Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Siyasi Liderler

Dea siyasi yazılarla buraları aktifleştirmiş. Benim de çorbada tuzum olsun istiyorum.

Partilerin siyasi ataklarına, avantaj-dezavantajlarına, seçim çalışmalarına vs. hiç girmeyeceğim. Girsem zaten yetersiz kalırım, o kadar takip edemedim açıkçası. Zaten hepsinden tamamıyla ümidimi kesmiş biri olarak, ne vakit gazetede, televizyonda, internette bir siyasi lideri görsem; beynim direkt olarak bireysel değerlendirmelere girişiyor refleks olarak.

Son zamanlarda en çok takıldığım konu, siyasi lider çıkarma konusunda ne kadar basiretsiz bir halk olduğumuz çünkü.

Çok uzatmadan, birer ikişer cümleyle tespitimi yapıp, direk olarak kendilerinin karnelerini vereceğim ve benim gözümden bulundukları durumu sayısal olarak tespit edeceğiz. Heyecanlandım lan ahaha.

– Seçim yaklaştıkça dikkat ettiğim tek şey şu olmaya başladı: “siyasi lider” bilincimiz o kadar emekleme seviyesinde ki, Hazreti Tayyip Erdoğan‘ı liderlik vasıfları gelişmiş filan olarak görüyoruz lan. Resmen lider görmemiş bir nesil olarak, liderliği böyle bir şey sanıyoruz.

Oysa özünde, kendini bu kadar “lidermiş” gibi göstermeye çalışan bir adam ben görmedim. Ülkenin dört bir yanına pek de yakışıklı sayılmayacak posterlerini devasa boyutlarda filan astırarak gözlüyor bizi adeta, “merhaba ben Tayyip, ben sizin liderinizim.” diyor böyle. Oysa kendisi, bir liderden beklenen dinamik düşünce yapısına veya nabız tutabilme gibi ölümcül meziyetlere o kadar uzak ki, böyle alabildiğine uzak yani. Çok uzak.

 

– En kötü yanı da, siyasi rakiplerinin liderlik vasıflarının yorum dahi yapılamayacak düzeyde yetersiz olması. Son zamanlarda elektrik direklerinde Devlet -the Püskevit- Bahçeli‘nin boydan fotoğraflarını gördükçe nasıl liderler seçiyonuz lan kendinize diye düşünüyorum. Yaradanın adına sığınıp soruyorum, hiç aklı başında bir adam böyle bir lider seçer mi lan kendine sfdhsdfk.
– Şimdi de Gandi Kemal durumuna geçelim: Liderlik vasıflarını son dönemde geliştirdiğine inanıyorum. En büyük hatası hali hazırda yanlış bir örneğin izinden gitmek zaman zaman. Her gittiği yerde o şehrin takımının atkısını takması, normalde efendi bir adamken Kasımpaşa staylaya ayak uydurma çabaları, hasmının çömelerek durduğu siperde ayakta durmayı meziyet sayması gibi ölümcül hataları oldu. Hala devam edenleri de mevcut. Kendisi hakkında ekstra bir şeyler demeden edemeyeceğim;
Kendisi son dönemde demokratik söylemlerde bulunuyor. İçinde bulunduğu cemiyette uygulanması imkansız olan şeylerden bahsettiği bile oluyor. Keza gerçekten özgürlükçü bir adam olduğuna ben inanmaya başladım. O ışığı kendisinden en başından beri alıyorum. Fakat yo dostum yo, o partinin mensubuyken çükümden tavana assalar sana oy vermem sdksfdjk. Bakalım yakında devirir zaten statükocu parti çoğunluğu kendisini, belki kendi fikirlerini daha rahat söyleyebileceği ve uygulayabileceği bir parti falan kurabilir. Önümüzdeki 20 yıla damgasını vurabilecek bir siyasi gelişmenin ipuçlarını veriyorum size ayık olunuz ahaha.
Şimdi bu üçlüye verdiğim karneleri sizinle paylaşıyorum:
(Ölçümler tamamen kişiseldir ve herhangi bir argüman üzerinden yapılmamıştır. Örneğin “dürüstlük” kategorisi tamamen insani olarak bende ne kadar dürüst bir izlenim yarattığıyla alakalıdır. Duruşundan, bakışından, tonlamalarından.. kısacası karakteristik özelliklerinden yola çıkılarak puanlandırılmıştır.)
Hazreti Tayyip Erdoğan
Dili kullanma: 4
Tonlama, hitap: 8
Yeni nesille diyalog: 2
Özgünlük: 8
Dürüstlük: 4
Çağa ayak uydurma: 3
Dobralık: 9
Nezihlik: 1 (sdfkjhsdfk kategoriye gel)
Samimiyet: 2
Yerine göre hareket edebilme: 3
Teknolojik gelişmelere ayak uydurabilme: 6
Entelektüel birikim: 3
Eleştiriye tahammül: 1
Demokrasi bilinci: 3
Pratik zeka: 5
Kendini pazarlayabilme: 8
Tip, giyim: 5
Halkın geneline benzerlik: 6
Sempatiklik: 1
Olayları çarpıtmadan yorumlama: 1
Ortalama: 4.35
Gandi Kemal
Dili kullanma: 5
Tonlama, hitap: 3
Yeni nesille diyalog: 5
Özgünlük: 4
Dürüstlük: 7
Çağa ayak uydurma: 6
Dobralık: 3
Nezihlik: 6
Samimiyet: 5
Yerine göre hareket edebilme: 4
Teknolojik gelişmelere ayak uydurabilme: 4
Entelektüel birikim: 5
Eleştiriye tahammül: 6
Demokrasi bilinci: 6
Pratik zeka: 3
Kendini pazarlayabilme: 3
Tip, giyim: 3
Halkın geneline benzerlik: 4
Sempatiklik: 5
Olayları çarpıtmadan yorumlama: 4
Ortalama: 4.55
Devlet -the Püskevit- Bahçeli

Dili kullanma: 3
Tonlama, hitap: 1
Yeni nesille diyalog: 2
Özgünlük: 4
Dürüstlük: 8
Çağa ayak uydurma: 1
Dobralık: 5
Nezihlik: 5
Samimiyet: 7
Yerine göre hareket edebilme: 2
Teknolojik gelişmelere ayak uydurabilme: 1
Entelektüel birikim: 2
Eleştiriye tahammül: 8
Demokrasi bilinci: 3
Pratik zeka: 2
Kendini pazarlayabilme: 1
Tip, giyim: 1
Halkın geneline benzerlik: 5
Sempatiklik: 7
Olayları çarpıtmadan yorumlama: 6
Ortalama: 3.7


Leave a Comment