Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

“Mehmetçik Gazze’ye”

Mevzu Filistinse eğer, tek ve net tavrım: Filistin’in, bir bütün olarak, El-Fetih, El Aksa Şehitleri Tugayı, Hamas, FHK-C örgütleri ile, Batı Şeria, Gazze, tek tabanca direnişini savunmaktır. İntifada eyleminin durmadan, taşla, sopayla, hatta silahla sürdürülmesinin yanı sıra, Arap dünyasının şerefsizliğinin, bir zamanlar balya balya parayla sattıkları o toprakları geri alabilmek için verdikleri savaş sırasında bir an bile unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Tavrım budur. Bu tavrın çok çok ötesinde başta Arap ve Arap manyağı dinci kesimin tavrı ile ilgili aklıma takılan sorular var. Merak içindeyim, uykularım kaçıyor, gözlerim kan çanağı. Sormakla mükellefim.

İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırıma karşı meydanlara koşan, “Müslüman kardeşlerimizin yanında olmalıyız” diyen insanlar, tamamını geçtim, neden 10’da biri kadar insanı Amerika’nın Irak işgaline karşı aynı aktivizm kaygısıyla meydanlara taşımazlar? Amerikan işgaline karşı durmak fazlaca mı solcu kaçmakta? Burada kriter Müslüman kardeşliği ise, Irak halkı müslüman değil midir? Amerikan kayığını mesken, Amerikan dolarını elzem tutan dinci kesimin pipisi mi kısa gelmektedir abilerine? Yoksa mevzu siyonist İsrail nefretidir de, Gazzeliler bahane, İsrail’e sövme şahane midir? Nedir?

Meydanlarda “Mehmetçik Gazze’ye” diye bağıran binlerce insan Mehmetçik’i ne zannetmektedir? Kendi topraklarındaki dertleri burdan köye yol olan Mehmetçik orta malı mıdır ki her çağrılan yere gitsin? Kore’yi filan hepten unuttuk da, Kosova’sı, Lübnan’ı, Afganistan’ı yetmedi mi ki bir de Gazze’ye gidiyorlar? Bağırması, galeyana gelmesi güzel de, “Mehmetçik az meşgülmüş be hacı, sen önden git, onlar yetişeceklermiş arkadan” dense, “Allah namaz kaçtı görüyon mu, ben bir camiiye yollanayım” diye fiti fiti adımlarla kaçar mısınız, kaçamaz mısınız, sen ne biçim delikanlısınız?

Bu “Mehmetçik Gazze’ye” diyen kitle, orada bir sokak savaşı verildiğinden haberdar mıdır? Filistin intifadasına katılmak için taş ve sapanın yeterli olduğu ortadayken, Türkiye’ye vize uygulamayan Filistin’e niçin kendileri gitmezler de hazır kıt’a emirlerini bekleyen Mehmetçik’i gönderme telaşındadırlar?

Mehmetçik 100 yıl önce o topraklarda savaşırken, sırtından vuranlar dost bildiği Araplar değil midir? Mehmetçik hiç mi kindar değildir? Vur ensesine, al lokmasını mıdır bu Mehmetçik?

Filistin’e elbette yardım eli uzatmak gerekir. Bu insan olmanın zorunluluğudur. Ancak bu konuda birinci dereceden sorumlu olması gereken insanlar orada yardıma muhtaç insanların birinci dereceden akrabası olan Araplar değil midir? Petrolden aldıkları dolarlarla Amerika’da, İngiltere’de, ve bilhassa Dubai’de görgüsüzlük yarışına giren şeyhler sessiz kalırken ihale neden Türkiye’ye kalmıştır?

3-5 ay öncesine kadar Hamas’la, El Fetih neden çatışmıştır? Arap dünyası neden El-Fetih’in yanında saf tutmuştur? Hamas’ın sünni-şii ayrımından daha ziyade dertlerinin olması neden sorun olmaktadır? Bugün Türkiye’den milyonlarca dolar yardım toplanmaya çalışılırken, aylardır bizzat Araplar Gazze’ye yardımları neden kesmişlerdir? Hamas’tan kurtulmak için Gazze şehri ve Gazzeli Filistinliler gözden mi çıkartılmıştır? Tüm bu detaylar bu Milli Gazeteci, kafasına yeşil bant çekip mücahit olduğunu sanan kişiler tarafından bilinmekte midir?

Ya da en basitinden, insanlar Gazze ile Batı Şeria’nın birbirinden ayrı topraklar olduğunu, Gazze’nin Hamas, Batı Şeria’nın El-Fetih kontrolünde olduğunu, El-Fetih’in çok uzun zamandır İsraille ilgili herhangi bir çatışmada bulunmadığını biliyorlar mıdır?

Ortadoğu ziyaretinden sonra İsrail için “kendi kanlarında boğulacaklar” şeklinde çok sert bir açıklama yapan başbakanımız İsrail ile yapılan askeri ve ticari anlaşmaları neden iptal etmemektedir? Kendisi muhalefetteyken “Türkiye gibi 600 yıllık devlet, 50 yıllık İsrail’e mi muhtaçtır? Hemen tüm ihalelerden İsrail şirketleri elenmeli, İsrail’le anlaşmalar iptal edilmelidir diyen” bizzat kendisi iken, bugün kendi hükümetinin sözcüsü “Anlaşmalar iptal edilmez, diplomasi böyle yürümüyor, ticaret başka birşey” derken ne hissetmiştir?

Tüm samimiyetsizliklerin, iki yüzlülüklerin, seçim öncesi tabana selam çakmacı, bir miting düzenleyeyim de belki iki belediye kaparımcı yaklaşımların, ve bilhassa arap dünyasının haysiyetsizliğinin de ötesinde sade ve sadece dayan Filistin! Ama seni o hale getirenleri sakın unutma! Tek düşmanını İsrail sanma! Dayan!

1 Comment

  • NYG
    Posted 08/01/2009 at 14:04

    tüm bu soruların cevabı birdir ortaktır. Dini imanı olmayan, aslında varmış gibi yapan; yok aslında olan ama amerikan doları olan bu dinci ! kesimin tek derdi ranttır, koltuktur. 50 yıllık bir karşı devrimin son halkasıdır. Tüm sermaye bana aksın, çarklar benim için dönsün bir iki de müslüman ayağı çekerim sonrası allah kerim anlayışıdır.

    Bu anlayış ve bu soruların tüm cevabı salya !! sümük !! bilinmektedir.

Leave a Comment