Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gülse Birsel ve şiir

Herkes şiir sevmek zorunda değil tabiki.. Seven de olacaktır, sevmeyen de. Bunu açıklayabilmelidir de isteyen istediği yerde; ifade özgürlüğü bunun için vardır çünkü. Ama hiç kimsenin, sevmediği ne olursa olsun, aşağılamaya hakkı yoktur. Gülse Birsel şiir sevmezmiş.. Bunu saygıyla karşılıyoruz biz de; ama aşağılamasını hatta dalga geçmesini onca şaire, onca şiire saygısızlık olarak kabul ediyoruz doğrusu.

Şiir edebiyatın belki de en güzel kolu.. En çok emek isteyeni, en çok birikim isteyeni, kulağa en hoş geleni hatta edebiyatın müziği, notası, şarkısı. Güzel şiir insanı büyüler, güzel şiir insanı yeniler, artırır, çoğaltır hatta anlamlandırır..

Bazen bir koca hayatın özetini tek bir mısrada okuyabilirsiniz, bazen en geçilmez duygu sellerini bir şiirle dışa akıtabilirsiniz, bazen gözünüz taşar, bazense içiniz coşar.. Şiir insanın kanını kaynatan, beynini, idrakini çalıştırandır aynı zamanda; şairse kelime işçisidir bir anlamda..

Birsel demiş ki, “Düzyazı olarak istediğin şeyi yaz. Sonra cümleleri devir, başı sonuna sonu başına. Aralarda da, üç dört kelime, satırbaşı, bir kelime, satırbaşı yap, oldu şiir.” Ve devam etmiş; “Bakınız, örnek veriyorum:
“Dün akşam, canım çok sıkıldı, bir arkadaşımı aradım. Sonra çıktık beraber meyhaneye gittik.” Bu şiir mi şimdi? Hayır, henüz değil. Bakınız, altta müzik hayal edin.


Canım çok sıkıldı
Dün akşam
Bir arkadaşımı
Bir arkadaşımı aradım
Çıktık beraber
Gittik bir meyhaneye
Dün akşam
Çok sıkıldı canım
Sonra
Dün akşam
Bir arkadaşımı aradım…”

Neyse yazısının tamamını buraya alacak değiliz elbette, hazret resmen dalgasını geçmiş işi bitirmiş. Bizce her yazarın, özellikle köşe yazarlarının sorumluluk sahibi olmaları gerekir. Yaptıkları bu tür kendini bilmez, haddini aşan eleştiriler bir çok kişiyi üzebilecek cinstendir. Bütün hayatını şiire adamış insanları rencide etmektir. Kısacası ayıptır..

Onca emeği ve emekçiyi hedef alan bu yazıya Can Yücel’in “Her Şey Sende Gizli” şiirinin ilk mısraları ile cevap verelim isterseniz ;

Yerin seni çektiği kadar ağırsın
Kanatların çırpındığı kadar hafif..
Kalbinin attığı kadar canlısın
Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç…
Sevdiklerin kadar iyisin
Nefret ettiklerin kadar kötü..

Leave a Comment