Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tiksindim lan futbolunuzdan!

Pek bir Süper Lig’in sonuna doğru ilerledikçe, artık bir ritüel haline gelmiş futbol kavgaları da sahnelenmeye başladı. Biz de, ülkedeki milyonlarca insan ile birlikte en ön koltuğa kurulup izlemekteyiz sergilenen oyunu. Kutsal ittifak, TemizLigciler derken bu senenin mevzusu da “Beyaz Sayfa” oldu.

Hadise Cumartesi akşamı Kadıköy’de oynanan Fenerbahçe-Kayserispor maçıyla başladı. Deivid’in ceza sahası içinde düşüşüne penaltı kararı veren hakem Sivriselvi çok ciddi tepki topladı. Zira Deivid’in düşürülmesi penaltı çalınacak bir pozisyon değildi. Bu açıdan Fenerbahçe’nin beraberlik golü hakkaniyet sınırlarının dışında kalmaktaydı. Aynı maçta galibiyet golünün ofsayt olduğu gibi, maçın gereğinden fazla uzadığı gibi iddialar da eklenince tepkiler çığ oldu.

Hatta aynı gece Galatasaray ve Beşiktaş kulüpleri aynı cümleleri içeren, ortaklaşa yazıldığı belli olan “Beyaz Sayfa” başlıklı iki yazı yayınladı resmi internet sitelerinde. Futbol programları, gazeteler, ıvırlar, zıvırlar derken günlerden Pazar oldu.

Bu kez Gençlerbirliği-Galatasaray maçında Gençlerbirliği’nin bir penaltısı verilmedi ve ofsayt olmayan bir gollük pozisyon ofsayt olarak kesildi. Yani Gençlerbirliği aleyhine ciddi hakem hataları oldu.

Cumartesi günü futbolun kirliliğinden, hakemin satılmışlığından bahseden fiyakalı cümlelerin pazar günü yerini “Horaraayy nasıl soktuk son dakika golünü” şekline büründüğünü çok yakınen gözlemledik. Hatta farklı platformlarda “İşte yeniden diriliş, kirli düzene tokat, Oğuz Sarvan’a kapak” gibi ar damarının çatlaklarından fışkıran irinler saçıldı etrafa.

Anlaşıldı ki “Beyaz Sayfa” operasyonunun amacı bu. İlk meyvesi de pazar akşamı toplandı. Amaç kalan 5 haftada rakibi şaibe altında bırakmak ve olası bir şampiyonluk başarısını karalamak. Hakemlerin maçlara kafası karışık çıkmasını, rakibin lehine karar verirken 2, hatta 3 kere düşünmelerini sağlamak.

Yukarıdaki paragrafa itirazı olanlar olacaktır muhtemelen. Neticede tarafsız bir yazı değil bu, öyle bir misyonu yok. Ama itirazı olanlardan tek bir cümle yorum almak isterim. Cumartesi gecesi “Beyaz Sayfa” manifestolarını yayınlayanlar 88. dakikada Lincoln’ün attığı golle gelen galibiyete sevindiler mi, sevinmediler mi? Gençlerbirliği’nin hakları gasp edildi mi, edilmedi mi? Kayserispor’a yazık oldu da, Gençlerbirliği’nin tuzu kuru mu? Nedir?

Yoksa bizim, hepimizin, istediği şey iyi hakem değil de, bize iyi hakem midir? Bir hakemin şerefli ve karakterli olması demek Fenerbahçe’ye değil de Galatasaray’a kolay penaltı çalması mıdır? Yoksa Beşiktaş’ın pozisyonlarını ofsayt diye keserken Fenerbahçe’ye düdük çalmaması mıdır? Galatasaray’ı kolaylıkla 10 kişi bırakırken Beşiktaş’ı 11 kişi sahada tutması mıdır? Nedir?

Fenerbahçe’si, Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı… İki dakika durun ve düşünün kardeşim. Kendi lehinize hakem hatalarını “soktuk, geçirdik” cümleleri ile özetleyip, aleyhinize kararlarda birden ahlak, erdem savunucusu olmanız mide bulandırıcı değil mi? Tiksindim lan bu iğrenç futbol gündeminden. Ben Chelsea maçını beklerim, gerisi yalan, dolan…

10 Comments

 • ağa
  Posted 26/08/2008 at 14:04

  1. Bu sene Denizli macinda yere atlayan Umit Karan’in pozisyonuna calinan penalti
  2. Antep macinda servetin 1 metre ofsayttan attigi gol
  3. Fenerbahce macinda Gokhan’a gosterilen kirmizi kart
  4. Gencler macinda Sabri’nin yaptigi ama calinmayan penalti ve ofsayt nedeniyle kesilen Gencler atagi

  bunlarin uzerine hala haksiz bir penalti icin bildiri yayinlayabiliyorlarsa, ustelik daha da felaketi

  2 hafta sonra mac yapacaklari takimin teknik direktoru ile ligin bitimine 5 hafta kala sozlesme yapabiliyorlarsa bu adamlarin kimseye ahlak dersi vermeye hakki yok. Biraz samimiyet, biraz sahsiyet, biraz vicdan en onemlisi biraz adamlik lazim. Penalti haksizdi de, Kayserinin hakki yendi de ama sampiyon belli bosuna oynuyoruz deme, ayiptir be 2 sezonda attigimiz penalti sayisi toplam 4, sadece bu sene verilmeyen en az 4 penaltimiz var, bu mu ulan belirlenen sampiyon?

 • gridjurygridjurygridjury
  Posted 26/08/2008 at 14:04

  heh yani yorumlar da tam yazıya yarasır olur simdi…Tiksinmeyen de tiksinip çıksın. Bi lehine haksız kararlar verilen takım GS nasılsa, giydirelim, başımız göğe ericek.

  ”Biraz samimiyet, biraz sahsiyet, biraz vicdan en onemlisi biraz adamlik lazim. ”

  Abartmasak…

 • ayiwge;olajmrf[opa;sldm
  Posted 26/08/2008 at 14:12

  bak sana adam degilsin demiyorum, adam gibi durmazsan adam olamazsin diyorum (a. cakar)

 • tosun
  Posted 26/08/2008 at 14:12

  Biz de ondan bahsediyoruz ismini yazamayan arkadasim. Girtlagina kadar camura batmis Gs, bu ulkede temiz eller operasyonu yapacak son kuluptur…
  Biraz samimiyet, biraz vicdan, biraz tarcin, bir tutam zencefil falan filan…

 • cezza
  Posted 26/08/2008 at 14:13

  kapak çok gecikmeden geldi. Bu sezon 9 penaltı atıp fenerbahçeye dil uzatanlar ertesi gün gelişen olaylar karşısında sessizliğe büründü. farklı bişide beklemiyorduk onlardan

 • recep bülbülses
  Posted 26/08/2008 at 14:14

  Ya ilkokuldayken falan , böyle kötü esprilerle kızdırırdık birbirimizi. Ya da futboldan anlamayan kızlar falan kızdırır..Bilmemkimi koy çuvala , salla salla vur duvara ya da yendik şişirdik dolma yaptık şişirdik. Hindi Baba’nın ‘bindi’sini söylerken yüzümüz kızarırdı. Şimdi bir jargon oluştu. İşte nedir : Şike , şaibe, cincon,,6s ,beceke , tüpçü, gay se…Ya içi dolu argümanlar belki ama hâlâ o günlerin basitliğinde , mızmızlığında..Ben şey tartışmaları özledim , böyle içinde siyasi ögeler olacak . Fb’ye Ali Şen üzerinden vurucaksın mesela SİLAH KAÇAKÇISI muhabbetine …Gs’ye Polat’ın başbakana dediği ’10 numara ‘ lafını ve aleviliğini hatırlatıp sıkıştırıcaksın . Bjk’yi Sinan Engin’den , Sabetay Renan’dan bahsedecen..Ts ‘li ye Gökdeniz’den..Rus..mafya..komplo teorileri..baron..para..dolar..Bi 9 aylık oyunu vardı ne güzeldi…

 • sözlükten alıntı
  Posted 26/08/2008 at 14:20
 • sar kırmız siyah beyaz sayfalar
  Posted 26/08/2008 at 14:21

  karıştır ortalığı, durmayın, bok atın; sen kötü oynarken, sürünürken, avrupa’dan 5 yiyip, 8 yiyip elenirken, ligde son dakikalarda beyaz sayfa açtığınız ofsayt goller atarken, beleş penaltılar alıp, son dakikalarda kalecilerin ellerinden goller atarken, rakibin son zamanlarda ki en iyi futboluyla ligin zirvesine kurulsun, avrupa’da çeyrek final oynasın, durumunu geç oynadığı futbolla ligi ezsin, çalınmayan penaltılar çalınanları 5’e katlasın, lehine yapılan bi hatada ‘şampiyon belli’ de. be insafsızlar o penaltıya kadar ligi süpüren, sizi ezen bu takım değilmiydi. konuştukça batıyosunuz, susun adam sansınlar bari

 • werdure
  Posted 26/08/2008 at 14:23

  O değil de en komik klüp an itibari ile Beşiktaş. Ortak bildiri yayınladın, tepkini gösterdin eyvallah. Lakin Galatasaray a neden aynı tepkiyi gösteremezsin? Neden gıkın çıkmaz o zaman? O zaman neden kafanı kumlara gömersin? Kıvır kıvır bir sağdan bir soldan kıvır kıvır aşağıdan yukardan.

 • jayjay
  Posted 26/08/2008 at 14:23

  Mevsim bahar.
  Kış boyunca yapılan hazırlıklar bahar aylarında meyvelerini veriyor.
  BJK, GS tarafından kullanıldığını ne zaman anlayacak?

Leave a Comment