Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Götü tutuşasıcalar!

Geçen gün, sabah 7.30 civarı Mecidiyeköy’de servise yetişmek için uyku sersemi seri adımlarla yürürken, yolun karşısına geçmek için bir kırmızı ışıkta durdum. Bir an önce ışık yeşile dönsün de artık karşıya geçeyim diye beklerken, yolun tam karşısındaki reklam panolarına gözüm takıldı. Uzaktan bir şeyler seçiyorum, ama herhalde uykunun mahmurluğundan olsa gerek yanlış görüyorumdur diye düşündüm. Artık yeşil ışığı daha bir sabırsızca bekleyip, bir an önce karşıya geçeyim de ne olduğunu tam olarak göreyim diyordum içimden.

Karşıya geçtim, fakat gördüklerimde yanılmadığımı anlayıp, o anda aklıma gelen hemen tüm küfürleri savurduğumu hatırlıyorum. Reklam, Diesel isimli firmanın (muhtemelen sizlerin de sağda solda sıkça rastladığınız) “Global Warming Ready” (Küresel Isınmaya Hazır) reklam kampanyasının afişiydi.

Artık bundan bile ekmek çıkabiliyor insanlara demek ki. Reklamın detaylarına pek girmek istemiyorum, gayet hasta ruhlu reklamcılar tarafından hazırlandığı aşikar olan bu reklamda, küresel ısınma sonucu mahvolmuş mekanlarda insanların üzerinde hala diesel marka kıyafetler falan var. Yani dünyanın anası s*kilecek, ama insanlar marka isteklerinden vazgeçmeyecekler. Yani insanlar yiyecek ekmek bulamayacaklar, ama götünde son model kot pantolon olmazsa gene rahat edemeyecekler. Yani dünyanın her yanı sular altında kalacak, ama Diesel fabrikaları okunup üflendikleri için onlara bir şey olmayacak, biz her zamanki gibi bunların ürünleri bulabileceğiz.

Söyleyecek sözlerin kalmadığı anlar bunlar. Milyonlarca insanların öleceği bir felaket varmış kapımızda, kimin umrunda. Varsın olsun, yine de kasalarımız dolsun diyen insanlar bunlar. Kapitalizm her zaman iğrençti, her zaman aşağılıktı, ama bunu da beklemiyorduk hiç. Hiç ummadığımız yerden vurdunuz bu sefer.

Bir sözüm de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, şimdiye kadar hiç bir işi doğru düzgün beceremediniz zaten de, hani dışarıya karşı kendinizi dindar gösteriyorsunuz ya, dindarız müslümanız diyip oy topluyorsunuz ya, bunun dinin hangi kısmınca uygun olduğunu da açıklasanız seçmenlerinize…

(Editörün notu: Diesel ve çalışanlarına ana avrat küfürlerden ibaret olan paragraflar çıkarılmıştır…)

5 Comments

 • canoglan
  Posted 10/08/2008 at 21:04

  diesel 1 ytl olacak !

 • werdure
  Posted 10/08/2008 at 21:04

  Dondum kaldım resmen. Tam Türkiye ye yakışır bir olay!

 • willennium
  Posted 10/08/2008 at 21:05

  diesel küresel ısınmaya karşı yaptırım uyguluyoruz falan diyor yurt dışında tabi tr de bunun tam karşıtı olan reklam yayınlıyor. bunu yapan ilk firma değil tabi ki..amaçları ne acaba..?

 • dellez
  Posted 10/08/2008 at 21:06

  Bir ekleme yapalim, eger yanlis bilmiyorsam bu reklam sadece ulkemizde degil tum dunyada yayinlanan bir kampanya.

 • goner
  Posted 10/08/2008 at 21:06

  “Dünyayı su basmış, diesel’e vızzz gelmiş”

Leave a Comment