Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gravatar nedir?

Öncelikle “Avatar nedir?” gibi bir soruyla başlamak lazımdı aslında ama sanırım burayı okuyan, takip eden, oluşturan herkesin belki övünerek (kültür-sanat forumları, teknoloji forumları) belki de utanarak, gizleyerek (no-rapid anatemalı adult forumlar) andığı bir forum geçmişi vardır. O yüzden direkt başlıkta yeralan soruya geçelim.

Gravatar, Globally Recognized Avatar’ın kısaltılmışı. O da “dünyaca tanınan avatar” demek. Haa çıkıp ısrarla “peki avatar nedir arkadaşım?” diye sorarsanız eğer, onun da cevabı var, ona da hazırlıklıyız. Avatar Sanskrit diline ait bir kelime. Ali Şen’in ana dili gibi Sanskritçe konuşabilmesini geçiyorum, avatar sankritçe’de tanrının yeryüzüne indiğinde büründüğü görüntü anlamına geliyor. Bu kadar çok kelimeyi 6 harfle anlatarak ne denli saygıyı hakettiklerini de anlamış olduk. Ama fakat lakin, bu avatar kelimesi internet ve bilhassa forum dünyasına nasıl giriş yaptı onu pek bilemiyoruz.

Gravatar’a geri dönelim biz. Bu servisin amacı yorum yaptığınız ve tabii elbette Gravatar destekli sitelerde, bloglarda mütemadiyyen sizin avatarınızı göstermesi. Daha açık ifadeyle e-posta adresinizi yazarak Gravatar’a üye oluyorsunuz ve bir avatar seçiyorsunuz. Seçmiş olduğunuz bu avatar 3-5 saat içerisinde onaylanıyor ve artık Gravatar desteği sunan tüm sitelerde, bloglarda Gravatar’a üye olurken vermiş olduğunuz e-posta ile yorum yazınca o avatar görüntüleniyor. Böylece yorumlarınızda anlattıklarınız ve seçmiş olduğunuz isim/lakap dışında bir de avatarınızla farklılık yaratmış oluyorsunuz. Şahane ortam yapıyorsunuz yani.

Bu dahiyane fikri şimdilik sadece WordPress kullanıcıları kullanmakta. Ama yakın zamanda haber siteleri, forumlar gibi çok daha çeşitli alanda kullanılabileceğini düşünmekteyim.

Peki bunları neden anlattım? Çünkü yeni FasulyedenKom’da biz de gravatar servisini kullanacağız. Yani yazmış olduğunuz yorumların yanında sizin seçmiş olduğunuz avatar da yeralacak. O yüzden Gravatar.com adresine giderek, FasulyedenKom sitesi üzerinde kullanmak istediğiniz e-posta adresinizle bir hesap açtırmanızı, avatarınızı sisteme yüklemenizi önermekteyim. Ha “benim işim olmaz kardeşim, abidik gubidik işler bunlar” derseniz, size de bir sürprizimiz olacak 🙂

11 Comments

 • ATBS
  Posted 16/09/2008 at 11:33

  Ne süprizi sevenlerin deasıymışsın birader. Her an nereden bi kuş çıkaracaksın acaba yine tedirginliği var üstümüzde. Helikopter sesi duymuş Şaakaşviliye döndük.

 • misafir
  Posted 16/09/2008 at 11:34

  gavatar 🙂

 • kayser
  Posted 16/09/2008 at 11:34

  gerilim olur musun dea?

  bekle allah bekle..sürekli yapıalcak yeniliklerden bahsediyosun..inşallah olur diyoruz.. haybenden heyecanlandırmıyosundur umarım bizi :d

 • dea
  Posted 16/09/2008 at 11:34

  Valla bu gavur milliyeti der ya hani “deadline” diye, hah işte bende o deadline hassasiyatı olsaydı ahh ahh bugün çok başka yerlerde olurdum ama, şimdi böyle ramak kaldı, ha oldu olucak, sanırım olmuycak, hehe oluyor lan oluyor şeklinde takılmaktayız 🙂

  * * *

  Oluyor galiba, bilemedim ki 🙂

 • cezza
  Posted 16/09/2008 at 11:35

  gravatar’ın sistemlerde kullanılmamasının tek nedeni çok az kişinin b gerçeği bilip kullanmasıyla, çoğu yorumda sabit(admin tarafından atanan) gravatarların kalması. ve böyle olması hem olayın işlevselliğini kaybetmesine neden oluyor hemde görsel olarak kötü duruyor.

  eğer herkes yaparsa yeni sistemde güzel bir işe imza atılmış olunur

 • canoglan
  Posted 16/09/2008 at 11:35

  Valla bu gavur milliyeti der ya hani “deadline” diye…Bence bu tarz paragraf başlangıcı, bir sonraki cümlenin vicdan temizlemesi gibi. Ben de yapıyorum arada sırada. Deadline kelimesini kullanmak istememek, ama kullanmak zorunda olmak ve bir öncümleyle vicdanı rahatlatmak. Bir “ölüm çizgimiz” olsaydı keşke.

 • bal
  Posted 12/12/2009 at 02:16

  nedir bu gavata

 • dellez
  Posted 18/02/2011 at 08:58

  Değiştirdim, ve fakat hâlâ ve ısrarla aynı resim çıkmakta. ctrl+f5 de denedim, olmadı. Neden böyle yapıyorsun bana sayın dea insanı?

 • dellez
  Posted 18/02/2011 at 09:26

  Tamam, değişti, panik yapma…

 • Post Author
  dea
  Posted 18/02/2011 at 23:02

  la gravatar’ı ben mi yaptım, ne bana çemkiriyon sen?

Leave a Comment