Skip to main content

Nabucco’ydum dolaba ellere vay!

Kamuoyu gündemini meşgul edecek olan, yeni oyuncağımızın ismi Nabucco. Çok değil, birkaç gün daha bu konu ile yazılacak, çizilecektir. Sonra da proje bitimine, hani 2015’ler filan, kadar unutur, o zaman yeniden hatırlarız. Avrupa Birliği’ne biz giremedik, ve hatta yanından bile geçemedik ancak TV kanallarının, gazete sayfalarının avaz avaz anlattığına göre bizden önce borumuz giriyor yaşlı kıtaya. Aferin bize. Lakin nedir bu boru hattı ve bize ne getirecek dediğinde, verilen cevaplar muallaklığının uçlarında seyirtiyor. Eldeki verilere beraber bakalım.

Anlaşma katılımcı ülkelerin temsilcileri tarafından İstanbul’da imzalandı. Dünya enerji akışını değiştireceği iddia edilen projenin imza töreninde Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı elektrik kesintisi yaşandığı için asansörde mahsur kaldı. Yanında ırak Başbakanı ile birlikte. Magazinel bir detay, geçiniz.

Wikipedia’dan bakınca projenin katılımcıları Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya görünmekte. Hattın da Erzurum’dan başlayıp, Avusturya’nın Baumgarten an der March kentinde son bulacağı yazılmış. Erzurum’da bizim bilmediğimiz bir doğalgaz rezervi yoksa eğer, proje bu haliyle eksik demektir. Hem de en önemli parçasıyla.

Gazın nereye taşınacağı, nereden taşınacağı çok belli ama, nereden alınacağı muallak yani. Denk gelirse Azerbaycan, kısmetse Türkmenistan, bir ihtimal Irak. Rusya ve İran ise bilindiği gibi bu projeden muaf tutuldular ki, zaten asıl amaç bu cenahın gazına muhtaç olmamak bir yerde. Zaten bilindik üslubu ile Yılmaz Özdil Hürriyet’te, ciddi üslubu ile Erdal Şafak Sabah’ta değinmiş konuya.

Bir anlaşma imzalandı, çerçeve anlaşması olduğu iddia ediliyor. Çerçeve çizilirken gazın kimden alınacağı belli değil. Ghele bir döşeyelim de boruları gibi klasik Türk stratejisi izlenmiş. Demek ki büyük ortağı biziz bu zımbırtının. Ancak Türkiye’nin gazın %15’ini bedelsiz alma hakkı ve boru hattı için kira istemesi gibi talepler geri çevrilmiş durumda. Nasıl büyük ortağız lan?! İmza atılmış ama korkmayın görüşmeler de sürüyormuş.

Hani başbakan gururumuzu okşuyor, gazeteler çarşaf çarşaf, televizyonlar ışıl ışıl seviniyor; Türkiye Dünya’nın enerji aktörlerinden birisi oldu diye zil takıp oynuyoruz da, atılan imza karşılığında ne alacağımız bile belli değil. Gümrük Birliği gibi olucak sanki bunun da sonu. Konvoylarla kutladığımız imzadan ala ala babayı almıştık.

Gaz mı alacağız, para mı alacağız, yoksa çok alışık olduğumuz gibi babayı mı alacağız? Amaaaannn ne gam, enerji aktörüyüz ulan! Bundan sonrası tufan!

dea

2004'ten beri FasulyedenKom sitesinde yazıyor. Bekar. Karşı cinse düşkün. Şişman ve çirkin.

2 thoughts to “Nabucco’ydum dolaba ellere vay!”

  1. Gümrük işi deyince,mahallede yıllarca kandırdık kendimizi Avrupa’dan ucuz arabaları gelecek die,cayır cayır mercedesler gelecek sandık,ortalık toros doldu anasını satim.
    bizim oralarda mercedes muamelesi gördü orası ayrı.beş fitesli beşşş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir