Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boğazda sular ısınmakta…

Turkcell ‘Fena Halde Süper’ Liginde 21. Haftada Fenerbahçe ve Beşiktaş Şükrü Saracoğlu Stadında karşı karşıya geliyor.. Fenerbahçe – Galatasaray yaşattığı heyecanlar, ulusal ve uluslararası futbol mecrasında getirdiği ses sebebiyle dünyanın en büyük derbilerinden sayılıyorsa, Fenerbahçe-Beşiktaş maçları da tribün ve tribün dışı kapışmaları ile, tribün dünyasının merakla beklediği, maç öncesi ve maç sonrası tartışmaları ile ön plana çıkan bir maçtır..

Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı taraftarlar için boğazın öteki kıyısına motorlarla çıkartma yapmak aşağı yukarı yılın en önemli deplase eylemi sayılmaktadır.. Şimdi yine bu heyecanı yaşamaya başlamışken, Vali Muammer Güler önderliğinde toplanan İl Güvenlik Kurulu’nun kararı gereği Kadıköy’e Beşiktaş taraftarının alınmayacağının açıklanması Türk tribünlerinin en önemli ve kavgalı-gürültülü maçına darbe vurmaya yeltenmiştir..

Ancak sarı laciverte, siyah beyaza gönül veren binlerce ‘taraftar’ için karşı kıyıya çıkartma yapmanın verdiği hazzı vali de engelleyemeyecek gibi görünmekte.. Ligin ilk devresindeki maçta yine valinin karalı ile İnönü’ye girişi engellenen Fenerbahçe taraftarları günlerce tartışılan bir organizasyonla İnönü Eski Açığa gizlice girmiş, maçın ilk dakikaları ile birlikte renklerini belli edip “5 dakika olsa da Fener diye bağırmak / Bir efsane seninle beraber olmak” nidaları ile takımlarının yanında olma, İnönü’yü bilenler için boğaz tarafındaki eski açık tribünde yer alma arzusunun tırpalanamayacağını haykırmışlardı..

Şimdi sıra Beşiktaş taraftarlarında gibi görünmekte.. Beşiktaşlılar ilk devrede evlerine yapılan bu beklenmedik ziyarete cevap vermek için yarın Kadıköy’de olacak gibi görünüyorlar.. Fenerbahçelilerde geçen sene Kadıköy’de oynanan maçta, büyük ihtimalle bu deplasman yasaklarına zemin hazırlayan, o meşhur iskele baskınının hesabını sormak niyetiyle Beşiktaşlıları bekleyecekler..

Bir Fenerbahçe taraftar sitesinin Beşiktaş taraftarlarının Kadıköy’e maç oynanırken uçaklarla yabancı madde atacakları ihbarı ile Vali’yi göreve çağırmalarına Beşiktaşlılar kendi internet sitelerinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yetkililerini göreve çağırarak cevap verdiler.. Resimli haritalarla taarruz planlarını forumlarında tartışıp sitenin uçakla yabancı madde atılacağı haberini makaraya sardılar..

Fenerbahçeliler de dün gece Kadıköy ve Kızıltoprak sokaklarında duvarlara ‘Çarşı’ yazılamaları yapan bir grubu etkisiz hale getirip polise teslim ettiklerini sitelerinde duyurdular.. Beşiktaşlılar da yazılamaların başarıyla sonuçlandığını, stadın etrafının, Kızıltoprak ve Kadıköy’ün çeşitli bölgelerinin siyah beyaz renklere boyandığını, Fenerbahçeliler ile karşılaşmadıklarını, hadisenin polis tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyor..

Yarın azımsanmayacak sayıda Beşiktaşlı’nın semtlerinden çıkıp Kadıköy’e geçeceği aşikar.. Ve yine azımsanmayacak sayıda Fenerbahçeli’nin gerekli önlemleri alacağı..

Yarın ne olacak? Emniyet çok yakın takip ettiği bu düelloya hangi noktada müdahale edecek? Kaç taraftar kahpece sıkıştırılıp dayak yiyecek? Yada kaç kişiye 1000 YTL’nin üstünde idari para cezaları verilecek? Yada en son akıllara gelen soru.. Maçı kim kazanacak?

Leave a Comment