Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CV’ler Hazır mı? Hazır CV lazım mı?

İnsan gençken çok şeyler hayal eder. Büyüyünce öğretmen, pilot, doktor vs olmak ister çocuk. Neden olduğunu bilmeden pervasızca her dala konmak ister insan gençken. Yıllardır ülkemizde okur-yazarın azlığından yakınılır; genç nüfusun çokluğuyla övünülürdü. Şimdi, ikisi de fos çıktı. Bir tek işsizlik yıllardır baki. Birçok genç şu an okur/yazar, fakat işsiz. Toplumun üzerinde durduğu, devamlı birbiriyle alakalı üç ayağı vardır: EĞİTİM, EKONOMİ ve SİYASET..

Birisinin kötülüğü diğer ikisine, dolayısıyla tüm topluma sirayet etmekte. Eğitimin (ki çok yönlü) etkin olmayışı; devamlı egemen bir kitle barındıran siyaseti ortaya çıkarıyor. Böyle bir siyaset de beslediği ve beslendiği ekonomiyi… Bu iki kurum -ekonomi ve siyaset- birbirlerini besledikçe eğitimin de işlerine çomak sokmasına izin vermiyorlar. Bilmem anlatabildim mi?

Her konuda adını anmadan geçemediğimiz küreselleşmenin tabanı da ekonomi olduğu için, en büyük küresel sorun işsizlik. “Aç insan herşeyi yapar” savı bize bu yüzyılda baya pahalıya mal oldu: İşsizlik. Dünya üzerinde en etkili etkisizlik bu olsa gerek.

Nasıl gelişip de, kendi gelişme mekanizmasını (Karl Marx bir gün yıkılacağını söylemiş) yarattığını anlamladıramadığım kürelleşme (kapital ekonomi) yine anlamlandırmaktan tamamıyle uzak olduğum bir biçimde işsizliği de her biçimde herkesin kullanabileceği bir silah haline getirdi. En bariz örneği, her dönem ve sistemde kendini göstermeyi ve etkin olmayı başaran mafya için işsizlik bir derya gibi.

Yaşam kalitesini yükseltmeye çalıştığımız şu günlerde, aksi gibi, her gün yaşamlar ucuzlamakta. Ölüm çok kutsal ve özel bir olayken ülkemizin dibinde hergün canlı yayında kafalar kesiliyor. Çalışan, çalışmayan herkes büyük patronlarca birbirlerine peşkeş çekiliyor. Bir çok ülkede düşük fiyatlara çocuk çalıştırılıyor.

Mezuniyetime iki yıl kala, iş telaşına düşen o büyük kitlenin arasında ben de varım. Hemde çocukken kurduğum hayallerden tamamıyle farklı. Nasıl iş bulurum? Cevaba yaklaştıkça daha bir vahimleşiyor olay.

Bu devirde işe girmek için iş talep ettiğiniz kuruma sizi tanıtacak, adına kısaca CV dediğimiz kağıtları gönderiyoruz. Zahmet edip kendimiz CV hazırlıyoruz, ya da internetten hazır CV, hazır CV örnekleri, hazır CV indir gibi aramalarla sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. O kağıtta bütün meziyetlerimizi (Onaylı), albenilerimizi sergilemek zorundayız. Burdan mezun oldum, şu işlerde görev aldım, ben şu, şu meziyetlere sahibim diyerek kendimizi pazarlamalıyız modern çağa. Kitap okumayı da çok sevdiğimizi belirterek elbette. Eğer ben kendimi pazarlamam diyorsanız, o zaman siz önceden kendinizi pazarlamış veya pazarlanmışsınız sizi etkin bir yere getirecek diye güvendiğiniz kişiye. Böyle olmasını istemezdik ama…

Hazır CV örnekleri mi?

Bir zahmet kendiniz karalayın…

Leave a Comment