şeklinde(ydi eskiden). FasulyedenKom ve diğer birçok webzine sitesi ile aynı konsept. Zaten bu yüzdendir ki, birçok mecrada Dahke’nin disguast klonu olduğuna dair eleştiriler yer almıştı uzun zamanlar önce. Tıpkı FasulyedenKom’un disguast ve dahke klonu olduğu iddiaları gibi. Elbette Dahke nasıl disguast’tan etkilendi ise, FasulyedenKom’da Dahke’den ya da Disguast’tan epeyce feyz aldı. Bunda gocunulacak bir taraf yok. Zaten iki günlük dünya be abicim, şu çöplükte bir elin parmağı kadar okunabilir yazı varsa ve bunlardan birisi de sizin parmağınızsa şayet, gerisi teferruattır. Klonmuş, özentiymiş, bunlar yalan dolan. Yoksa kolay olanı şimdilerde blog çöplüğünün yaptığı gibi aparma yazılarla google adsense geliri kovalamaktır sanırım. Dahke bunu yapmamış, içerik üretmiş, mecra yaratmıştır. Aksini iddia edenin çükü bamya kadardır zaten.

Neyse efendim, bu dahkeciler nasıl cenabet adamlarsa artık, yılda iki kere tasarım değiştirirler, üç kere database uçurturlar filan. O yüzden ve çok acıdır ki birçok güzel görsel, yazı, karalama şuanda ulaşılamaz durumdadır. Ama bu durum onların sikinde bile değildir. Çoğu kez Immo kişisi tarafından “Dünle gitti cancağızım, Ne kadar söz varsa düne ait, Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım…” dizeleri nakşedilmiştir sayfalara. (Sıkı takipçiyim yeminle…)

Son olarak bu adamlar yine farklı bir formatla, forumsal, blogsal belki, belki de kollektif bir yaklaşımla geri dönmüşler. iFrame, Cutenews, Word Press derken son oyuncakları da BBPress olmuş ki, ben bu yazılıma hasta olduğumu, en kısa zaman da bunu çalmak istediğimi buraya not düşmek isterim.

Immo kişisi FasulyedenKom semalarında bu şekilde bir yazı yazmamız için bize para teklif etti, geri çeviremedik. İlk site tanıtımından iyi kötü cukka indirmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, bu Dahke’deki para kimsede yok abicim. İstesinler, her gün buraya methiyeler düzerim ben.

Neyse, yazıyı sonlandırma vakti gelmişken, son olarak şunu söylemek isterim ki, bu işler kolay işler değil, yani “evet hadi site açalım, evet hadi fanzin yapalım, bu işte karı, kız boldur” mantığı değil bu. Biz de ucundan kenarından ayakta kalmaya, mecra oluşturmaya çalıştığımız 4. yılımıza girdik, dahke de yol gösterenlerimizdem sayılır, yıllarca bıkmadan, usanmadan hele internet gibi kaypak bir alanda arz-ı endam etmek kolay değil. Hele hele, internette yarattığın bu mecrayı fotokopi olarak Türkiye’nin dört bir yanına dağıtmak, okutmak hiç kolay değildir. Bu anlamda Dahke ciddi bir saygıyı ve alkışı hak ediyor. Tabii ki kompetanı değiliz, not vermek, ölçmek, biçmek gibi bir haddimiz yok. Nacizane beğenilerimizi sunmakla mükellefiz sadece. Haydi bakalım Dahke, bir daha gitme!

6 Comments

 • ağa
  Posted 11/08/2008 at 14:33

  turk punkinin ve punkcisinin vazgecilmez rehberi de olmustur dahke, sessizce sirf konser duyurulari icin bile takip edeni vardir (kim acaba?)

  ayrica bir fanzin digerinden etkilenmezse ben ona fanzin demem, suratina tukururum, nedir yani? lan hatta birak etkilenmeyi sniffin glue’yu bire bir kopyalasak keske.

 • ağa
  Posted 11/08/2008 at 14:33

  Bir de “tamam simdi sifreni e-mail adresine gonderdik” diye kandirmasa pek guzel olacak. 3 gundur ne e-mail geldi ne e-muhtira, uye olamiyoruz efendim, memet ali bey yardim edin.

 • dea
  Posted 11/08/2008 at 14:34

  Bana da aynısı oldu immo msn’den şifre generator geliştirmiş, 1234 olmuştu şifrem 🙂 immo@dahke.net‘e bi mail çakıyorsun, aynı tarifeyi uyguluyor.

 • ortega
  Posted 11/08/2008 at 14:34

  Hain immo 🙂
  demek ki herkese ayni sifreyi yolluyormus..

 • ağa
  Posted 11/08/2008 at 14:35

  immo, benim sifrem gelmedi. Burdan halledelim dicem ama mail adresimi yazıp enlarge your malafat seklinde mail da almak istemiyorum. e-mail mı atayım?

 • immo
  Posted 11/08/2008 at 14:35

  ok at

Leave a Comment