Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Saçmalamaktayız

Memlekette milyon tane sorun varken, şimdi de buna mı kafayı taktın demeyin rica ediyorum. Söyleyeceklerimi sonuna kadar dinleyin, ondan sonra en azından haklı olduğuma inanacaksınız diye umuyorum.

Şu aralar, bildiğiniz gibi evde aylak aylak yatıyorum. İş yok, işe gitmiyorum. E para da yok, haliyle evden pek dışarı da çıkmıyorum. Çıkıp ne yapacaksın bu soğukta zaten?

Neyse, geçen gün salonda bilgisayarla zaman geçiyorum. Evdeki televizyonda da Yemekteyiz programı açık, arada göz ucuyla da bakıyorum ne olup bittiğine…

Program standartları belli zaten, bu aralar konseptlerinin biraz dışına çıkmışlar, şefleri yarıştırıyorlar. Mantıklı biraz, eskisine göre daha anlamlı olmuş, en azından biraz daha işi bilen tipler yarışıyor. Hani aslında, biraz takip edince bir iki bilgi öğrenmeye de müsait hâle gelmiş program. Her neyse, bu kısmı geçiyorum, mevzuya geliyorum. Programın arasına reklam alıyorlar. Reklamın olayı nasıl anlatayım, yarışmacı mutfakta yemek yaparken birden sahne kesiliyor, yeni sahnede gene yarışmacı mutfakta bir şeyler yaparken bir ürünün reklamını yapıyor. Mesela, geçenlerde yarışmacının biri o günkü yemek listesinde olmamasına rağmen birden makarna yapmaya başladı, bir yandan da makarnanın markasını övüyor da övüyor. Mantıklı bir reklam uygulaması aslında, programın içinde yedirerek, milleti uyandırmadan reklam yapıyorsun. Ben eminim, işin reklam olduğunun farkına varmadan izlemeye devam eden izleyici de çoktur.

Ama geçenlerde bir reklama denk geldim ki, olacak gibi değil. Yarışmacı bu sefer, yemek yaparken yoruldum bir kahve içeyim diyor, kahveyi yaparken bir yandan da kahve kremasını arıyor. Buraya kadar sıkıntı yok, kahve kremasının reklamını yapacaklar, yapsınlar, bana ne? Ama tam o esnada, programın o meşhur dış sesi soruyor: “Evde süt yok mu? Neden sütle yapmıyorsunuz?” İşte tam orada, yarışmacının beni felç eden cevabı geliyor: “Ya olur mu, süt aynı tadı verir mi, ben kahve kremasıyla yapacağım…”

???

Abi, Allah aşkına kim yazdı bu reklamın metnini? Kim yaptı bunu ya? Rica ediyorum, bak bir şekilde bu yazı eline ulaşırsa, lütfen benimle irtibata geçsin, çok önemli bir konu konuşacağım kendisiyle. Yahu, bu kadar gerizekalıca bir reklam olabilir mi? Yalan yok, ben de içiyorum o reklamı yapılan zıkkımdan, sevmediğim kullanmadığım bir şey değil. Ama arkadaş, bunun kullanılma sebebi belli, yeri belli. Sütü bulamadığın, muhafaza edemediğin ortamda kullanırsın bu zıkkımı. Ama ne demektir süt kremanın yerini tutar mı? Bu kadar aptalca bir sunum, bu kadar ahmakça bir reklam olabilir mi? Her reklam dahiyane olacak diye bir kural elbette yok, ama bu kadar saçmasını yapmak zorunda mısınız?

3 Comments

 • Post Author
  dellez
  Posted 29/04/2014 at 01:42

  Server azcuk yavaşlamış mı sanki? Kusamıyorum, buradan yazayım…

 • Post Author
  dellez
  Posted 30/04/2014 at 10:38

  Ben saksı değilim, beni ciddiye alacaksınız!!!1!!bir!!

 • dea
  Posted 30/04/2014 at 17:59

  Biraz yavaş evet, cache’leme ile hızlandırıcaz inşallah.

Leave a Comment