Similar Posts

3 Comments

 1. bankanın mantığı temel olarak, vatandaştan paraları topla, o paraları bir şekilde döndür ve üzerinden kar elde et olduğu için bence şu noktada kaka bankalar demeye ya da en azından darlanmaya gerek yok. onlar da aynı bokun ufak bir parçası neticede.

 2. Legalize edilmiş tefeci tayfasından merhamet beklemek komik mubarek. Tefecilik vardı (halen de var ve sanırım artık bankalardan merhametliler) o işi yasakladırlar yerlerine banka açtılar. bir nevi şubeli tefecilik. hukuk danışmanlı, haciz memuru destekli tuttumu seven, sever iken öldüren yeni legal tefecilerimiz var.

 3. krizin abd’deki kaynağı finansal olsa bile bize etkisi daha çok reel sektör bazında. Bu yüzden bizde bankaların durumu biraz daha rahat. Ayrıca 2001’de yaşananlardan sonra bddk’nın sıkı tedbirleri sayesinde bankacılık sektörünün temeli daha dayanıklı. Bu sebeple krizden en az etkilenen sektör.

  ****

  Akbank’ın işçi çıkarmasına anlam verebilen yok zaten. Biz bir hocaya sormuştuk, bu olay karşısında “Hiçkimsenin bilmediği akbank’ın bildiği
  bir şey mi var acaba” diye tepki vermişler. Herhalde çalışanlarına karşı düşman olan tek şirket akbank’tır.

  ****

  Tayyip de aklınca krizin sebebini bankalara yüklemeye çalışıyor. Neymiş niye gerekli finansmanı reel sektöre sağlamıyorlarmış. Yahu serbest ekonomi işte. Adam kârlı bir kredi görürse neden vermesin. Eğer vermiyorsa geri dönmeyeceğine inanıyordur. Ki bu krizde de yarım yamalak bilançolara kredi vermek de aptallık olur. Üçte ikisi kayıt dışı olan bir ekonomide bankaların babasını hayrına para dağıtmasını bekliyor. Hayır sanki vatandaşa bedava para dağıtacak. Kredi muslukları açılsa ne olacak, verilen krediler de reel sektörün kan emicilerine gidecek. Yine patronlar kazanacak.

Comments are closed.