Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Themis Türk Vatandaşlığına Geçti

Şimdi Themis deyince, fazla kişinin aklında canlanmadı sanırım. Hani bir abla heykeli vardır, adaleti temsil eder, çok sık kullanılan bir figürdür. Evrenseldir bu figür, dünyanın her yerinde adalet deyince akla gelir artık.
Themis deyince ne gelir akla peki? Bir elinde terazi vardır. Simgesel anlatımla, bu terazi adalet dağıtırkenki hassasiyetini ve hakkaniyetini anlatır. Bir elinde kılıç vardır, ki bu da adaletin gerekirse zor kullanılarak sağlanacağını anlatır gene simgesel olarak. Bir de ne geliyor aklınıza? Evet, gözlerinin üzerinde bir örtü vardır, ve bu örtü de hepimizin bildiği üzere neyi temsil eder? Adaletin, karşısındakinin kimliğine bakmadan herkese eşit davrandığını anlatır. Google’da ilk sayfada çıkan örneklerden bir tanesini koyalım hemen:.

themis2

Buraya kadar çok güzel gidiyoruz. Her şey güzel. Gelelim canım memleketime. Anayasa Mahkemesi’nin yeni binasının girişine bir adet Themis heykeli konuluyor. Yerinde düşünülmüş, sıradan bir durum. Hatta, memleketimde hala heykel sanatına karşı topyekün bir savaş açılmadığını görmemiz açısından, sevindirici bir gelişme diyebiliriz. Şimdi hep beraber, heykelin resmine dikkatlice bakıyoruz:

gp_443268

Ne görüyoruz? Evet elinde terazi var, orada sorun yok. Resme sığmamış, ama diğer elinde kılıç da varmış. O da tamam. Kafamızı biraz yukarı kaldırıyoruz. Ne yok? Heykelin gözleri açık.

Şaka gibi…

Ama gerçekten heykelin gözleri açık. Bu heykeli gözleri açık yapacak kadar dünya cahili heykeltraşı nereden buldular merak ediyorum. Yahu, hadi bu adam bilmiyor, cahilin birisi. E be Anayasa Mahkemesi’nin zilyon tane çalışanı, kimse mi görmedi o heykeli açılıştan önce, Allah’ın bir kulu da çıkıp söyleyemedi mi koca ayıbı?

Ama, dervişin fikri neyse, zikri de o olur demiş ya atalarımız. Tam da bize göre bir heykel olmuş aslında. Tam da memleketime uygun bir heykel olmuş. Hani, Levent Kırca’ya parodisini yaptırsan, mesaj bunun gibi cuk oturmazmış.

Durmak yok, sırada o terazinin kaldırılması var…

10 Comments

 • dea
  Posted 28/04/2009 at 13:56

  Bu heykel bize bir şey anlatmak istiyor sanki…

 • ofa
  Posted 28/04/2009 at 14:08

  bakışlar da süper ama, mahuauhau bu ne len der gibi. bence malzemeden çalınmış olabilir soruşturmak lazım. soruşturmanın sonucuna göre de oraya bıyıklı bir erkek themis dikelim. hırsızı, uğursuzu korkmuş olur hem.

 • alfredo
  Posted 28/04/2009 at 15:11

  Ellerine sağlık ne güzel olmuş yahu 🙂 En güzel mesajı Anadolu Kadını Themis vermiş ne demiş “Adamına göre adalet”. Bravo bize yakışanda bu..

 • Aga
  Posted 28/04/2009 at 20:13

  arkalarinda bi heykel daha var sanki. o da zeus falan olmali, aksamlari ortam bosken calisip 3 cocuk dogursunlar diye yapmislar. zeus da badem biyiklidir heralde.

 • hatchipu
  Posted 28/04/2009 at 20:31

  heykel teyzenin gögüsleri cok beligin, onada biseyler örtsünler..ayrica o kisa kullu t shirt olmamis, uzun kollu olsun..

  cidden malzemeden calinmis olabilir..

  gözlerindeki örtünün eksik olmasi rahatsiz etmez.Ama kafasindaki örtü eksik.
  Sirf bu yüzdende o heykeli yapan heykeltrasi dava etmek lazim, yargilamak lazim, ama türk Themis usulü, olmasi gerektigi gibi olan Themisin usulü gibi ama. En türkünden.

  Badem biyikli dayilarin arkasinda ise Themisi göz hapsine koyan bir badem biyikli amca oldugunu düsünmekteyim..olur olur yani..neden olmasin?

 • dea
  Posted 30/04/2009 at 12:29

  Dün Altar’ın ofisteki Themis heykelini fotoğrafladım. Terazinin bir kefesine para koymuş, o taraf ağır basıyor. Hukuk camiası kökten çürümüş yeminlen…

 • Altar
  Posted 30/04/2009 at 15:26

  Ailemizin saygın bi düşünürü şöyle diyor;

  ” Hem bir yandan kapitalizmin kabesine secdeye duran adamlarin besin zincirinde en altta duracaksin, bir yandan da kahrolsun kapitalizm diye bagiracaksin” dea efendi.

 • dea
  Posted 30/04/2009 at 15:47

  O saygın düşünür boy boy… 🙂

 • systole
  Posted 30/04/2009 at 16:53

  kadın kolları başkanlarının heykeli sanırım bu! ceketli, fönlü, küt saçlı, gözler sürmeli falan ahashahasa

  vallahi rezalet, billahi rezalet!

 • Caner
  Posted 11/05/2009 at 10:11

  Sen olayı yanlış anlamışsın yazar kardeşim, bize has olanı bu, Temiz bu. “Söylenenleri nasıl ki her koşulda işitmemiz gerekiyorsa (bkz. telefon dinleme) gerçeklere de aynı ölçüde gözümüz kapalı olamaz!“ı ifade ediyo bu. Ne yani evrensel adalet simgesinin gözü kör diye biz de mi kör olalım? Ayrıca göğüs bölgesindeki ay yıldız ve kemer bölgesindeki Osmanlı motifleri size bunu anlatamadıysa heykeltraş ne yapsın?

  O değilde bu nasıl bi imaj ya? Küt saçlar, yarım ceket, o meşhur “Cumhuriyet Kadını” ifadesi derken alt kısım şalvar(ımsı bişey) veya yekpare bi elbise… Themis ve dantelli göğüs dekoltesi?!…

Leave a Comment