Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ergenekon hikaye, gasp şahane!

Sinan Aygün’ü çok sevmem. Kendisi bana göre içi boş, popülist ekonomik açılımlarda bulunur her daim. Bildiğin liberal ekonomicidir aslında ama şimdilerde ulusalcılarla anılan Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltında. Ergenekon ile ilgili olarak yeteri kadar kelam ettiğimi düşünüyorum. Anayasal düzene aykırı hareket eden, darbe planlayan, bu darbe için istikrarsızlaştırma politikası güden birileri varsa muhakkak cezalandırılsın. Kimse, ister şeriatçı olsun, ister darbeci, hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti anayasasına aykırı fiil ve eylem içerisinde olamaz. Buna izin verilemez.

Sinan Aygün Türkiye tarihinin en önemli soruşturmalarından birisi kapsamında gözaltına alınmış, soruşturma üzerinde gizlilik kararı var. Hatta o kadar gizli ki, 13 aydır hapiste yatanlar bile henüz suçlarını bilmiyorlar, iddianameyi bekliyorlar.

Ama bazı “kime yandaş olduğu malum” gazetelerde soruşturma ile ilgili ilginç detaylar yer alıyor. Misal 7 Temmuz’da darbe planı uygulamaya konuluyormuş. Madde madde de açıklamışlar neler yapılacağını. Nerden biliyorsunuz diye soruyorsun, “iddia edildi” diyorlar. Kim etti diye soruyorsun, “onlar bunlar” diyorlar. Sanki bizi çok fena yiyorlar.

Bir de Sinan Aygün’ün kasasından çıkan 2.5 milyon avro para konuşuluyor. Çok gizli soruşturma kapsamında zanlılardan birisinin evinden çıkanlar medyaya servis ediliyor. Neymiş, kasadaki paralarda Atatürk resmi yokmuş. Malum medya da hemen ortayı gole çeviriyor. 2.5 milyon avro ha? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı!

Adam Ticaret Odası Başkanı, haliyle ticaret yapıyor, haliyle işadamı. Bugün en paçoz mankenin, en dandik türkücünün evini arasan o kadar para bulursun heralde. Ama bir işadamında 2.5 milyon avro para insanlara şok edici gelebiliyor. Yada ben en son dün bir müşterimin yatırım hesabında 50 milyon YTL görünce şaşırma duygularımı yitirdim. Sadece bana normal geliyor.

Geçtim tüm bunları. Bu nasıl bir ifşaadır yahu? Hayır, şimdi biz FasulyedenKom diye abuk bir site değil de hırsızlık ve gasp çetesi olsaydık iki gün gazete okuyarak büyük bir vurgun planı yapabilirdik. Bu adam içerde, kasalar evde, karısı evde yalnızdır, ya da en kötü ihtimalle bir iki tane hizmetçisi vardır. Alsam tosunu, werdure’yi, bir de canoglan’ı, dayansak kapıya… Emniyet sağolsun, içeride iki tane kasa var, bir tanesi altın dolu, bir tanesi 2.5 milyon avro nakit para. Kasaları polis açamamış ama mahalleden çilingir çağrımışlar o açmış. Ee o zaman biz de açabiliriz, ne kadar zor olabilir ki? Gerçi açık adresi vermemişler ama onu da biz bulalım canım, herşey devletten beklenmez ki…

Ya yazarken bile gülüyorum bu duruma. Bu nasıl soruşturma, bu nasıl polis, bu nasıl medya ya… Özel hayatı ifşaa mıdır, çok gizli soruşturmayı magazinel hale sokmak mıdır, yoksa elde avuçta bişi yok bari çamur atalım, muhakkak izi kalır mantığı mıdır nedir? Neyse bizi ilgilendirmez. Bu gece kimseye söz vermeyin, gaspa gidiyoruz 🙂

12 Comments

 • cezza
  Posted 08/09/2008 at 12:44

  Çok haklısın. Bu çok önemli çeteleşmenin ciddiyetini anlayamayan bir bölüm basının sadece haber çıkartalım diye oluşturduğu saçmalık bu. İstediği kadar parası olabilir. Ato başkanına Atatürkçüsün Eurolarla ne işin var demek ve bunu haber yapmak komedi.

 • cezza
  Posted 08/09/2008 at 12:47

  Aslında Basının bir gerçekte varki o para Ergenekon çetesinin darbe planlarını gerçekleştirmek için kullanması için ayrılan gizli para olabilir. Ancak sadece paranın kaynağının ne olduğu konuşuluyor

 • dea
  Posted 08/09/2008 at 12:47

  Ceza dediğin olabilir elbette, Kırşehir’e kurulacak 5 yıldızlı otelin sermayesi de olabileceği gibi. Herşey olabilir adamın kendi parası.

  Darbeyi finanse etmek için ayrılan para olduğuna dair bulgu olsaydı polis el koyardı heralde. Ya da kayıtdışı paraysa Maliye hemen devreye girerdi/girebilir.

  Medya hadisesi üzerine bir eleştiriydi bu. Misal tam da şu saatlerde ATV bir belge gösteriyor. Suikast yapılabileceğine dair cümleler içeren bir belge. Fenerbahçe Orduevi’nde çıkmış söylenene göre. Size kim verdi bu belgeyi diye sorası geliyor insanın ama soruşturmanın gizliliğinden kastedilen bu sanırım. Medyaya servis edilen bilgileri sorgulamak imkansız. Gizli çünkü.

  ATV-Sabah, Zaman ve Taraf’tan takip edeceğiz artık soruşturmayı. Diğerlerine gizli, bu abilere açık, yayla gibi…

 • barış
  Posted 08/09/2008 at 12:48

  Ben bu aralar paraya sıkışığım da biraz, gece ben de gelsem?

  Sabah işe giderken radyoda gazete haberlerini okuyan bir adamı dinliyordum önce 2,5 milyon € dedi son okudğu 2-3 gazetede miktar 3 milyon €’ya çıkmıştı. Duyum değil bişey değil yahu bari bilgiyi doğru yazın.

 • cezza
  Posted 08/09/2008 at 12:53

  aslında Cumhuriyet gazetesinden takip etmek daha kolay olurdu İçlerinde örgütle bağlantılı birçok eleman var. Bilgi sızdırmak yerine direk kaynak mevcut 🙂

 • dea
  Posted 08/09/2008 at 12:53

  Fettoculardan öte örgüt mü var allasen? Bizimkilerin iddianamesi bile yok daha 🙂

 • werdure
  Posted 08/09/2008 at 12:54

  “Bu adam içerde, kasalar evde, karısı evde yalnızdır, ya da en kötü ihtimalle bir iki tane hizmetçisi vardır.”

  Adam 2.5 M avroyu evinde saklıyor. Bu soruşturma olmasa bile sıkar biraz. Sen sanıyorsun ki senin apartman dairen gibi bir ev orası. Vurcan tekmeyi gircen içeri canoğlan kasayı kemirecek sonra gelsin paralar. Ne olduğunu anlamadan piranalara yem yaparlar bizi.

 • dea
  Posted 08/09/2008 at 12:55

  Werdure disiplinsiz hareketleri ve takım kaptanına medya önünde eleştirilerde bulunması nedeniyle kadrodan çıkartıldı, bilginize…

  Onun yerine görev ve sorumluluk bilinci, askeri tecrübe ve eğitimi nedeniyle ATBS eklendi.

  Gazamız mübarek olsun!

 • canoglan
  Posted 08/09/2008 at 12:57

  mahuhahua

 • werdure
  Posted 08/09/2008 at 12:57

  Bir terlik giydik diye yapılır mı lan bu yaz günü?

 • emre
  Posted 08/09/2008 at 13:58

  mahuaha beyler bende gelebilirmiyim. lan bu arada atbs hoşgelmiş beş gelmiş.. yahu adam ato başkanı onda 2,5 milyon olmaycakta bende mi olacak adamlar tayyibe 1 milyonluk bentley veriyoda,oğlu bilmem kaç milyona gemi alıyoda ato başkanında mı olmayacak bu para. Bu nasıl bir acındırmadır ben anlamıyorum.

 • rapper
  Posted 08/09/2008 at 14:00

  Bu plana yardımcı olması açısından melih gökçek’ten bir alt geçit istiyoruz kasaların bulunduğu odaya.

  Bu arada istiyoruz diyerekten hemen plana dahil ettim kendimi ehe ehe

Leave a Comment