Similar Posts

9 Comments

 1. Sorun su ki Selcuklular zaten tum Anadolu’yu 1077’ye kadar almislar ve ancak bu sayede sicak denizle ilk kez temas etmisler. O zamanlar 2 kopru ve tup gecit insaati ile ucuncu kopru tartismasi olmadigindan karsiya gecmek icin akbilde 2 bilet olmasi yetmiyormus, once saglam bir deniz kuvveti kurmak gerekiyormus. Iste o da nereden baksan 200-300 senede, sonucta makine yok adamin elinde, sana 1 senede savas gemisi yapip veremiyor. Yaptiktan sonra da zaten gidip almislar.

  Dostum kurgu gibi yazmissin ama bu dediklerin zaten hep olmus. 1400 senesinde o cizdigin harita komple Turk topragi zaten.

 2. Bu yerlerden burdaki halki cikarticaktik, lan gidin siz surda yasayin burasi artik bizim. E isyan eden de kalmicakti eldeki diger topraklari bunlara verip al yavrum burasi sizin ulke bak beraber yasarsak ilerde ariza cikarirsiniz siz, siz burda guzel guzel yasayin ilerde Fransa’da milliyetcilik hareketi baslicak, akilli olun uslu durun. Herkese bi yazlik soyle deniz manzarali, he. Oohh.. Kurtlere de istedikleri topraklar kalmisti o zaman en azindan bizimle sorunlari olmazdi, Iranla Irakla Suriye ile ugrassin dursunlar, ehuehu.. Super. Dunya savaslarinda da taraf olmazdik, kendi halimize de biraksalar simdi dunyanin super gucu de biz olurduk. Kulaga hos gelmiyor degil he.

 3. Aga biliyorum oralarin zaten uzunca bir sure Turk topragi oldugunu. Anlatmak istedigim o degil tam olarak. Zamaninda at ustunde Hicaz, Magrib, Balkanlar, Kirim diye dort bir yana fetih icin dagilacagimiza, sadece yukaridaki topraklara kokluce yerlesseydik nasil olurdu diye dusunuyorum. Ne isimiz varmis aga bizim Cezayir’de, otur Ege kiyilarinda efendi efendi…

 4. Demiyoruz ki orta doğuyu almayın diye alın tabi. Yunanlıları sürün oralara orada yaşasınlar ak. Ondan sonra ermenistanmı kuruyonuz israilmi kuruyonuz yok efendim federal yunan cumhuriyetimi kuruyonuz ne gerekiyorsa yaptırın. Ege bize kalsın etnik sorun olmasın terör tehdidi olmadan krallar gibi karşı Türk adalarına bakıp rakımızı yudumlayalım. Ahhh babacım ahhh

 5. petrol var ve cikariliyor tosunikim, TPAO’nun Ankaradaki genel mudurlugunden sonra en buyuk mudurlugu Batman’da, keza Tupras ozellesti koskoca tesisi orda..hemen her gun sondaj calismalariyla tanesi 1 milyon dolara mal olan yeni bir tane at basi kuruluyor o bolgede..sirf batmanda 601 tane at basi var..Fakat sorun su ki cikan petrol yakit olarak kullanilacak kalitede degil, sadece yan sanayi hammaddesi, yani asfalt kaucuk falan gibi..

  petrolu bi kenara biraksan para etmez mi oralar yani..sildin mi tosunum bir kalemde halfetiyi, nemrutu, hasankeyfi, midyati, esteli.. karsta yagan turkiyenin en kaliteli karini, van golunun egeyi kiskandiran manzarasini, dicleyi-firati.. elinden yanlislikla cekirdek dusursen agac cikiyor guneydogu anadoluda..1e 5 veren topraklar..

  Ataturk’un de tek derdi yunan adalarina karsi raki icmek olsaymis demek ki, vay halimizeydi o vakit.. seni tanimasam inanacagim su yazdiklarina..
  tamam biz de severiz egeyi, trakyayi, balkanlari canimiz gibi, dogum aydin, kutuk canakkale son tahlilde, ama asirlarca kanla sulanmis olsa da, o topraklarin hakkini yemeyesin..

 6. Faal petrol kuyusu kesin rakamlarini sanki cok da seyinizdeymis gibi listeliyorum:
  Batman 510
  Siirt 50
  Sirnak 10
  Diyarbakir 90
  Mardin-Nusaybin 40
  Guneydogu toplami 700

 7. Sayko bacım, benim misak-ı milli sınırları içerisindeki toprakları terkedelim gibi bir vurgum yok. Benim anlatmak istediğim, asıl zamanında o misak-ı milli sınırları bu şekilde çizilseydi nasıl olurdu acaba?

  Neticede misak-ı milli sınırları içerisinde betimlenen yerler, çok değil 1000 yıl önce bizim değildi. Doğu ve güneydoğuyu Türkleştirmek için harcadığımız çabayı acep Trak ve Helen topraklarını Türkleştirmek için harcasaydık, o zaman nasıl olurdu?

  Yoksa, ne Batman’ı verelim gibi bir düşüncem var, ne de sabah yola çıkalım öğle yemeğini Atina’da yiyelim gibi ülkülerim canparem…

  Petrol durumlarına gelince, orada da hemfikiriz. Hiç çıkmıyor değil, bunu biliyorum. Ama işte genel literatürde, petrol açısından ülkeler üçe ayrılıyor. Petrol ihraç eden ülkeler, bunları zaten hepimiz biliyoruz. Petrol açısından kendisine yeten ülkeler var, misal Suriye. Onlarda da petrol çıkıyor, ama ihraç edemiyorlar, çünkü kendilerine anca yetiyor. Hatta bazen yetmiyor bile. Bir de bizim gibi, çok az çıkaran ya da hiç çıkaramayan ülkeler var, bunlar tek şemsiye altındalar. Çıksa da ya çok kalitesiz olduğu için ya da önemsenmeyecek kadar az miktarda olduğundan petrol ithal eden ülkeler olarak nitelendiriliyorlar.

  Koca askerliği yedim bitirdim, ne zaman mantı açacan sen bana?

 8. Sus iblis Atatürk’ten daha mı akillisin sen de misak-i milli sınırları söyle oleymis de böyle oleymis, kırarım boynuzunu 🙂 onun yerinde sen olsaydın bırak heleni Trakyayi totini kaldırıp istanbulu zor tutardin elinde tembellikten 😉 ben sana manti yedirdim ya bebisim şahidim olmasa kendimden şüphe ettircen gece gece..gene gel gene ismarlarim da bu nankörlük niye..

 9. Yok bebeem, inkar eden tas olur. Ben kendi elcegizinle acacagin mantiyi bekliyorum. Ha kariyer de yaparim bariyer de, su anda aradiginiz yonde butun hatlar mesgul diyorsan, hadi bu seferlik de disarida ismarlayip kurtul. Yer ve zamani sen belirlersin, bana uyar 😀

Comments are closed.