BÖ2009: Neden en iyi biziz, neden değiliz?

Blog Ödülleri’ne Topluluk Blogları kategorisinde aday olduğumuzu, çok iddialı olduğumuzu, eğer seçilmezsek ödül törenini döner bıçakları ile basacağımızı daha önce duyurmuştuk. Herhangi bir aksilik olmaması durumunda 15 gün sürecek oylama süreci bu gece 00:00’da başlayacak. Sitedeki sayaç şu sıralarda 12 saat gibi bir sürenin kaldığını gösteriyor. Heyecanla rakamların düşmesini izlerken FasulyedenKom’un neden yılın en iyi topluluk blogu olduğunu ve neden olmadığını sıralamak isterim.

FasulyedenKom neden yılın en iyi topluluk blogudur?

Çünkü;

 • 2004 yılında html ile başladığı yolculuğunu WordPress altyapısı ile devam ettiren FasulyedenKom 1718 gündür, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan karalamaya devam etmektedir. Bu ibadet eder gibi yazma çabasının getirdiği kutsallığı ise hiçbir zaman unutmamıştır.
 • Tek amacının yazmak olduğunu bir saniye bile unutmadan hit kaygısından mümkün mertebe uzak durmaktadır. Google hitlerine biat etmediği için, “Ülkemizi Eurovision’da Hadise temsil edecek” ya da benzeri gerzek konulara hiç mi hiç girmemektedir. “Kimin temsil edeceğini merak eden, açsın hurriyet.com.tr’yi okusun lan” diyerek zaman zaman gerginleştiği de olmuştur.
 • Site üzerinden reklam yayınlayarak 3-5 dolar kazanmak uğruna, el bebek, gül bebek büyüttüğü sitesinin sağını solunu sevimsiz google reklamları ya da çirkin arkadaşlık sitesi reklamları ile kirletmemektedir. Parasını cebinde verdiği bu sanal çöplükte seyirtirken bağımsızlık ve özgürlük tek baskın karakteridir.
 • Ziyaretçilerinin ana kaynağı olarak google.com’u görmediği için popüler keywordler ile çirkin içerik oluşturmayı reddetmiştir. Talihsiz bir “Etek altı fotoğrafçılığı ile savaş” yazısı vardır ki, hala “ne yaptım lan ben” diye oturup ağlamaktadır.
 • Ziyaretçilerinin büyük bir kısmı google’dan gelmemektedir. Bundan mutluluk duymaktadır.
 • Her zaman yazabileceği daha önemli konular olduğunu bilmekte, buradan hareketle msn avatarları, mp3 indirmece, hotmail şifre kırmacılık gibi gerizekalı kullanıcı odaklı yazılamalar yapmaz.
 • “SEO kraldır” kültüründen oldukça uzakta “İçerik candır” düsturunu benimsemiştir. Alıntı, çalıntı yazılarla içerik şişirmez, 3. sınıf gazete haberlerini satırları arasına eklemez. Kaliteli mi bilinmez ama özgün yazılarla kendi alternatif medyasını yaratır.
 • Birbirinden ilginç, birbirinden eğlenceli, birbirinden yaratıcı bir yazar kadrosu ile yayın yapmaktadır. İşsizlik sigortasına nasıl başvuracağını anlatan gariban bir yazar ile yapacağı dünya seyahatlerini yazan ehl-i keyf bir yazarı aynı çizgiye getirmeyi bilir.
 • Ana çerçevesini politika, gündem, hayat ve insan olarak belirlemiş, farklı görüşteki insanların yorum ve yazılarına saygıyla bakılmasını amaç edinmiştir.
 • Türkiye’nin kutup kutup ayrıştığının iddia edildiği bu günlerce dindarı da, ateisti de, türbanı savunanı da, karşı olanı da burdadır. Tam da burda. Ulusalcı, laik, Kemalist ya da muhafazakar, dindar, liberal, ülkücü, sağcı, komunist kitleyi aynı potada eritebilmektedir.
 • Bir Azeri Türkiye’nin Ermenistan politikasını eleştirmek ve Ermeni nefretinden bahsetmek için siteye gelirken, aynı anda bir Türk, Türk toplumunun Hrant Dink cinayetine gerekli önemi göstermediğini açıkca ifade edebilmektedir.
 • Özellikle WordPress altyapısına geçtikten sonra alabildiğine güncel, alabildiğince çok içerik üretmektedir.
 • Futbolu ve tribünü sever. Tribünden gelmiş, deplasman yollarını dibine kadar yaşamıştır. Bu vesileyle tribündeki kardeşliği de, kalleşliği çok iyi bilir.
 • Okumayı, düşünmeyi, yazmayı hayatın merkezine koymuştur.
 • Site içinde sinema, tiyatro ve hatta bienal kovalayan entellüktüellere de, Tarabya sahilde balık tutan balıkçılara da yer vardır. Hatta bu iki grup genelde aynıdır 🙂
 • İki duble rakı için adam bile keser. O derece alkolik, o derece dengesiz, o derece gergindir.
 • Türkçe’yi özenle kullanma çabası içindedir. Dahi anlamındaki -de’leri, soru eki mi’yi, ve her şey’i ayrı yazar. Fatih Terim’in İngilizce konuşmasına karşıdır.
 • Bir çırpıda sayabileceğimiz özelliklerimiz bunlar. Yeterli olduğunu düşünüyorsanız, bize oy vereceksiniz. Vermezseniz çocuğumuzu keseriz. Gergin olduğumuzu söylemiştik değil mi?
 • FasulyedenKom neden en iyi topluluk sitesi değildir?

  Çünkü;

 • Birbirinden ilginç, birbirinden eğlenceli, birbirinden yaratıcı bir yazar kadrosu olmasına rağmen, sitenin yükünü bu kadronun en vasat yazarı olan dea çeker.
 • Yükünü dea çektiği için zaman zaman sıkıcı olabilmektedir.
 • Özellikle son zamanlarda sık sık güncellenmesine rağmen hantal görüntüsünden kurtulamamıştır.
 • Güncellik kaygısı had safhaya çıktığında yazılarda yavanlaşma gözle görülür seviyeye çıkar.
 • Tasarımı vasatın bazen aşağısında, bazen yukarısındadır. Ama kesinlikle başarılı değildir.
 • 21. yüzyıl gerçeği olan pazarlama konusunda iyi değildir.
 • Sosyal medya ve komünite etkileşimi konusunda oldukça içine kapalı bir duruş sergilemektedir.
 • 2004’ten beri, yılan hikayesine dönen bir fanzine macerasının olması yeterince istekli olmadığını göstermektedir.
 • Zaman zaman ve genelde her zaman yorgundur.
 • Ve en önemlisi böyle salak saçma bir yazıya imza attığı için yılın en iyi blog sitesi filan değildir 🙂
 • dea

  2004'ten beri FasulyedenKom sitesinde yazıyor. Bekar. Karşı cinse düşkün. Şişman ve çirkin.

  BÖ2009: Neden en iyi biziz, neden değiliz?” üzerine 30 yorumlar

  1. Çalış, çalış, daha çok çalış diyen tüm kapitalist baskılara rağmen tembeldir.

  2. İddaa’da kaybedip iddaa üzerine beste yapabilen eğlenceli insanlardan teşekküldür.

  3. Apertura şampiyonu Boca’nın şampiyonluk kutlamalarını yerinden izleyen muhabirleri vardır. Ama kalk Taksim’de iki bira içelim desen, üşenir.

  4. Atkı bağlama teknikleri diye bir şahaser ortaya çıkarmıştır, ancak ilgili yazıyı google’da aratınca kendisine son sayfalarda yer bulandır. Hor görülen, küçümsenen ama koskocamandır.

  5. Yazar kadrosu, birbirinden bu kadar olesiye nefret eden insanlari barindirmaktadir. ATBS Dea’dan nefret eder, Ozan igor’dan nefret eder, herkes ulvi’den nefret eder, dellez herkesten nefret eder.

  6. Bu yazıya yapılan yorumları Son müdahaleler kısmında göstermeyen sitedir. WordPress nimetlerini sonuna kadar kullanır.

  7. “Reklam almıyoruz” diye ortalığı ayağa kaldıran sitedir. Ama 3 kuruş para verenin kapısında köpek olacak omurgasızlığı her an gösterebilir.

  8. obaa blog ödüllerine katılmış lan fasulyeden! du bakim bizim birader de işsiz güçsüz, wordpress’de falan bi iş bulurlar seçilirlerse. ne zamandır da girmiyorum, şöyle yalaka bi giriş yapayım.

   vaaaaayy babalar naaber..valla çok sevindim, ödülü de alıp gelecek dea eminim. zaten ne demiş atatürk? fasulyeden’in büyüklüğü ne ödül büyüklüğü ne punto büyüklüğüdür. öyle bir büyüklüktür ki alan adı konamaz! gece 12 olsun hemen oylamaya başlıyoruz. bir de ben şey duydum, oy verenlere e-posta adresi veriyormuşsunuz galiba. bunun için oylama sayfasının ekran görüntüsünü almamıza gerek var mı?

  9. 🙂 o ilk paragrafı (içses) olarak yazmıştım ama çıkmamış.

  10. Hahaha, ofa ya… Yemin ediyorum seviyorum bu adamı 🙂

   Ekran görüntüsü olayı mantıklı aslında. Ekran görüntülerini dea [bir binek hayvanı] fasulyeden.com’a mail atın. Hesap numaranızı da iliştirin altına. Sonra koltuğunuza oturup, cukkaların inişini izleyin.

   Tamam stratejimiz bu 🙂

   * * * *

   Tanımı da yapalım;

   Rüşvet veren sitedir.

  11. Yazarların kilo ortalaması 95’tir. Ofa’yı dikkate almazsak bu sayı 102’ye fırlar 🙂

  12. Zaman zaman kağnı gibi, zaman zaman ceylan gibi bir hıza sahip olan dalgadır.

  13. Dün gece köprücük kemiğini kıran, ama o kemiğin nerede olduğunu bilmeyen bir yazara sahip olan sitedir. Hahaha, ben buna gülüyorum ya…

  14. Genellikle bok gibi geçen bir mesai sırasında, yaşadığını hissedebilmek isteyen çaresiz, umutsuz, kararsız, kavramsız bir kişi tarafından yazılamalara maruz kalan sitedir. Mesaiyi bitirip eve gidince de uyur bu kişi, evet…

  15. Topluluk kategorisinde önemli rakipleriniz var ama sizi sonuna kadar destkleyeceğim. En azından içeriğiniz çok kaliteli, burada olmasa da gereken yerinizi bulacksınızdır.

   Kültür-sanat’ta bize de bekleriz 😀

  16. “Birbirinden ilginç, birbirinden eğlenceli, birbirinden yaratıcı bir yazar kadrosu ile yayın yapmaktadır. İşsizlik sigortasına nasıl başvuracağını anlatan gariban bir yazar ile yapacağı dünya seyahatlerini yazan ehl-i keyf bir yazarı aynı çizgiye getirmeyi bilir.”

   Sevdim bunu 🙂

  17. Topluluk Bloglarında toplam 62 aday olduğunu öğrenmiş, alayına gidebilecek bir ekibi olduğu için diğer 61 adayı korkutan bir siteyiz. yürü be kim tutar bizi

  18. sitenin eşeği işletme okumuş, adam pazarlamada başarısızım diyor. yazıklar olsun 😛

  19. çok eğlenceli yazılar yahu! ama yine de “çocuğumuzu keseriz!” ile birinciliğe oturdu bu site bence ajsdhjashdjash

  Yorumlar Kapalıdır.