Similar Posts

55 Comments

 1. 21 mart ta ilhan selçuk kemal alemdaroğlu ve doğu perinçek gözaltına alındığı zaman iddaaname 15 gün içinde hazır olacaktı. Yandaş medya günlerce iddaanameden satırbaşlarını yayınladı, hazırlandığını söyledi ama…
  aradan 3,5 ay geçti şimdi yeni gözaltılar oldu. Yarın ki manşetler belli.
  İddaaname hazırlandı.
  yaşasın demokrasi
  askeri darbeye geçit yok yaşasın sivil darbe
  kemalistler derin devlettir.
  Yaşasın özgürlük
  açın tayyipin önünü
  Demokrasi sevdalısı feto…

  “ananızı da alın gözaltına ulan”

 2. Balıkesir eski milletvekili Turhan Çömez’in evi basıldı. Ancak bulunamadı. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de aranıyor.

  * * *

  Dur bakalım daha neler olacak.

 3. birincisi dünyanın hiçbir yerinde iddianame oluşturulmadan soruşturma aşamasında suçlamalarla ilgili açıklama yapılmaz. İddianamenin ise bu hafta hazırlanacağı açıklandı

  ikinmcisi yasadışı devlet içi yapılanmaların, çetelerin, asker içinde askeri yönetimden habersiz plan yapanların yargılanabileceğini görmüş olmak Tüm türk halkını memnun eder Siz memnun değilseniz bu sizin sorununuz. Suçsuz olan varsa yargı önünde gereken değeri bulacaktır.

  Üçüncüsü başsavcı bilgim yok demedi Haberim var ancak operasyon talimetını ben değil olayı yürüten savcılar verdi dedi.

  Dördüncüsü polis devlet değil gittikçe güçlenen demokratik hukuk devletine karşı bir hayranlık var. Ortak akıl hareketi ne darbe ne şeriat gibi toplumun büyük bir kesiminin fikrini savunan bir oluşum.

  beşincisi bu kadar üzülmeyin Suçsuzlarsa bu durumda kahraman olacak onlar. Tabi suçsuzlarsa..

 4. Cezza, peki şimdi İlhan Selçuk suçlu muymuş? suçsuz mu? Benim kafam karışıyor bu durumlarda. Suçlu değilse kahraman yani öyle mi?

  Kimse darbe meraklısı değil merak etme. Suçlu varsa çeksin cezasını, kimse de kılını kıpırdatmaz.

  Dünyanın her yerindeki soruşturmalardan haberdarsın madem, 1 yıldır iddianamesi hazırlanmayan bir soruşturmadan dolayı hapiste olan insalar var mı, bir bakıver oralara?

 5. Ben de diyorum bu Cezza nerelere kayboldu. Sonra farkettim ki 2 aydır politik bir yazı yazmamışız.

  Koydum yazıyı, dakikasında geldin, hoşgeldin 🙂

 6. altıncısı bu dünya sultan süleymana kalmadı kalmaz. Demokrasi de tayyip ve türevlerine kalmadı kalmaz.
  Ortak akıl hareketiymiş. Aklıevvellerden akıl hareketi olmaz,geçiniz.
  Yedincisi bundan 1 sene önce gözaltına alınan insanlar 1 senedir iddaanameyi bekliyor. Bunun neresi demoookraaasi?neresi hukuk devleti? Demokratik hukuk devletine hayranlıkmış.Anlamını bilmedikleri nereden de belli.
  Sekizincisi İlla derin devleti irdeleyeceksiniz gladio dan itibaren başlayan solu ezen yapılanmayı irdeleyin.

 7. Dokuz da benden olsun: İllaki darbeci yakalayacağız diyorsanız da Marmaris koylarına gidiverin bir zahmet.

  Bu Tayyip ve şurekasını demokratlıkla, hukuka saygı ile aynı cümle içinde kullananı da Allah çarpar, fetto gibi sümüklü yapar benden söylemesi.

 8. Ahahaha,
  Polis devleti degil, gittikce guclenen demokratik hukuk devleti.

  Ne demokrasi ne de hukuk hakkinda zerre kadar fikrin olmadigi ne kadar acik…

 9. Ayıptır söylemesi kim kime diş geçirebiliyorsa. Yargı “her türde” eşeklemesine siyasi kararlara imza oldu. Şaşmamak lazım. Yarın Akp yi kapar öbürgün ulusalcılara saldırır. Ama asıl önemli olan kendi kuyruğuna basıldığı zaman bağırılmamasıdır. Ha efendim o kuyruk benim değil o halde şeyime kadar dersen anca gülerim bu yazıya.

 10. sevgili dea hoşbulduk ben hep buralardayım ancak siyasi, eğitim ve tribün yazılarına yorumda bulunuyorum..

  ilhan selçuk ve diğerleri suçlu değildir çünkü her insan suçu kanıtlanıncaya kadar masumdur. İddianamenin hazırlanmama nedenini yapılan gözaltılar sonucu her gün genişleyen bir operasyon olmasına bağlıyorum. Umarım en kısa zamanda kamuoyuna sunulur.

  45 senedir yapamadığımız darbeci ve darbe teşebbüsçülerini yargılamak hesap sormak göz altına alabilmek, anayasal düzene uymadan kafasına göre hareket edebilecek silahlı bir bürokrasiye karşı durabilmek huku devleti açısından büyük bir başarıdır.

  Demokratikleşmemizi açmayacağım çünkü halkın iradesine karşı çıkan, apaçık yargı darbesini
  savunan ve gerektiğindede askeri ayar şart diyebilen, demokratik sisteme darbe vuran hukuk dışı kararlara kendi çıkarlarına uyduğu için sevinebilen ve uzun yıllar oligarşik bri yönetimi demokrasi diye adlandıran kişilere ben bunu anlatamam.
  ama her türlü yoruma rağmen Atatürk kalkanına girmemeniz çok şık. ortak değerlerimiz üzerinden duygu sömürüsü yapanları çok gördük bugün polis kollarında.

 11. Werdure,
  Icerigini, siyasalligini vesairesini bir kenara birak.
  Bir iddianame hazirlayip arkasindan iddianameye dayanarak dava acmak ve iddianame bile hazirlamadan insanlari gozaltina alip 11 ay boyunca dort duvar arasinda tutmak arasindaki farki goremedigini soyleme bana.

 12. Ben yapılan doğru demiyorum ki tosun. Yapılan kesinlikle yanlıştır. Birine altından bak birine üstünden bak. Önemli olan her ikisinin de yanlış olması :)Sen sana dokunmayan yanlışlığa ses çıkarmıyorsan anca sana dokununca ses çıkarıyorsan çelişkidir, keyfidir, adam sendeciliktir.

 13. Bana dokunan yanlislik nedir? Ya da neden yanlisliktir?
  Yasada parti kapatmak diye birsey var Werdure. Bana dokunmayan yanlisliga ses cikarmamaktan bahsetme.
  DEP, HADEP, DTP vs. kapatilirken, haklarinda kapatilma davasi acilirken, ne sen, ne cezza, ne RTE, ne Cemil Cicek agzini acmadi di mi?
  Simdi AKP icin kapatilma davasi acilinca mi antidemoktratik, fasist, darbeci, ergenekoncu oldu yasalar? 10 sene once oyle degildi de, bir sabah kalktik da ne degisti, uc gun once hukukun ustunlugu ve dokunulmazligi ile ayni cumlede kullanilan parti kapatma, birden darbeci, statukocu oldu?
  Aha google elinin altinda, AKP tayfasi DTP’nin kapatma davasi hakkinda ne yorum yapmis, kendi kapatma davalari hakkinda ne yorum yapmis, buyur arastir, ozumse, senden bir sayfalik kompozisyon bekliyorum. Verilen demeclerden alintili, ornekli olursa sevinirim.

  Hadi suradan da kopya cekebilirsin:

  http://hurarsiv.hurriyet.com.­tr/goster/haber.aspx?id=8482242&yazarid=24­9­

 14. Demokratikleşmemizi açmayacağım çünkü halkın iradesine karşı çıkan, apaçık yargı darbesini
  savunan ve gerektiğindede askeri ayar şart diyebilen, demokratik sisteme darbe vuran hukuk dışı kararlara kendi çıkarlarına uyduğu için sevinebilen ve uzun yıllar oligarşik bri yönetimi demokrasi diye adlandıran kişilere ben bunu anlatamam.

  * * * * * * *

  Bunu yapmayın işte abicim, ağzımızdan çıkmayan cümleleri ağzımıza yakıştırmayın. Kestirip attın bizi darbeci, statükocu diye…

  Yok eğer bu şekilde bir münazarada bulunalım derseniz ben de çıkıp derim ki “dün demokrasi araçtır, yeri geldiğinde inilir” diyen yavşaklar bana bugün demokrat kesilmesin. o kadar.

  götümle gülüyorum bu abd uşağı satılmışların üzerine giydirdiğiniz elbiselere. dünün şeriatçılarını, insan yakan hayvanlarını, bugünün satılmış köpeklerini demokrat diye sunmayın bana. göz var, nizam var, ahlak var, izan var!

  al tosuna cevap ver madem, dehap’ın kapatma davasına ne yorum yapmış adalet bakanı. ne bu ağızlar güzel kardeşim?

  allaha şükür dün ak dediğimize bugün kara demedik biz. varsın adımız darbeci olsun. sokayım sizin etiketinize de, düsturunuza da…

 15. Mayıs 2008’de ATO başkanı Sinan Aygün’ün makam odasının yanında bulunan banyosunda, şofbenin arkasında tesadüfen Glock marka bir suikast silahı bulunuyor.

  ATO yetkilileri hemen polisi arıyor. Polis tutanak tutuyor. ATO yetkilileri silahı kimin koyduğunun bulunmasını istiyorlar. Ancak polis herhangi bir yanıt bulamıyor.

  Temmuz 2008: ATO genel merkezi polis tarafından basılıyor, heryer didik didik aranıyor. Dosyalara, bilgisayarlara el konuluyor.

  Şimdi 10 puanlık uzman sorusu:

  Eğer Aygün’ün şofbeni arızalanmasa ve şofbenin arkasında bir suikast silahı olduğunu anlaşılmasaydı, bugün Danıştay saldırısında kullanılan silahın aynı modelinin ATO genel merkezinde bulunması nasıl bir yankı uyandıracaktı? Bu Danıştay saldırısının Ergenekon’un işi olduğu iddialarını güçlendirmeyecek miydi?

  Yazık kere yazık! Allah belanızı versin!

 16. Iyi iyi, yesinler birbirlerini, sonra sadece kendi canlari yaninca demokrasi, haklar, ozgurlukler diye bagirsinlar. En azindan insanlara hukuksal hak, demokratik hak, hatta gozlerime inanamiyorum ama insan haklari ve dusunce ozgurlugu dedirttigi icin tuttum ben bu operasyonu. Karsi taraftan da bir kontra gelsin savci AKP kapatma iddianamesine bir iki madde daha eklesin bu hafta, demokrasiyi hatirlatma senliklerimiz tum hiziyla sursun. Mesela DTP’nin kapatilmasi konusunda mutlak bir fikir birligi vardir bu mucadele halinde gorunen iki siyasi gucun. Onun argumani da terorist lan kapatilacaktir tabii olacaktir. O zaman birisi seriatci lan kapatilacak tabii ve digeri darbeci lan icerde yatacak tabii seklinde argumanlar ureterek her seyi savunabiliyoruz. O yuzden siz caninizi sikmayin. Ayrica su dakikadan sonra madem bu kadar adam topladilar saglam bir ceza patlatmalari lazim, yoksa darbeciler buyuk ozguven ve cesaret kazanir.

 17. sevgili tosun hukuki konular üzerinde kamuoyu oluşturulması taraftarıyım. yani dava süreci işliyor konuşmayalım demek yanlış. bugün de bu yüzden burada paslaşıyoruz. DTP kapatma davası açıldığı gün Başbakan’ın parti kapatmaların demokratik sisteme darbe vurduğu, insanların siyaset yapmasını engellerseniz dağa çıkmalarına izin verirsiniz şeklinde bir açıklaması oldu. Hatta biz kürt halkına gereken hakları gün geçtikçe veriyoruz ve sandık başında Dtp’ye karşı azalan eğilim açıkça görüldü denildi. Yine de hukukun üstünlüğüne herkesin saygı duyması gerektiği vurgulandı.Peki buraya Akp dışındaki meclis partilerinin dava hakkında ne dediklerini yaz bakalım ?

  Yılmaz bey google’da 2 arama yapıp cümleler alan, satırlar arası 5 enter yapıp köşesini doldurmaya çalışan biri. Sen örnek demeç ortaya koymamış birisinin kişisel yazısını buraya taşımışsın. Araştırmalarında çok büyük hatalar çıkan yılmaz bey’in gerçek olmayan verilerini ve bu durum karşısında düştüğü durumu görmedin sanırım. bilsen böyle bişi yapmazdın.

  sevgili dea, ağzından çıkmasada çoğu yazıda belirttiğin gerçekler onlar. Demokratik rejime parti kapatmak yakışmasa da demokratik sistem için akp’den kurtulmalı ve bunu partiyi kapatarak yapabiliriz diyen sizsiniz. Anayasaya aykırı şekilde Muhtıra yayınlayanları o gün alkışlayan sizsiniz. Hiçbiriniz bu adamlar şuç işliyor demedi. Demokrat olmasını kabul edemediğiniz insanların bu konuma gelmesini sağlayan sizlersiniz.
  Anti-demokratik yollarla önlerini kestiniz uzun yıllar. Önünü sandıkta kesemediğiniz insanlara şeriatçı elbisesi giydirip hapse attınız. Yetmedi iftira attınız yetmedi şuan olduğu gibi küfrettiniz. unutmayın Dün hukuka saygılı olun diyip bugün bu yapılan hukuka insan haklarına uygun diyenler sizlersiniz.

  Yazılarınızı saygı çerçevesinde paylaşacak kişiler olduğunuzun farkındayım. Fazla sinirlenmenize gerek yok. hak yerini er geç bulacaktır.

  http://www.gazeten.c­om/basbakan-erdoganin-dtpnin-kapati­lmasi-davasi-sorusuna-verdigi-cevap­/­

 18. “Demokrat olmasını kabul edemediğiniz insanların bu konuma gelmesini sağlayan sizlersiniz. ”

  Yanlış. Kimsenin demokrat olduğu filan yok, bize yedirmeye çalışmayın bari. Az çok gündemi takip ediyoruz çok şükür. Bile bile inandığınız ya da inandırıldığınız koca bir yalan bu. En basitinden demokrat olan adam kendisini eleştiren vatandaşı korumalarına dövdürtmez! Gerçi o hastane raporlarını da Ergenekoncular düzenlemiştir.

  Demokrasi için dediğin bu operasyona bir de ATO’ya bir şekilde koyulan Glock tabanca ekseninden bakabilirsen herşey açıklığa kavuşur belki.

  Gerçi Ergenekoncular koymuştur o Glock’u da. Ne de olsa darbeci onlar. Demokrat olan Fettocular…

 19. Tosun bahsettiğin etnik partiler Atatürk posterlerini yırtıp, Türk bayraklarını indirip kongre yaptılar, aynı partilerin bordosu olan son partinin tavrı da ortada. Terörist bir örgüt liderine sayın diyen bir partinin tartışmasını yapmayacağım seninle. Aga kimsenin adamlara terörist sıfatı yapıştırdığı yok kendileri söylüyor zaten ayan beyan. Bu konuyu kıyaslamayı kapatalım dilerseniz. Sapla saman ayırt etmek açısından.

  Konu 1 Sevgili tosun Akp nin kapama davası hiç zoruna gitmesin siyasi bir davadır. İktidar da sevmediği insanları görmek istemeyenlerin Atatürkçülüğü kalkan olarak kullanarak “Aboreyyyy şeriat geliyor” şeklinde bir iddianameyle, açtığı bir davadır. YANLIŞTIR.

  Konu 2 Ergenekon davası için beklemedeyiz. Aylardır gözaltılar var. Çok göz önünde bulunan isimler gözaltına alındı. Bazıları serbest bırakıldı. iddianame yok. Mahkeme yok. YANLIŞTIR.

  Son günlerin moda lafı “ADALET BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR.” Sen “Konu 1” e sesini çıkarma. “Konu 2” olunca konu vay anam böyle iş mi olur. Kim kime nasıl diş geçirebilirse.

 20. AKP de laiklik karsiti hareketlerin odak noktasindadir. Eylemler, soylemler hep bunu destekler nitelikte. Bence bu konuyu da kapatalim. Hadi DTP terorist, ama bu zit kardesler Semdinli davasinda da muthis uyumlulardi, iskencecileri korurken de, 12 yasinda cocuklari tarayanlari korurken de muthis uyumlular. Aaa ama pardon bunlar bolucubasina sayin diyor, iskence yapilip cuklerinin kesilmesinde bir mahzur yoktur, atlamisim onu, pardon.

 21. Werdure,
  Teroristbasina sayin diyen partiler kapatilsin olarak bakarsan, o kumenin icine sadece DTP girer.
  Biraz daha genisten alip da, Anayasanin ilk uc maddesiyle hesaplasma derdinde olan partilar kapatilsin der isek, isin icine AKP de giriyor.
  Bana soyledigini birebir kendin yapiyorsun su anda. DTP’ye kapatilma davasi acilmasi hakliysa, AKP’ye kapatilma davasi acilmasi da hakli. Madem demokrasiyle orecegiz anayurdu dort bastan, ikisine de karsi cikacagiz. Ulkeyi bolmek istemek nasil ki anayasal sucsa, ulkenin yonetim seklini degistirmek istemek de ayni sekilde anayasal suc. Ve ister parti programinda acik acik yazilmis olsun ya da olmasin, eylemleri o yonde olan bir parti hakkinda kapatma davasi acilmasi kadar normal birsey yok.
  Neyse, kapatma davasi konusunu burada kapatiyorum ben kendi adima. Konunun ozunden uzaklasmayalim.

  Aga,
  Tuncay Ozkan kim olm 🙂 Ciddiye alma o adami…

 22. Bizi yıldıramazlar
  Bizi susturamazlar
  Bu alemde tek kral
  Genç Ergenekoncular:)

 23. “adliye’de, mülkiye’de veyahut bir başka hayati müessesedeki bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti, gelecek adına bizim o üniterlerdeki garantimizdir. bunlar bizim varlığımızın teminatıdır. mevcut muhafaza edilmeli; katiyen zaiyata gidilmemelidir. müslümanların, belli bir kıvama gelecekleri ana kadar, bu şekilde hizmete devam etmeleri şarttır. huruç dediğim çıkışlar yaparlarsa, dünya başlarını ezer. bir yanlış, falso yaratır. falso ile yediğimiz mağlubiyeti telafi edemeyiz. bir daha belinizi doğrultmanıza fırsat vermezler. hem kanun ve kuralları kullanma, hem de kanun ve kural adamı olma imajı verilmeli. ileride daha özenli yerlere gelmenizin arkasında bu vardır.”

  Fettullah Gülen 1999

  * * *

  Olayın yegane özeti budur!

 24. http://getir.net/16o

  Meşhur iddianamemiz yine ertelenmiş, hay allah 🙂 Bir de bahaneye takıldım, yeni gözaltılar var falan filan demişler. ee 2 gün önce Cuma’ya kadar açıklıycaz dediğinizde de vardı bu yeni gözaltılar?

  http://getir.net/16p

  Bu da ayrı bombaymış. Terör örgütü üyesi diye adam alıyorlar. Ellerindeki delil sadece küfürlü konuşma, iki tane fotoğraf 🙂 Teröre bak, ulan ben de teröristim o halde? Hasiktir!

  * * *

  Zanlıyı sorguya alıyorlar ama neyle suçlandığını söylemiyorlar. Ee bu adam ne anlatıcak size, havadan sudan mı bahsedicek? Bunun hukuksal açılımı nedir?

  Bu operasyon nasıl savunulur?

 25. Bekle ve gör politikası uygulamak en uygunu gerisi boş konuşma ve sinir harbi olacak. Ama savcının çakralarımızı açacak bir açıklaması vardır. Emekli de olsa paşaları falan terör örgütü kurmakla suçlamak bunu da buradan iddia edildiği üzere siyasi bir talimatla yapmak yürek ister.
  Ha bu arada ulan bu medya nereden biliyor iddianameleri, Akp ajanları kıçlarından haber uyduruyor diye söylenirken kendi verdiğin habere hangi kaynaktan ulaşılmış onuda görmek isterdi bu gözler. (http://getir.net/16p)
  “Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi hakkındaki suçlama devlet yetkililerine karşı küfürlü konuşması ve Kemal Alemdaroğlu ile çektirdiği fotoğraf olduğu öğrenildi.” devamı
  “Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi’nin yapılan telefon dinlemelerinde çocukluktan kalma olan küfürlü konuşma alışkanlığının gözaltı sürecini başlattığı öne sürüldü.” TDK sözcüsü tosun ne deniyordu bu fiillere edilgenlik mi? 🙂

 26. Serbest bırakılan zanlı söylemiş olabilir mi onları werdure? Adam diyemez mi bana şunu şunu sordular diye?

  Bak mesela Balbay’a neler sormuşlar:

  http://getir.net/wxf

 27. Yine de kendi açıklaması okumak isterdik dea. Edilgenlik fiilleri değil.

  Eğer böyle çoğunluğunu askerlerin oluşturduğu bir yapılanma varsa, bu askerlerle “MGK raporlarını” elde edecek kadar içli dışlı olan birini alıp sorgulamalarında bir sakınca görmedim.

  Beraberce oturup memleketi kurtarıp Cumhuriyet gazetesini göklere çıkarma çabalarını gözlerim yaşlı şekilde okudum.

 28. Werdure,
  Abi bak cok samimi soyluyorum, boyle bir olusum varsa, anayasal duzeni bozup memleket idaresini almak istiyorlarsa, benim anayasal haklarimi elimden alip boynuma zincir vuracaklarsa, degil emekli general, babamin ogluysa daracaginda gormek isterim.
  Ama yani su gotu basi ayri oynayan komediye de akli eren varsa beri gelsin ya?
  “Darbe yapmayi planlayan” insanlar (tirnak icindeki itham hala bir turlu bitmeyen ama hergun gazetelerden okuyabildigimiz iddianameden), gozaltina aliniyor da, diger yandan darbe planlari carsaf carsaf yayinlanan (ama her nasilsa oglu Calik Holding’le gobekbagiyla bagli) oramiral hala disarida elini kolunu sallaya sallaya disarida gezebiliyorsa, ne iddianameyle ne davayla en ufak bir alakasi yoksa, abi hepsini gectim ortada darbe yapmayi planlamak degil hazir yapilmisinin ozneleri karsinda oturuyorken kimsenin bu adamlari yargilamak gibi en ufak bir kaygisi yoksa, kimin memleketi kurtarma derdinde, kimin demokrasi sevdalisi, kimin neyin pesinde oldugunu birisi bana aciklasin.

 29. “darbe yapmayi planlamak degil hazir yapilmisinin ozneleri karsinda oturuyorken”
  Biliyorsun kanunen olmuyor o dediğin adam darbeyi yapmış kendisine özel kanunu da çakmış oraya afedersin, mis.
  O yasayı Akp de değiştiremez kanımca 🙂
  Geri kalan konularda artık konuşmak yersiz Tosun bekleyeceğiz.

 30. Cumhuriyet’e sallamak yersiz değil de o sorular mı yersiz nabza göre şerbetlerin başkanı 🙂

 31. Ergenekon’un kasasi oldugu iddia edilen merhumun ailesi tedavi masraflarini odeyemedi, cenazesi icin belediyeden yardim istedi.
  Daha yorum yapmiyorum ben, su sorusturmanin samimiyetine de zerre guvenmiyorum.
  Guvenen kovalasin pesini, benden bu kadar…

 32. Birileri sivillere daha yakın onların ellerinden tutuyor birileri üniformalara daha yakın onların paçasından ayrılmıyor. Ben biri iyi biri kötü demiyorum ki farkları yok diyorum. Fikri sabit dea 🙂

 33. Philip Morris’e dava aç o zaman tosun. İşkenceden ölmüş gibi acıtasyonlara hiç gerek yok.

 34. Ajitasyondan daha kötüsü Philip Morris diye makara yapmaktır heralde.

  Bu kadar mı kör oldunuz abicim ya? Hiç mi rahatsız etmiyor bu ölüm sizi? Hiç mi ya?

 35. Şimdi bir şey sormak isterim. Bir adam öldü nedeni de dokuz aydır iddanamesi bile hazırlanmamış bir soruşturma sürecinde yakalandığı amansız hastalık.

  Konu vicdani ret, zorla göç, tecrit olunca mangalda kül bırakmayan aslan insan hakları müdafileri nerede? nasıl bir yaklaşım içindeler gerçekten merak ediyorum.
  Ben insan hakları dersi okudum o yüzden ne kadar zor bir şey olduğunu bilirim ama bu ikiyüzlülüğe isyan etmemek elde değil.
  Eğer bunun sorumluluğu altına giriyorsan herkese eşit yaklaşacaksın yok eğer eşit yaklaşamıyorsan yiyemeyeceğin şeyin altına yatmayacaksın.

 36. Bir insani mahkemeye cikarmadan bir sene hapishanede tutmak ve hastaligi agirlasmasina ragmen duzenli saglik hizmeti vermemek, olecegi anlasilinca apar topar salivermek iskencedir. Soylemek istemeyenlere zorla istiklal marsi soyletmek de iskencedir. Iskence olmasi icin hostel filmindeki gibi disci aletleriyle insanin kafasini gozunu kesmek gerekmiyor. Ortada bir hukuksuzluk, zorbalik, acimasizlik var. Kimin bu sekilde katledildigi onemli degil. Ideolojilerin yarattigina inandigimiz doktrinlerden ziyade bir takim ilkelere inanmaliyiz. Bu ilkeler degisir herkese gore fakat o ilkelerin en basinda yasama hakki olmali. O tam olarak korunmadan baska ozgurluklerden, gelismeden, vicdandan, hurriyetten bahsedemeyiz.

  Konuya gelecek olursak. Ben basindan beri boyle bir cete olduguna inaniyorum, fakat bir senedir bu cetenin ucunun hala Susurluk’a dokunmamis olmasi beni de rahatsiz ediyor. Cok acik baglantilari olan bu iki cete (belki de tek bir cete) sorusturuluyorsa neden hala sedat peker, ibrahim sahin, sedat bucak sorgulanmadi, neden adlari bile gecmiyor? Beni rahatsiz eden bu… Su isi ellerine yuzlerine bulastirmasalar buyuk bir sans gecmisti elimize ama su haliyle bana bile umit vermiyor.

 37. konu vicdani ret olunca mangalda kul birakmayanlar burada. kimse bir insan oldu diye bayram etmiyor, hayata donus operasyonu diye isim de koymuyor dalga gecer gibi, merak etmeyin. bugune kadar kimse sadece vicdani ret hakki taninsin, vicdani retcilere iskence yapilmasin demedi. iskenceye karsiyiz denildi. su olumleri bile sevmediginiz fikirleri karalamak icin kullanmayin. x’ken y yapiyordun, z olurken neredeydin? artik her politik yazinin altina bunu kopyaliyorum, siz zahmet etmeyin. insanlar kendi tepkisizliklerini bile ustunlukleri olarak gormeye basladi, zulme tepk gostermek de suc oldu memlekette.

 38. Nerede bende onu soruyorum?
  Söylediğimiz konu başlıkları olduğunda olayı manşetten verenler, köşelerinde günbegün bunu işleyenler nerede?
  Ben diyorum ki insan hakları çok geniş bir alan içine girdin mi kaybolur gidersin o yüzden herkese eşit mesafede olmak zorundasın. Eğer olamazsan çuvallarsın. Bu olayı görmezden gelip diğerlerini gündeme getirirsen bu olayı yazmazsan ben bunu haklı olarak sorarım. Dün kara dediğimize bugün ak demiyoruz ve de olaylara eşit biçimde yaklaşmak istiyoruz. anlaşamadığımız nokta burada başlıyor. Sen zorla istiklal marşı okumayı işkence olarak görüyorsan benim pek fazla söyleyecek bir şeyim olamaz zaten. Desen ki f tipi tecrit, zorla göç bunlar insan hakları ihlalidir. Bunlar tartışılır fakat bizim yaklaşım açımızın merkezinde insan hakları olmadığı için farklı yaklaşım gösterebiliriz. Ama bu tepkisizlik demek değildir hatta bunu üstünlük olarak görmek hiç değildir. Olsa olsa sizin hüsnü kuruntunuz olabilir.

  Zulme tepki göstermek değil bence o, ama konu değişmesin girmeyelim.

 39. biz insan haklari ekseninden bakmiyoruz, ama siz bakiyorsunuz. ama bir insan bu sekilde olduruldugunde biz de insan haklari ekseninden bakariz. f tipine, tecrite falan bakmayiz ama, sadece siyasal arguman uretecegimiz zaten insan haklari ekseninde bakabiliriz. hatta eskiden neden insan haklari ekseninde bakiyorsun diye de suclariz. dun ak dedigine bugun kara demeyen sadece biziz, sadece biz dogrucuyuz, kalan herkes sacmasapan dusunuyor, eminim bu insanin olumune sevindiler cunku bizim gibi dusunmuyorlar. sahaneymis bu, artik ben de ayni yolla siyaset yapmak istiyorum.

 40. Teorileri dogruymus gibi sunmak icin kanit gerekiyor. Bence birisi soyle dusunuyor diyince teoriniz kanitlanmis olmuyor. Buyrun sizin vicdani ret savunucusu, libos, neo-libos, kapitalist usaklarindan ismet berkan gecen gun ne yazmis

  “Doğrudur, gözaltı, hele hele kaçma şüphesi pek bulunmayan yeri yurdu belli insanların gözaltına alınması bence de bir eziyet. Daha da ileri gideyim, aslında bir çeşit yargısız infaz. Henüz hakkında mahkûmiyet kararı olmayan insanların suçlu gibi teşhir edilmeleri, toplumdaki itibarlarının bu yolla yok edilmesi hoş değil. Bu, maalesef polisimizin ve savcılarımızın sürdürmekte ısrar ettiği kötü bir uygulama.
  Dahası da var, sabahın yedisinde evine gidip aldığınız kişiyi, aradan 36 saat geçtiği halde hâlâ sorguya almıyorsanız, sırf eziyet olsun, gece-gündüz farkını unutsunlar, yorgunluktan zayıf düşsünler ki tuzaklara da kolayca gelsinler diye, sabahın 02.30’unda hastaneye götürüp sağlık kontrolünden geçiriyorsanız, insanın aklına hiç de iyi şeyler getirmiyorsunuz. İşkencenin illa falakayla, kötü şartlarda hücrelerle vs. olması gerekmez.”

  yok ama bizce bu adamlar yok ortalarda, bu eziyetlere tepki vermiyorlar o yuzden bizim teorimiz dogrudur, bu insan haklari savunuculari sadece kendi menfaatleri icin yazi yazar, fikir savunur, karsi ideolojide birisi katledilirse sevinir, gobek atar. Ben de ayniyim mesela, samimiyetsizim, yukarida iskence yapilmistir bu adama demisim ama menfaatim var o yuzden, soros bunu yazmam icin 5000 ytl yatirdi hesabima, simdi plajda mojito icerek giriyorum yaziyorum bu satirlari.

 41. erkan bunlar tamamen kendi çıkarımların. o yüzden cevap yazma ihtiyacı duymuyorum.Kendince bir doğru tutturup o minvalde örnekler yaratıyorsun ve de bunların bizim söylediklerimizle yakından uzaktan alakası yok.
  Bir şeyi de düzelteyim nerde aslan insan hakları müdafileri derken kasttettiğim birebir olarak Perihan Mağdendir. Ve de Taraf yazarlarıdır. Keşke isim verseymişim.

 42. Konu magazin gündemi ile (tenis, yemek tarifi vs)arada kaynamasın. 😛
  Tosunumun dert yandığı günlükler iddianamede yer almamış. Dava kabul edilene kadar halen gizlilik söz konusu imişmiş. İddiaların yenilir yutulut yanı yok.

  SUÇLAMALAR

  1 Temmuz’da yapılan operasyonun dışında kalan 48’i tutuklu 38’i tutuksuz 86 şüpheli hakkında şu suçlardan kamu davası açıldı:

  – Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek
  – Silahlı terör örgütüne üye olmak
  – Silahlı terör örgütüne yardım etmek
  – Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs etmek
  – Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı halkını silahlı isyana tahrik
  – Patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve bu suçları azmettirmek
  – Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik
  – Silahlı madde bulundurmak, atmak ve bu suçu azmettirmek
  – Danıştay, Cumhuriyet gazetesi saldırılarını azmettirmek
  – Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri elde etmek ve kaydetmek
  – Askeri itaatsizliği teşvik vb.

 43. O zaman yıldızlı bir aferin benden.

  Zaman’da bir darbe planı daha var ki, hani şu iddia edilen cinsinden, yaratıcılğa hayran kaldım.

 44. Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan sanıklardan biri daha sağlık sebeplerinden ötürü dün tahliye edildi.Ayşe Asuman Özdemir Siroz hastalığına yakalanmıştı.

 45. Gizli tanığını kendi belgeleri ile deşifre eden kaç iddianame vardır ki cihanda?

 46. İddaname çıktı, tekrar gözaltılar oldu, hatta mahkeme başladı nedendir bilinmez (!) fasulyeden de bu konu unutuldu. Mustafa Balbay ın olduğu söylenen notlar ektedir. Eğer doğru ise ilginçtir. Bir grup elitin planları, toplantı notları vs. Hepimizi aydınlığa götürecekken karanlık çöküveriyor üstüne. Hey gidi hey. Ya zaten demokrasi falan fazla bize. Ne gereği var. Dimi lan dea?

  http://i.milliyet.com.tr/ed/mb.doc?ver=0626

 47. İşin darbe kısmı ile, darbe hazırlığında ya da niyetinde olan paşalar kısmı ile ilgili ne dediğim yazar bu sayfalarda. Tekrar etmenin manası yok. Şener Eruygur’un konuşmalarına özellikle dikkat ettim, Ergenekon, PKK ile ilişki, bombalar, silahlar, faali meşhuller ile ilgili bir iz, göremedim. Hem de sözde aynı örgüte üye olduğu Balbay’la konuşuyor. Ama bir soğukluk, bir resmiyet gözlerden kaçmıyor. Mustafa Balbay’ın konuşmalarına özellikle dikkat ettim, herhangi bir suç unsuru göremediğim gibi, tutulan notların gazeteci kimlik ön planda tutularak yazıldığını ayan beyan farkettim.

  Mustafa Balbay’ın yerine koyuyorum kendimi. AKP iktidarının bu ülke için yıkım olduğunu düşünüyorum, askerin laik duruşunu destekliyorum, gazeteciyim ve bir paşa ile sohbet ediyorum. Aynı konuşmaları yapardım. Nasıl indireceğiz bu AKP’yi konuşmasını nasıl arkadaşlarımla yapıyorsam, paşalarla da seve seve yapardım. İster darbeci deyin, ister Ergenekoncu, yalan mı söyleyeceğim, aynısını yapardım.

 48. Ek: Burdaki yazılarda üzerinde durduğumuz temel nokta soruşturmanın çarpıklığı üzerindeydi. Kimse de çıkıp bu soruşturma hukuk kuralları çerçevesinde işliyor diyemez heralde.

  Hakim “Ayşe Fatma’yı tanıyor musun?” diye soruyor, sanık “Tanırım efendim, 10 yıllık eşimdir, 2 tane de çocuğum var kendisinden” diye cevap veriyor. Ben bunu yazmiim mi şimdi?

 49. dello ; iktidarsın adam seni cebren ve hile ile indirmeye çalışıyor. Sen durmazmısın karşısında.
  Askere göre laikliğin az (!) ise sokarım halkının verdiği oya deyip el koyalım, buna sözüm ona aydın sivillerden de katılanlar olsun. Anayasaya Mahkemesinin üyeleri ile aynı siyasi görüşde değilsen yasa çıkartamazsın. Güzel iş.
  dea ; “askerin laik duruşunu destekliyorum, gazeteciyim ve bir paşa ile sohbet ediyorum” Ne yardımı olacak paşanın? Paşanın oy vermekten başka yapabileceği ne olabilir? Daha doğrusu ne bekliyorsun paşadan? Chp nin seçim otobüsüne binip mahalle mahalle gezmesini mi? “İster darbeci deyin” komik olma dea. Mantıklı hiçbir cevabı yok bu görüşmelerin.
  Ha beyim 1 numaradan da hoşlanmıyor bu arada.

 50. Gozaltinda bes parasiz olen (hani cenazesini belediyenin kaldirdigi) bir adamin Ergenekon’un finansoru olduguna ne kadar inaniyorsam, ortada cebren ve hile ile iktidari indirmeye calisan bir cete olduguna da o kadar inaniyorum verdur.
  Hic bosuna darbecileri yargiliyoruz kisvesine siginilmasin. En basindan beri diyorum, diyoruz; burada hazir yapilmisi var. Zerre samimiyeti varsa, seneler once soyledigi gibi demokrasi onun icin binilip inilecek bir metrobus degilse, once 80 darbecilerini yargilasinlar rejime mudaheleden. Akp bayragi kapip sokakta turlamazsam adam degilim.
  Hadi onu yapamiyorsun, darbeye tesebbuse en somut kaniti yakalatan adam neden hala Ergenekon’la iliskilendirilemedi? Efendim? Erdogan’in oglunun curuk raporu mu dedin? Ulker’le caprasik finans iliskileri mi dedin?
  Bunlar yapilana kadar Ergenekon, F tipi orgutlenmenin rejimle hesaplasmasidir benim gozumde.

 51. dea ; “askerin laik duruşunu destekliyorum, gazeteciyim ve bir paşa ile sohbet ediyorum” Ne yardımı olacak paşanın? Paşanın oy vermekten başka yapabileceği ne olabilir? Daha doğrusu ne bekliyorsun paşadan? Chp nin seçim otobüsüne binip mahalle mahalle gezmesini mi? “İster darbeci deyin” komik olma dea. Mantıklı hiçbir cevabı yok bu görüşmelerin.
  Ha beyim 1 numaradan da hoşlanmıyor bu arada.

  Aynı bey, CHP’den de hoşlanmıyormuş bu arada 🙂

  Askerin oy kullanmak dışında yapabileceği ne var diyen bir adam gitsin Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl kurulduğunu okusun. Daha da birşey demiyorum ben.

 52. dellez sırf sordun diye baktım, okudum. Soruşturma neyin üstüne açılmış nasıl şekillenmiş bir daha bakıver. Oğlu ile alakalı çürük raporu diyorsun ona da bakıver. Boku yapıştırma bu kadar kolay olmasın kimse için.

  dea her darbe istediğin gibi sonuçlanmayabilir. Sonuçta 12 Mart da bazılarının (bazıları dediğim güruh ile şimdiki güruh aynıdır) paşam kurtarın bizi bu ülkeye nereye gidiyor nidaları ile başladı nerede-nasıl sonuçlandığı ise ortadadır.

  Aynı şekilde gazetecilerimiz ziyaretler düzenler, bazı siyasiler tanklar yürüsün der, hatta sivil toplum kuruluşları kurtarıcılarımız gelsin der. Onlara da bir bakıver.

Comments are closed.