Similar Posts

10 Comments

 1. alıntıdan sonraki ilk paragrafta da belirttiğin gibi aslında bi darbeyle tüm bu sorunlar hallolur. Değiştirilemez maddeler anca öyle değişir. Ha ne olur, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen 3-5 maddemiz daha olur o kadar =)

  ***

  Türkçeye q, w, x harflerini sokmakla kürtçeyi tanımış olmazsın ki. “Aslında Kürtler, Türk’tür”den bi farkı olmaz bunun. “Kürtçe dediğin dil, türkçenin bi şivesi” argümanını destekler anca. Bu canlandı ilk gözümde…

 2. doyurucu bilgiler eşliğinde tatlı bi yazı olmuş 🙂
  ben de şu ilkel ve basit soruyu merak ediyorum:

  demokrasi, demokrasi kullanılarak yok edilebilir mi? yani halkın çoğunluğu isterse şeriat gelebilir mi mesela? paradokslar denizinde yüzdürün beni abiler 🙂

 3. Siyasal Rejim; “Cumhuriyet,Meşrutiyet,Mutlakiyet vs. tarzı yönetimler”

  Siyasal Sistem; “Demokrasi,Sosyalizm,Faşizm,Liberalizm vs..” gibi sistemler.

  Yani sonuç olarak Demokrasi,temel hak ve özgürlüklerin korunmasıdır. Bir gün bir iktidar gelip zorla bunu değiştirebilir. O zaman gelecek sistemin adı değişir şeriat olur,sosyalizm olur,faşizm olur, olur da olur… Demokrasi kendi kendini yok edebilir evet.

 4. 21 mart’ı bilirsiniz.
  türkler nevruz derler kürtler ise newroz derler.
  siz bu günü kutlamak için diyarbakır’da kürtçe “newroz piroz be” yani “nevruz kutlu olsun” diye duvarlara çeşitli afişler asarsanız size bir savcı dava açabilir.
  bu davanın gerekçesi ne bölücülüktür ne terördür ne de başka birşeydir.
  gerekçesi newroz kelimesinin içinde geçen “W” harfinin anayasanın 3. maddesine aykırı olmasıdır.
  bu yaşananlar olaylara biraz mantık ve vicdan çerçevesinden bakarsanız bunun ne kadar zorlama olduğunun farkına varabilirsiniz.ingilizce,fransızca için söz konusu olmayan yasaklar kürtçe için bir anda ortaya çıkmaktadır.
  ben de kabul ediyorum alfabeye qwx gibi harflerin eklenmesi mantıklı değildir ve eklenmemelidir.çözüm yukarıda anlatmaya çalıştığım zorlamaların ortadan kaldırılmasıdır.

  saygılarımla

 5. aslinda herseyi sil bastan yapabilirler modern bir anayasayla kardeslik cercevesi altinda daha akici ve yüz sene bizi illeriye tasiyacak bir anayasa olmali
  ne yani 4 inci madde degistirilmez ALLAH in kelamimi ki bozulmasin.bu firsat bir daha zor ele gelecek arkadasin dedigi gibi ancak bir darbe olurda o zaman belki ama darbeler her zaman ülkeyi en az 30 sene geriye götürüyor onuda bilmemiz lazim simdiden tüm aydin ve akil insanlarimiza kolay gelsin
  Q,W,X, alfebemiz icin bir zenginliktir diye düsünüyorum.
  saygi ve sevgilerimle

 6. bece okadar uzun değil sadece üç tane yazzanız yeterli ben okudum ve üç tane değişmeyenanayasa

 7. anayasanın 4.maddesinin değiştirilmesi ilk 3 maddenin özüne etki edeceğinden ayrıca onu koruyucu bir maddeye ihtiyaç yoktur.böyle düşünenlerce her bir maddeyi başka bir madde korumalı . sadece bunun için sonsuz madde gerekir.

Comments are closed.