Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Memleket çilesi

– Memleket neresi ?
– Bayburt…

Allah bu durumdaki insanlara güç versin, sabır ihsan eylesin. Hayır, tamam en nihayetinde vilayetimizdir, kanla kazanılmıştır. Oha ajitasyona bak. Fakatamalakin “Nerelisin?” sorusunu soran insan memlekete önem veren insandır, gelecek her türlü cevaba karşı bir refleks geliştirmiştir yıllar boyu.

– Adana.
– Vaaaaaaay toprağım.

– Bursa.
– Dünya yerinden oynar he he.

– Sivas.
– Cayır cayır oluuum mhuahua.

– Konya.
– Evde de dönüyonuz mu siz ?.

– Trabzon.
– Nası koydu Aykut Kocamaaan.

– Doğma büyüme İstanbul abi.
– Canın sağolsun.

Memlekete önem veren adam İstanbullu’yu sevmez, ona göre her insan Anadolu’da doğmalıdır sanki. Muhabbet kesilir çünkü, kumpiriniz de çok güzel haa mı dicek adam sana. Oysa öteki türlüsünde yöresel yemek, halk oyunları, bölgesel siyasi olaylar veya şehrin futbol takımı üzerine saatlerce konuşabilirler, ama bu adamımızın da tıkanacağı an gelmiştir sonunda.

– Memleket neresi ?
– Bayburt…

Aman Tanrıııııııım der, terler, gerilir, kitlenir kalır. Korkularıyla yüzleşmek zorundalardı artık adamlarımız. En nihayetinde Bayburt’ta doğmak suç değildir, hele Bayburt’luyla karşılaşmak hiç suç değildir ne alaka yani. Adamın memleketi konuşulası değilse üzerine gitmek ayıptır, hele çile diye başlık atarak mizahi yazılara konu etmek götoğlanlığıdır. Budur.

7 Comments

 • sechoe
  Posted 11/08/2008 at 10:47

  istanbul bayburt spor diye bi flama gördüm lan sanki ben geçende bi dolmuşun arkasında, ona ne dicen?

 • canoglan
  Posted 11/08/2008 at 10:48

  inşallah internetle haşır neşir değildir o şoför diyelim, google’ye bayburt yazıp ilk bu yazıyla karşılaşırsa çirkin olur sanırım.

 • sert
  Posted 11/08/2008 at 10:48

  İstanbul cevabına en çok aldığım yanıt “baban nereli” sorusu. E o da İstanbul’da doğmuş diyince, o zaman da “dedeler nerden gelmiş” diye cevap geliyor ve anlıyorum ki o an bu ızdırab hiç bitmicek…

 • dea
  Posted 11/08/2008 at 10:50

  Bir de Antalya derdi var aslında. Antalyalıyım deyince ohh deniz kum güneş, Ruslar, çıtırlar filan anlayışı var… Sanki her gece Televole sekansları yaşıyoruz ailecek… Yaşayan var, yaşamayan var…

 • ağa
  Posted 11/08/2008 at 10:51

  lan size noluyor.

  -abi nerelisin?
  -konya
  -hmm abi sizin oralarda baya bi dincidir
  -ehh
  -abi ama en çok içkide orda tüketiliyormuş
  -öyledir heralde
  -konya güzel yerdir ama ne vardı pide gibi bişey
  -etliekmek
  -haa ama etlipideden ne farkı var ki?
  -bi siktirip gider misin arkadaşım?

 • tosun
  Posted 11/08/2008 at 10:51

  Ya biz n’apalim olm? Memleketin adini verince, seri sekilde yapistirilan bir “Yananlardan misin, yakanlardan misin?” sorusu var.

  Bir ulkede en cok kurulan muhabbet, ayni zamanda herkesin en cok muzdarip oldugu, herkesin en seri sekilde kacmaya calistigi muhabbet olabilir miymis?
  Burasi Turkiye, burada olurmus…

 • ortega
  Posted 11/08/2008 at 10:52

  Bartın da Bayburt’la yarışır bu konuda..

Leave a Comment