Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kola sağlığa zararlıdır

İnsanoğlunun teknolojik aletleri koruma güdüsü beni her zaman güldürmüştür. Yeni alınan bir alete anlık bir itina gösterilmesi normal tabii de, misal koruyucu plastik zımbırtılar özenle muhafaza edilir ve aylar sonra bile kullanılırsa bu biraz takıntılı bir halmiş gibi gelir. Yıllar evvel kumandalar naylonla kaplanırdı bu ülkede. Sonunda kumandanın o kadar da mucizevi bir alet olmadığını idrak ettiğimizden olsa gerek vazgeçtik bu huyumuzdan. Hatta televizyonu izledikten sonra, üzerine kocaman kutusunu geçirenlere bile tanık oldum evvel ömrümde. Ahir ömrümü sen koru kolla yarabbim. Öyle bir delilik, öyle bir kendinden geçmelik…

Dedim ya, güldürmüştür bu aşırı titizlenmeler, itina göstermeler. Keşke şimdi de güldürebilse… Lakin canım, cicim, herşeyim laptopuma kola döktüğüm günden beri “Açaydım gollarımı böyle, dökülme lan kola diyeydim, kaç ordan laptop, çekil ordan diyeydim” modunda ağlamaklı gözlerle çalışmayan koca, kara kutuya bakmaktayım.

Herşey eve bir ailenin misafir gelmesi, odamı onlara tahsis etmem, benim de ev arkadaşımın odasını kullanmak zorunda kalmamla başladı. (Stadyumu bilenler için söylüyorum, ev arkadaşım huss’un ikamet ettiği deniz tarafına bakan oda) Ayıptır söylemesi benim çalışma masam biraz ağırca olduğu için her türlü darbeye karşı mukavemet gösterbiliyorken, huss’un odasındaki nazlı gelin gibi salınan, üzerine sinek konsa ortalığı ayağa kaldıracak kadar tezcanlı bir masa. Şimdi ben yüzlerce, binlerce kere yaptığım gibi laptopun yanına kolamı koydum, kendimi de (takriben 100 kilo diyelim) koltuığa doğru atıvermiş bulundum. Koltuk sen masaya çarp, masa sen bu ufacık darbeye 7.2 richter muamelesi yap, kola bardağı sen bu yüzden yalpalan, bardağın içindeki kola sen de azgın bir nehir, bir çağlayan edasıyla benim gözbebeğim, güzeller güzelim laptopuma dökül. Eee, dea sen de gerizekalı gibi ufak bir kurulamadan sonra “lan çok da dökülmedi ya, baksana harala gürele çalışıyor alet, canavar bu ya, abi Japon yapıyor ya” diye diye aleti çalıştırmaya devam et.

Lakin idrak etmek gerekiyor ki bu mınısssiikikitititttğtiiiimiiiiinn teknoloji sektörünün para yeme kısmı Tokya’da ama, üretim Tayvan’a kaymış durumda. Ee bir alete Tayvanlı eli değdiyse oo aletten hayır gelir mi? İnanın ki bir fikrim yok, Tayvanlı eli ne lan hem? Bak sinirden şirazem de kaydı.

Neyse efendim, kola faciasından takriben 15-20 dakika sonra, artık alet kendi içinde nasıl bir savaş verdiyse, nasıl bir mücadele gösterdiyse bilinmez, bir anda mavi ekranla karşı karşıya kaldım, “la ne diyor bu” diye okumama fırsat veremeden ekran gitti, geldi, gitti, geldi… Ben de bu sırada crush kelimesini okumayı başardım. 3-5 saniye süren “Aa bana birşey anlatmaya çalışıyor galiba” gerzekliğini saymazsak gayet çevik ve soğukkanlı bir şekilde aleti kapattım. Tekrar kuruladım, saç kurutma makinesi ile de bir güzel şekil verdim.

Sorunun düzeldiğine ikna olmamı sağlayacak herhangi bir done olmamasına rağmen, nasıl bir gözükaralıksa bastım power tuşuna. Power ışığı 2-3 saniye kadar yandı, HDD ve fan o çük kadar ışığın kutsal direnişine hiç saygı göstermediler, istiflerini bile bozmadılar. O ışık da çekti teslim bayrağını ve söndü. O kadar. Ötesi yok.

Bilgisayar konusunda uzmanlığına hiç fe güvenmediğim çakma nerd arkadaşım depp, “10-15 gün bekle, kurusun aletin devreler, sonra dene, şanslıysan çalışır” dedi diye öylece bekliyorum. Lakin bu bekleme işinin laptopu çökertmiş olmaktan daha sancılı olduğunu da belirtmeliyim. Çeşitli platformlarda çareler aramakta, canım cicim laptopuma kavuşacağım günü iple çekmekte, teknolojik oyuncaklarına iyi davranan, gözü gibi sakınanlara bir özür borçlu olduğumu idrak etmekte, “bir daha onun canını yakmayacağım, ühühü” diye iç çekmekteyim. Soran olursa berbat haldeyim.

19 Comments

 • aga
  Posted 29/07/2009 at 00:40

  O is bitmis, cok bekleme. Kola da sevdigimiz bir icecektir, bu vesile ile ona da camur atma, bira da dokulebilirdi. Adamlar 2 terabaytlik disk yapiyor, efendime soyleyim iki sene once 512k ram hizli iken simdi 8 gb ram ortalama bilgisayara giriyor, 100 gb usb disk bile uretmis manyaklar gel gor ki sivi gecirmeyen laptop klavyesi yapamadilar. Mal misiniz sayin uretici? Teknoloji falan gelistirmiyorsun lan cok mekanik. Philips skuba dayving yaparken bile kullanabilecegin tras makinesi yapti, suyun altinda calisiyor hic de bozulmuyor, ayni teknolojiyi kullansana sayin bilgisayar ureticisi abi, cok mu zor? Tobe tobe ya.

 • werdure
  Posted 29/07/2009 at 00:59

  Getir çözeriz.

 • Post Author
  dea
  Posted 29/07/2009 at 07:48

  @Ağa neden yapsınlar ki?
  Bu olayı anlattığım ortamlarda 2-3 kişi daha “Ulan dün ben de Ice Tea döktüm”, yok işte “Daha geçen hafta bira döktüm” gibi tepkiler verdi. Hepsi de gidecek paşa paşa yeni laptop alacak. Sektör böyle aykta kalıyor bana kalırsa…

  @werdure: Olm bak duygularımla oynama, siz kimsiniz, nasıl çözüyorsunuz? Seni en son bıraktığımda ipsiz sapsız bir adam değil miydin?

 • werdure
  Posted 29/07/2009 at 14:01

  İşsiz olmakla ne alakası var tospa. Bir yıl laptop,anakart,optik ürün,projektör,monitör yetkili servisin de çalıştım. Chipset lerde sorun yoksa çözeriz.
  Aslında en iyisi sen bir git yetkili servise dudağını uçuklatacak bir fiyat al ondan sonra konuşalım. 🙂

 • Post Author
  dea
  Posted 29/07/2009 at 14:18

  Yok işsizlik derken, hani laptopla alakalı bir işte mi çalışmaya başladın acaba diye dediydim.

  Yetkiliye hiç gitmeyeceğim ya, direkt merdivenaltı tamircilik sektörü ile muhatap olmayı düşünüyorum 🙂

 • igor
  Posted 29/07/2009 at 16:53

  verdur sen önce tamir için aldığın laptopları benim evimde unutma, ondan sonra çözersin

 • werdure
  Posted 30/07/2009 at 00:13

  Vay efendim benim dedemdeki cek danyılslar kimsede yokmuşda. Vay efendim benim dedemin cek danyılsları çok meşhurmuşda. Bana dedemi övmeyin kardeşim bana malum düğün için gerekli paraları yatırın.

 • Post Author
  dea
  Posted 30/07/2009 at 22:04

  Verdur, benim alet tamircide şuan. Adam bugün yarın arayıp, ne kadar para sıkıştığını söyleyecek, duruma göre bakacağız.

  Peki sen nasıl hallediceksin onu anlamadım ben alet edevat filan, bilmediğimiz bir atölyen mi var?

 • werdure
  Posted 31/07/2009 at 00:42

  Yapamazsam yada yaptırırım. Az çok tanıdık var birçok servisde. Lakin sorun şu ki racona göre başkasının bızıkladığı alet bızıklanmaz. 🙂
  Bir fiyat söylesin bakalım. Duruma göre hareket ederiz 🙂

 • Post Author
  dea
  Posted 02/08/2009 at 10:10

  Chipset lerde sorun yoksa çözeriz.

  Chipset gümlemiş. Adam ben yapamam chipset dedi. Yarım alıcam tamirciden. Chipset tamiri yapan yerler var, ya da yeni bir anakart alman lazım dedi.

  Bir işim de rast gitse…

 • werdure
  Posted 02/08/2009 at 23:06

  İşte o çirkin olmuş. Marka model mesaj at bana. Bir de hangi chipset olduğu hakkında fikrimiz var mı? Adama sor. Güney mi Kuzey mi?

 • Post Author
  dea
  Posted 03/08/2009 at 07:51

  Toshiba A200 1LA model. Chipseti bilmiyorum tabi, akşam sorarım.

 • alfredo
  Posted 03/08/2009 at 10:34

  senin neyine toshiba olm. Sonu böyle olur tabi.

 • Post Author
  dea
  Posted 03/08/2009 at 11:01

  Yu-ma-tu laptop yaptı da biz mi almadık 🙂

 • dea
  Posted 03/08/2009 at 19:45

  Kemoş, Anakartı bilenler için söylüyorum Kuzey Kale arkasındaki chipset gümlemiş. Adam anakart bakıyor piyasadan, daha bulamamış. Anakart uygun bulursak, değiştirmeyi düşünüyor. Olmazsa chipseti yaptırıcan dedi.

  Adam iyi niyetli birisine benziyor da, ben birkaç yere daha haber saldım. Sen de bir araştırır mısın anakart ya da chipset filan, ne gerekiyorsa yapıcaz artık…

 • altar
  Posted 03/08/2009 at 20:26

  Anakartına iki dakka bakabilir miyim diye koştura koştura geldi iri kemikli likyalı. Ulan Wc ye gidicem ayrılamıyorum aletin başından. Anında söker parçalar laptop faresi alır götürür de göremeyiz bile.

 • werdure
  Posted 04/08/2009 at 00:09

  Sana iyi kötü bir şekilde yardımcı olabilecek bir adama abik gubik sıfatlarla seslenirsen bu iş bürokrasiye takılır. Ondan sonra vay efendim niye bir işim rast gitmiyor. Tamirciye ne yapıyorsun Allah bilir?
  – Noldu lan bizim alet?
  – Uğraşıyoruz abi.
  – Yapsana lan çabucak, parasıyla değil mi? Paramla döverim seni.
  – Chipset sıkıntılı iş abi, valla uğraşıyorum.
  – Bir işi beceremedin gitti mına koyim.

  Yarın öğlen haber bekliyorum. Eğer öğleye kadar ben seni aramazsam bilki aranmadığımdandır. O zaman ne yapacaksın? Beni arayacak veya mesaj çekeceksin ki, ben de adama tekrar pres uygulayacağım.

  Chipset tamiri ile alakalı bir fikir vereyim sana. Bildiğin veya tavsiye edilen, bir yere götür mümkün mertebe. Adam alır Chipseti değiştircem diye yapamaz. Ondan sonra der ki senin yollar kopmuş yapacak bir şey yok ölmüş bu al kartını. Teknik olarak vakıf olmayanlar için bir daha yazayım “ameliyat çok başarılı geçti, hastayı kaybettik”. Tüyü dökülmüş tavuk gibi ortada kalırsın.

 • Altar
  Posted 04/08/2009 at 01:00

  Onun platini meme yapmıştır. Bi zımparalayın hiç bi şeyi kalmaz.

 • Post Author
  dea
  Posted 04/08/2009 at 09:31

  Düşene bir de sen vur Verdur! Vurdur, Verdur, Vurder, Kahpe kader!

Leave a Comment