Similar Posts

14 Comments

 1. cakal tavsiyesi… muze gezerken rehber bekleyin, rehberli turlara kaynayin, 3 kat verimli gezin.

 2. Kuran rivayeti gerçek diye biliyorum. 7/24 okunuyor.

  Bi de kaşıkçı elmasından bahsetmediğine göre orayı gezmedin. o da güzel bir parça , hatta belki de sarayın en önemli parçası.

  Şu haremlere ayrı para istenmesinden mütevellit kıl oluyorum ve hayatımda hiç girmedim, topkapı’da da dolmabahçe’de de. İçinde kucağa cariye oturtmadıklarını da öğrendik, daha da gitmeye gerek kalmadı, sağol dea 🙂

  Bi de sen bizim dolmabahçe gezisine de gelmemiş miydin yahu? “padişahım yap bi kıyak, hareminden bir rus alak, işte hamam işte yatak, gerisini bize bırak”

 3. Bugün Topkapı Sarayına bir daha gittik. Sırf Kaşıkçı Elması’nı ve Hazine bölümünü görmeye. Gerçekten de sarayın tek görülesi bölümü orasıymış. Onun dışında pek birşey yok.

  Kaşıkçı Elması ve 48 kilo som altından 2 tane şamdan mı, ne bir zımbırtı vardı. İnsanın aklı hayali almıyor yahu.

  * * *

  Dolmabahçe ziyaretinde yoktum abi, Antalyadaydım. Ama beste kulağımıza gelmişti tabi 🙂

 4. Ecnebiler için kulaklık satıyorlar. Gezdiğin yer neresiyse , radyo gibin , heen orayı anlatmaya başlıyor. Aslında en güzeli turist gruplarının arkasına karışıp , onların bilgilerinden nasiplenmek.

  Bu arada Ayasofya’da hâlâ devam ediyormu şu iskeleli çalışma. Kaç senedir bitiremediler. Onun üst katı tam moral bozmalık yer. Canım moaziklere ayşe kalp mehmet , john was here falan yazmışlar. Elleriniz kırılsın.(Hürriyet manşeti gibi oldu)

  Bir de parmağı mermere sokup döndürme muhabbeti var ki , akıllara zarar.

  Arkeoloji müzesi Allah’a emanet bir şekilde duruyor. Tam bir Aziz Nesin oyunu seti gibi. Buram buram bürokrasi kokuyor.

  Bu arada Sultanahmet Meydanı’nda şenlikler var mı gene? Sucuk kokularıydı falandı..

 5. Kulaklıklar kiralanıyor, 5 Euro idi fiyatı. Almadık doğal olarak. Ama güzel düşünülmüş, turistlerin alayı alıyor bu zımbırtılardan. Eserlerin ve odaların yanıbaşında bulunan numarayı tuşluyorsun, hoopp okuyor alet sana hadiseyi.

  Ayasoyfa’nın arka tarafında iskeleli bir çalışma vardı yanlış görmedi ise. Oraya girmedik.

  Şenlikler var ve özellikle iftar saatine yakın ana baba günü oluyor oralar. Bizim cenah turistlerden pek hoşlanmıyor, bizim lan buralar, defolun tarzı bir durumları var.

  Kebab ve sucuk kokusu eksik olur mu hiç? 🙂

 6. sevgili harem meraklısı dea’ya sorarım; güzelim, ne anılarla dolu, duvarların dili olsa da anlatsa gördüklerini dedigimiz hareme tabir-i caizse bok atmanın sebebi gerçekten hareme girerken, olur ya hani, “ulan acaba hala içeride rus cariyeler var mıdır, şöyle koridorlarda süzülürler mi?” sorusunun kafana yerleşmesi ki buna kapısının önünde biriken meraklı kalabalıgın payı da olup parlayan gözlerle içeri girdiğinde göre göre sadece çinilerle bezenmiş 4 duvar, şaşalı aynalar görmenin sebebi olabilir mi? Yoksa saraya giriş kapısına cılız yeniçerileri koyan, hareme de 2-3 guzel atar mı diye düşündün? 🙂 Neyse, tabii kaşıkçı elması’nın önünde duran güvenlik görevlisiyle laubali oluşunu, güzelim elması aşağılayışını da yazının bi köşesine iliştirmeni isterdim:) O degil de, ben saray kostumlerini çok ilginç buldum. O zamanın insanları mı çok heybetliymiş yoksa biz mi öyle göstermek istiyoruz anlamadım. Gözümle ölçtüm, biçtim, uygun ölçülerde bir insanın giydiğini düşündüm, yok beceremedim. Altın orana inat bir kol uzunlugu, bacak boyu…Garip. Tüm yoruculuguna, haremin boşluğuna rağmen dolu dolu tarih, sanat, kültür ve deniz kokulu İstanbul gezisi oldu benim için. Gel de şimdi çek Ankara’nın griliğini…

 7. Haha güvenlikçiyi nasıl unuttum ben. Adam tüm gün Kaşıkçı elmasının yanında durmaktan, elmasa gösetrilen ilginin onda birinin kendisine gösterilmemesinden sıkılmış olacak ki “ne var bunda ya, bildiğin taş” filan diye moralini yüksek tutmaya çalışıyordu. Yanlışlıkla ondan yana beyanatta bulununca “çak be hocam, ohh be” filan gibi garip tepkiler verdi 🙂

  Ama Topkapı Sarayı’nda çalışmak kolay iş değil, kasvet yer bitirir orda adamı. Saray entrikaları kabusu olur valla…

 8. Tarihi yarımada , Dolmabahçe , Beylerbeyi…İstanbul’da gezecek başka hangi müze var? Sahi var mı ya , dönüp dönüp aynı müzelere gitmekten sıkıldım yahu

  (12 eylül yazısı anasayfadan gitsin diye yazdım , ama aklımdaydı)

 9. Valla bu konuda Sunay Akın’a kulak vermek lazım, yapmacık gelse de, adam üzülüyor belli. Almanya’da 25000 tane müze var, Amerika’daki tüm müzeleri gezmek 35 senenizi alıyor filan diyor sürekli. Biz de müze dediğin 2, bilemedin 3 tane.

  Ha bir de UFO müzesi var 🙂

 10. Sunay Akın demişken Göztepe’de kendisinin büyük emek verdiği oyuncak Müzesi var. Orası da gidilesi görülesi bir yer. 🙂

 11. slm!
  ya benim merak ettigim konu: her iki sarayinda ici bos- bu esyalar nerde? veya neden sergilenmiyor? birde dolmabahce sarayinda her adimda bir görevli var… ama esya yok… neden acaba?
  birde neden dolmabahce yalniz gezilmez ki?

 12. bircihan: Dolmabahçe’de eşyalar bir nebze muhafaza edilmiş. Gerçi solaryum güzeli Uğur Dündar depoları mepoları ifşa etmişti, güzelim eşyalar çürüyordu ama, yine de iyi kötü bir eşya durumu var. Ama Topkapı bu haliyle gerçekten de taş bir yapıdan başka birşey değil ve hayal kırıklığına uğradım. Sarayburnu’ya uzanan balkonu dışında ilgi çekici, etkileyici birşey bulamadım.

 13. sakal makalmış gibi terbiyesizce konuşmalar insanın dinine ve tarihine karşı saygısızlığını ve hatta daha da ötesini gösteriyor. Yazıyı her kim yazdıysa o kısmlardan dolayı kınıyorum…

 14. Ulan ben de diyorum sabahtan beri bir gariplik, bir bir şey var üstümde… Adam beni kınamış, ondanmış…

Comments are closed.