Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Recep İvedik – 3 / Ama yeter sanki?

image-9C87_4AE6C5FFRecep İvedik ve Recep İvedik-2 filmlerinin yapımcısı Faruk Aksoy Recep İvedik-3 için çalışmalara başlayacaklarını açıklamış. Bu sitede, Fasulyeden’de, Şahan Gökbakar’ın TV ile tanıştığı ilk andan, TV8 günlerinden beri kendisini deliler gibi izlemiş, desteklemiş, Türk komedisinin bir devrimin eşiğinde olduğundan bahsetmiştik. Lakin gele gele geldiğimiz nokta Recep İvedik-3. Ne büyük hayal kırıklığı…

Şahan Gökbakar’ın o ilk, efsanevi günlerinden müthiş bir hiciv yeteneği olduğunu hepimiz biliyoruz. Türk televizyon klişelerine pata küte saldıran ve özgün işler yapan bu genç adam, onlarcasını daha önce, çok daha iyi bir şekilde yaptığı halde Recep İvedik karakterine takıldı kaldı. Ne acı…

Elbette ekonomik kaygıları anlayışla karşılamak durumundayız. Hepimiz biliyoruz ki serinin ilk iki filmi, ömründe sinemaya gitmemiş kitleleri filme çekmiş, inanılmaz bir hasılat elde etmişti. Tamam, para dünyanın en tatlı şeyi ama, peşpeşe post modern Hababam ya da Maskeli Beşler tadında dayatılan Recep İvedik kültü son bulduğunda kimsenin o eski güzel günlerin hatrına yüzüne bakmazsa be Şahan?

Türk komedi tarihine altın harflerle geçebilecek bir potansiyele sahipken, ancak henüz daha yolun başındayken, üretebileceğin çok şey varken, herşeyden ve herkesten öte milyon dolarlara tapınmak yakıştı mı be Şahan?

Demek istediğim “Para kazanma, amatör ruhunu koru” da değil aslında. Öyle olsa büyük haksızlık etmiş oluruz sanırım. Ama TV8 gibi kendi halinde bir kanaldan ATV’ye, prime-time’a oradan da –kötü bir performansa rağmen- NTV’ye geçebiliyorken zaten kazanacaksın bu parayı. Ama bu ne salt para hırsı be Şahan?

Tesadüfen öğrendim, bugün Şahan’ın doğum günüymüş. İyi ki doğmuşsun be Şahan…

1 Comment

  • NYG
    Posted 27/10/2009 at 20:26

    aslında tam benim tahmin ettiğim yerde kendisi. o zamanlar çok keyif vermiyordu ve başarılı olamayacağını düşünüyordum. TV8 de farklı gibi görünse de, içerik olarak birbirinin aynısı skeçlerle çok da umut vaat etmiyordu benim için.

    Recep İvedik serisi ise tam da senin söylediğin gibi bir buldum madeni işle, kalite önemli değil felsefesi ile yapılmış vasatın çok çok altında bir seri filmi. zanlımca bu da 3’de son bulur.

Leave a Comment