Skip to main content

Sansüre Sansür | Yay! Hareketi

Türk internetinin baskın karakteri sansüre karşı gelmek amacıyla oluşturulan SansüreSansür hareketi tüm hızıyla ve yaratıcı fikirlerle sürüyor. Yarın intranet’i dönüşeceğinin, İsmail Türük kliplerinden başka birşey izleyemeyeceğimizin sinyallerini veren Türk internetini kurtarabilmek adına katılmak, desteklemek ve yaymak boyun borcudur. Sticker, poster ve çekilen videolara şu sayfadan ulaşabilirsiniz. Manifesto da aşağıda. Tık tık…

Yay! Hareketi, adı üstünde, yaymaktan geliyor. Sanal ortamda, gerçek hayatta, elimizden geldiğince tepkimizi yaymak anlamını içeriyor.

Bu doğrultuda, elimizde çeşitli malzemelerimiz ve yönetmen arkadaşımız İlkay Kopan’ın çektiği videolarımız var.

11 Mayıs itibariyle, videolarımızı, manifestomuzla beraber bloglarımızda yayınlayarak, ortak bir mesaj vermeyi hedefliyoruz. Aynı gün, aynı mesajla ortaya atılarak kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyoruz.

Öte yandan, videolar ve banner’lar sanalda yayılırken, gerçek hayatta da boş durmuyoruz tabii ki. Tepkimizi internetten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir. Malzemeler de bu doğrultuda hazırlandı, boşlukları malzemeyi kullandığınız yere göre yazabilirsiniz.

Örneğin, posteri bir restorana astınız, boşluğu “Bu restorana erişim engellenmiştir” şeklinde doldurabilirsiniz.

Bu fikirden hareketle aklınıza yeni bir malzeme fikri gelirse, atış serbest. Neler mi olabilir? Tribünlerde “bu tribüne erişim engellenmiştir” pankartı açmak olabilir, yine mecrasına uygun mesajlarla amerikan servis, tişört, bardak altlığı, föy, stensil gibi daha pek çok şey olabilir, bundan sonrası hepimizin hayal gücüne kalıyor aslında.

Sizden tek isteğimiz, bu malzemeleri kullandığınızda ya da gerçek hayatta karşınıza çıktığında, hemen bir fotoğrafını çekip, nerede olduğu bilgisiyle birlikte bize göndermeniz. Hareketin ne kadar yayıldığını görmek ve fotoğraflarla sitemizde sergilemek istiyoruz.

Kısıtlı sayıda malzeme elimizden bulunuyor. Bir süre için bize yazarak malzeme temin edebilirsiniz ya da doğrudan bu sayfadan indirip, kendiniz basabilirsiniz.


Yay Hareketi

dea

2004'ten beri FasulyedenKom sitesinde yazıyor. Bekar. Karşı cinse düşkün. Şişman ve çirkin.

9 thoughts to “Sansüre Sansür | Yay! Hareketi”

  1. çok iyiymiş bu hareket, internet ortamlarının yavaş yavaş bu tarz anlamlı şeyler için örgütlenmede kullanılmaya başlaması da güzel gelişme, yayalım o halde.

  2. Bizim iş yerinde anarşik bir arkadaş tarafından masama 30 kadar konuldu stickerlardan. yapıştıralım, yayalım bakalım.

  3. Ben de -ne yazık ki siyah/beyaz- çıktı alıp masama yapıştırdım, paylaşırım fotoğrafı 🙂

    Aslında herkes fotoğrafını çekip, buraya yükleyebilir mi? Flickr’da grup oluşturulmuş, orada paylaşılıyor fotolar.

    Resim yüklemek için tık tık

  4. Satayım size kırmızını 🙂 hatta stickerlı 🙂

  5. bizimde okulda anarşik bir arkadaş tarafından cebime konuldu,yapıştırıyoruz mütemadiyen..

  6. Ben ne diyeyim “müfettişliğimizce bu şubeye erişim engellenmiştir” olur mu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir